IMG 7866Miniony weekend (26-28.02) był niewątpliwie wielką ucztą dla miłośników teatrów. Wszystko to za sprawą spotkań pod nazwą „Spiżarnia teatralnych smaków”, podczas których 9 grup na deskach radzyńskiej Oranżerii dało nie lada popis swoich aktorskich umiejętności.

Przez dokładnie trzy wieczory grupy z Ulana, Białej Podlaskiej, Lublina, Rzeszowa, Cycowa i Radzynia Podlaskiego prezentowało etiudy, monodramy jak i grę kukiełkami, także każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Jak wspomina dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Paweł Żochowski, pomysł organizacji spotkań z teatrem narodził się po przyjeździe ich pomysłodawczyni – Ewy Śliwińskiej – z „Wyżyny Teatralnej” czyli Ogólnopolskich Spotkań Teatrów i Monodramistów. - Kiedy Ewa po przyjeździe z „Wyżyny” przestąpiła próg ROKu, już widziałem w jej oczach iskrę i wiedziałem, że ma jakiś pomysł. Zaproponowała, by zrobić podobne wydarzenie w Radzyniu ale w zimie, ponieważ jest to czas niszy teatralnej. Bez wahania wyraziłem zgodę – wspomina P. Żochowski.

Ewa Śliwińska dodaje, że nie byłoby pomysłu, gdyby nie Henryk Kowalczyk - główny instruktor do spraw teatru, z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. - Któregoś wieczoru padła propozycja żeby zorganizować przegląd i warsztaty, które kończyłyby ferie zimowe w województwie lubelskim. Dzisiejsze spotkanie jest wynikiem pięknego splotu wydarzeń. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wydarzenia. Przed nami 3 dni dobrej sztuki. Czerpmy z nich jak najwięcej, bo czym by było życie bez sztuki? - zakończyła pomysłodawczyni.

Każdy dzień – bez wyjątku – licznie gromadził radzyńską publiczność. Wszystko to za sprawą prezentujących się na scenie profesjonalistów jak i amatorów.
Na scenie zaprezentowali się: teatr „Straszydełka” z Ulana - Majoratu, teatr „Sylaba” z Białej Podlaskiej, Teatr Satyry „Zielona Mrówka” z Lublina, Teatr Poezji z Łukowa, „Nemno” z Rzeszowa, duet męski „Bez Nazwy” z Cycowa oraz Mateusz Nowak z Lublina.

W imieniu organizatorów, dziękujemy widzom, sponsorom oraz uczestnikom i mówimy: do zobaczenia za rok!

Wydarzenie zorganizowano dzięki sponsorowi głównemu - firmie Dr. Gerard, zaś patronatem honorowym objęli burmistrz Radzynia Podlaskiego oraz starosta Powiatu Radzyńskiego.

Dzień I

Dzień II

Dzień III