DSC 0278Gala Noworoczna Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo okazała się wielkim wydarzeniem kulturalnym o wymiarze przekraczającym wymiar lokalny czy regionalny. Wspaniały, prawie dwugodzinny koncert, ilustrowany nastrojowym pokazem multimedialnym wywarł wielkie wrażenie na słuchaczach, którzy młodym muzykom dziękowali owacjami na stojąco. Padł tez kolejny rekord frekwencji: na widowni zgromadziło się grubo ponad tysiąc osób.

W sobotni wieczór 9 stycznia wielka hala widowiskowo - sportowa przy ZSP im. JP II wypełniła się po brzegi, frekwencja słuchaczy przerosła najbardziej optymistyczne przewidywania organizatorów.

Nawiązał do tego Zbigniew Czuryło – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Radzyniu, założyciel i dyrygent Arti Sentemo, w słowie wstępnym wspominając: - Kiedy 3 lata temu odbyła się I Gala Noworoczna, przygotowaliśmy 100 miejsc w sali koncertowej Pałacu Potockich. Było więcej chętnych, więc w 2015 roku II Gala Noworoczna odbyła się w sali widowiskowej Oranżerii (ok. 250 krzeseł) – sala się nie domknęła. Więc dzisiaj jesteśmy tutaj - to jest niesamowite, co się dzieje.

Na hali mieści się ponad tysiąc osób, kilkakrotnie były dostawiane krzesła. - To odbieramy jako największy sukces – skomentował Z. Czuryło.

Dyrygent powitał zaproszonych gości. Byli wśród nich m.in.: poseł Marcin Kamil Duszek, radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Kopeć, burmistrz Miasta Radzyń Jerzy Rębek, starosta radzyński Lucjan Kotwica, wójt gminy Radzyń Wiesław Mazurek, zastępca dyrektora Katolickiego Radia Podlasie ks. Daniel Struczyk.

Wśród słuchaczy byli także przedstawiciele sponsorów orkiestry: wiceprezes Spółdzielni Mleczarskiej Spomlek – Paweł Gaca, prezes PUK Sławomir Sałata, prezesi Banku Spółdzielczego w Radzyniu Roman Domański i Jerzy Wołodko, Sławomir Kiewel z firmy WODMAR, prezes PEC Jerzy Woźniak, prezes GFN Jan Brożek. Gorące słowa powitania i podziękowania za obecność i wspieranie Arti Sentemo założyciel i dyrygent Orkiestry skierował do obecnych na sali słuchaczy. Za życzliwe przyjęcie wyraził wdzięczność dyrektor ZSP – Grażynie Dzidzie.

Zbigniew Czuryło podkreślił, ża Arti Sentemo promuje Radzyń wszędzie, gdzie występuje: - Z radością i dumą mówię zawsze, że jesteśmy z pięknego, małego miasta Radzynia, gdzie żyją wspaniali ludzie. Promowaliśmy was, jak mogliśmy najlepiej, przyznając się i będąc dumni, że jesteśmy stąd.

Dyrektor Zbigniew Czuryło wspomniał pokrótce o występach w minionym roku: na XVI Międzynarodowym Festiwalu „Koncerty w Zakopanem, lato 2015” oraz w XV Międzynarodowym Festiwalu Zespołów Kameralnych w Koszalinie, gdzie zespół młodych akordeonistów budził sympatię, entuzjazm i przyjmował wyrazy uznania za poziom artystyczny.

Przypomniał również wydanie pierwszej płyty Arti Sentemo.

To wydarzenie odbiło się szerokim echem, zostało docenione i zgłoszone przez internautów do konkursu TOP Regionu, organizowanego przez Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.p. Na koncercie obecny był ks. Daniel Struczyk – wicedyrektor Katolickiego Radia Podlasie, który wręczył Zbigniewowi Czuryle dyplom za zajęcie 2 miejsca przez wydarzenie pod nazwą "Koncert promocyjny pierwszej płyty Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo: "Arti Sentemo live 2015". Poinformował, że na Arti Sentemo oddało głos kilka tysięcy internautów: - To wykracza poza nasz region.

Potem była już muzyka: prawie dwugodzinny koncert, który zachwycił publiczność. W programie znalazły się utwory z repertuaru Arti Sentemo, ale także – tradycyjnie już na Noworocznej Gali - kolędy ("Bóg się rodzi", "Gdy śliczna Panna") oraz na zakończenie "Barka", co było ukłonem w stronę Patrona szkoły, na terenie której odbywał się koncert – św. Jana Pawła II. Na scenie wystąpiło również troje solistów: Aleksandra Kurowska, Sylwester Marczuk i Adam Dudek, którzy w minionym roku zdobywali laury indywidualnie.

Słuchacze wychodzili z koncertu zachwyceni. Przyczynił się do tego na pewno wysoki poziom artystyczny orkiestry – wspaniałe, profesjonalne wykonanie utworów, pełne dynamizmu, pasji, entuzjazmu, jak i zaprezentowany repertuar, szeroki i różnorodny – od klasyki, muzyki ludowej, po utwory współczesne, z muzyką filmową.

Tym razem koncert był ubogacony efektami wizualnymi: dzięki możliwościom technicznym, jakie daje hala ZSP – występowi akordeonistów towarzyszył pokaz multimedialny, podczas którego słuchacze mogli podziwiać wspaniałe widoki, krajobrazy z różnych stron świata, ale najwięcej miejsca zajęły fotografie Radzynia i Pałacu Potockich w naszym mieście.