Kultura

plakat wykleci 2024Dni Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu Podlaskim i Powiecie Radzyńskim stanowią wyjątkowy czas oddania hołdu Bohaterom którzy przez lata prowadzili heroiczną walkę o niepodległość Polski. Obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, będą trwały od 29 lutego do 3 marca.

W ramach obchodów 29 lutego odbędzie się wystawa fotografii Marka Stecia pt. „Radzyńska Golgota przy ul. Warszawskiej 5 A”. Wystawę będzie można oglądać w Urzędzie Miasta w Radzyniu Podlaskim. Następnie zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem Izby Pamięci „Warszawska 5A”. W południe w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbędzie się podsumowanie powiatowego konkursu historycznego. Wieczorem o godz. 18.00 oficjalne otwarcie i poświęcenie Ronda RTM. Witolda Pileckiego.

dsc 5330Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, we współpracy z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury, zaprosiło na wieczór promocyjny tomiku poezji Małgorzaty Bednarczyk pt. „Znalezione na strychu”. Wydarzenie odbyło się 16 lutego w Restauracji Pałacowa w Radzyniu Podlaskim.

znalezione na strychuRadzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, we współpracy z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury, zaprasza na wieczór promocyjny tomiku poezji Małgorzaty Bednarczyk pt. „Znalezione na strychu”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 16 lutego o godzinie 18:00 w Restauracji Pałacowa w Radzyniu Podlaskim (ul. Rynek 4). Wstęp wolny.
Małgorzata Bednarczyk (z domu Koczkodaj) urodziła się w 1966 roku w Radzyniu Podlaskim, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową nr 1. Maturę zdała w Technikum Odzieżowym w Płońsku. Pracowała w Spółdzielni Odzieżowej w Radzyniu. Żona i matka trzech dorosłych synów.
Wiersze zaczęła pisać jako nastolatka. – Zbierała je w grubym zeszycie, który w 1982 roku przyniosła do Radzyńskiego Domu Kultury (obecnie Radzyński Ośrodek Kultury). Miały być wydane, jednak z różnych przyczyn do tego nie doszło. Zeszyt zaginął na wiele lat. W 2020 roku został znaleziony na strychu pałacowej Oranżerii. Wzbogacony nowymi wierszami w końcu ujrzał światło dzienne – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK.
Tomik Małgorzaty Bednarczyk „Znalezione na strychu” wydany został w ramach 19. edycji „Radzyńskich Wędrówek Literackich”. Podczas spotkania zainteresowani będą mogli nabyć publikację i uzyskać dedykację autorki.

dsc 9291Świat jest pełen ciekawych historii, których warto szukać we wspomnieniach dziadków, w szkolnych bibliotekach i podczas podróży. A jeśli ma się jakieś marzenie, trzeba dążyć do tego, by je spełnić – przekonywał podróżnik, autor książek dla dzieci i młodzieży, biografista Łukasz Wierzbicki, który zabrał najmłodszych w fascynującą wyprawę do Afryki śladami podróżnika Kazimierza Nowaka.

2024 01 29 ferie w palacuW nadchodzące już za chwilę ferie zimowe, Mieszkańcy Radzynia po raz pierwszy wejdą do zrewitalizowanego obiektu. Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają na "Ferie 2024 w Pałacu Potockich". Dla najmłodszych przygotowano moc atrakcji, m.in. zajęcia plastyczne i teatralne, warsztaty tworzenia komiksu, zimowych stroików, magnesów na lodówkę i podróżnicze z Łukaszem Wierzbickiem pt. "Afryka Kazika", zajęcia taneczne z tancerką Grupy Volt Agustina Egurroli - Martą Smogorzewską, bal karnawałowy u Potockich, teatrzyki dla dzieci i projekcje bajek. Ferie zakończą gry i zabawy z animatorami oraz kulig. Szczegóły na plakatach poniżej.

rybkaRadzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają na przezabawną komedię „A mi to rybka!”. Wystąpią w niej znani z teatru i telewizji aktorzy – Daria Widawska, Michalina Sosna, Wojciech Solorz i Andrzej Deskur. Spektakl, organizowany w ramach 18. edycji „Radzyńskich Podróży Teatralnych”, odbędzie się 4 lutego (niedziela) w sali widowiskowo-kinowej ROK. Początek o godz. 17.00.
Małżeństwo z wieloletnim stażem, w którym rutyna wypełnia codzienne życie, postanawia zakupić sobie przyjaciela. Życzeniem żony Christine był co prawda rasowy york, jednak małżonek Jaques wybiera w sklepie zoologicznym mniej absorbujące zwierzę, a mianowicie... rybkę. Od tego momentu ich mieszkanie codziennie powiększa się o kolejnego lokatora.

dsc 5759W piątek, 12 stycznia w Galerii „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury, odbyła się wystawa malarstwa Tymoteusza Toczyńskiego. Artysta zaprezentował cykl miejskich pejzaży Lulina. Były też trzy akcenty radzyńskie – dwa widoki na Pałac Potockich oraz pejzaż z okolic Zabiela. To właśnie w Zabielu u swojej rodziny, Tymoteusz w dzieciństwie spędzał wakacje.

dsc 5905Po raz jedenasty w hali widowiskowo-sportowej przy radzyńskim ZSP odbyła się Noworoczna Gala Kameralnej Orkiestry Akordeonowej "Arti Sentemo" pod batutą Zbigniewa Czuryło. Młodzi artyści ponownie zachwycili – zarówno szerokim, zróżnicowanym repertuarem, jak i warsztatem artystycznym.

dsc 5374Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, Ludowy Klub Sportowy „Orlęta” Radzyń oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają na czwartą wystawę z cyklu „Radzyń Podlaski. Niezwykłe zwykle zdjęcia”. Tym razem pokazuje ona stadion miejski na dawnej fotografii. Ekspozycja, przygotowania z okazji 100-lecia radzyńskiego klubu, jest wyeksponowana od 8 do 31 stycznia w holu Urzędu Miasta (ul. Warszawska 32).

dsc 53235 stycznia, w Radzyńskim Ośrodku Kultury z noworocznym koncertem wystąpili Krystyna i Wojtek Cugowscy. W klimatycznym nastroju zaprezentowali kolędowy repertuar złożony ze staropolskich i współczesnych utworów świątecznych. Wiele z nich artyści wykonali wspólnie z licznie zgromadzoną publicznością, którą stanowili nie tylko mieszkańcy Radzynia, ale i goście z okolicznych miejscowości.

p1019732Na spotkanie z Magdaleną Wolińską-Riedi, które odbyło się 26 listopada w Radzyńskim Ośrodku Kultury, przybyło ponad 200 osób. Trudno się dziwić tak dużej frekwencji, wszak gość 48. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” jest znaną – poza tym lubianą i podziwianą – dziennikarką, korespondentką TVP z Włoch relacjonującą i komentującą ważne wydarzenia. Ponadto stanowi wyjątek: jako świecka kobieta – jedna z nielicznych - 16 lat mieszkała za Spiżową Bramą i była sąsiadką kolejnych papieży. Wydarzenie poprowadził Robert Mazurek.

p1019476aUroczystość nadania sali koncertowej imienia Zygmunta Pietrzaka - pierwszego dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola LIpińskiego w Radzyniu odbyła się 24 listopada.

riedi watykanMagdalena Wolińska-Riedi, korespondentka TVP oraz autorka książek o Watykanie i Rzymie, będzie gościem 48. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Wydarzenie odbędzie się 26 listopada (niedziela) w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury (ul. Jana Pawła II 4). Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

dsc 2803W piątek 17 listopada Radzyński Ośrodek Kultury odwiedził podróżnik Mateusz Chołody, który dla uczniów szkół podstawowych poprowadził lekcje edukacyjne o Argentynie i Egipcie. Wydarzenie odbyło się w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”.

pietrzak zygmuntUroczystość nadania sali koncertowej PSM w Radzyniu imienia Zygmunta Pietrzaka odbędzie się 24 listopada o godz, 16.00. W programie przewidziano także okolicznościowe przemówienia i koncert w wykonaniu uczniów Szkoły.

dsc 256216 listopada w Radzyńskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje Powiatu Radzyńskiego do 27. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.