W pierwszych dniach kalendarzowej jesieni - od 24 do 27 września - Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo gościła w Koszalinie na Międzynarodowym Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej.
I choć na scenie występowali akordeoniści niemal z całej Polski oraz z zagranicy, w tym także profesjonalne, uznane zespoły, radzyńska orkiestra ponownie podbiła serca miłośników akordeonów: nagradzana była gorącymi brawami, jako jedyna bisowała, otrzymała zaproszenie na festiwal do Francji.
W programie koszalińskiego Międzynarodowego Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej znajdują się koncerty kameralne uczestników, koncerty zespołów zawodowych oraz wspólny koncert galowy. Prezentowane są utwory w różnych gatunkach muzycznych: klasyce, jazzie, rozrywce.W tym roku gwiazdami festiwalu byli mistrzowie akordeonu grający w zespołach: Uralskie Trio Akordeonowe z Akademii w Permie, trio Liritsa z Białorusi oraz Duo Paris Moscou w składzie: Domi Emorine i Roman Jbanov.
Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo wystąpiła w sobotę 26 września. Radzyńscy akordeoniści zagrali szeroki i różnorodny repertuar: od miniatury klasycznej („Poematu” Zdenka Fibicha), po muzykę z filmu „Piraci z Karaibów”. W programie znalazł się utwór „wspomnieniowy” - „Remedium”, który Arti Sentemo wykonało z wielką orkiestrą festiwalową podczas pierwszego występu w Koszalinie w 2013 r. Wykonanie zachwyciło publiczność: - Sala śpiewała i klaskała w rytm utworu. Udało nam się wywołać uśmiechy i radość, na czym najbardziej nam zależało - wspomina członkini Arti Sentemo Aleksandra Kurowska. Jako jedyni z występujących zespołów nasi akordeoniści mieli podwójne bisy, a po koncercie gratulacje składali nauczyciele i profesorowie z Akademii w Permie, organizator spotkania - Artur Zajkowski oraz kompozytor Krzysztof Naklicki, którego kompozycje znalazły się w repertuarze Arti Sentemo na początku muzycznej drogi orkiestry.
Tego dnia po prezentacjach i próbie orkiestry festiwalowej młodzi akordeoniści uczestniczyli w warsztatach z mistrzami akordeonu: rosyjsko - francuskim duetem Duo Paris Moscou, który tworzą Domi Emorine i Roman Jbanov. Z pobierania nauk u samych mistrzów wynieśli niezapomniane wrażenia i nowe umiejętności. Roman Jbanov był pod wrażeniem orkiestry Arti Sentemo na tyle, że złożył propozycję udziału w konkursie akordeonowym, który organizuje we Francji.
W niedzielę 27 września odbył się koncert finalizujący imprezę - wspólny występ wszystkich uczestników, tworzących ponad 100-osobową orkiestrę. Arti Sentemo niezmiennie, już po raz trzeci wypełniło pierwszy rząd orkiestry festiwalowej. Oprócz pięciu utworów zaprezentowanych wspólne przez całą orkiestrę, radzyńska orkiestra zagrała również „Walca nr 2” Dimitra Szostakowicza oraz „Piratów z Karaibów”. Utwory były przyjęte entuzjastycznie, widownia nagrodziła je bisowymi brawami, choć bisy nie były przewidziane przez organizatorów w tej części festiwalu.
- Niezapomniane koncerty, nowe znajomości, cudowna atmosfera otoczona muzyką, ale także wspaniałe chwile wypoczynku nad morzem – to właśnie jest Koszalin – podsumowuje Aleksandra Kurowska.
- Niedługo będzie można słuchać Arti Sentemo nie tylko na salach koncertowych, ale i w zaciszu domowym. Już wkrótce wydana zostanie pierwsza płyta zespołu, a w listopadzie odbędzie się jej koncert promocyjny - zapowiada Zbigniew Czuryło, założyciel i kierownik zespołu, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu.
Poniżej wspomnienia z wyjazdu do Koszalina autorstwa Aleksandry Kurowskiej.
Zachęcamy też do obejrzenia krótkiego filmiku z występu orkiestry na Krupówkach w Zakopanem w lipcu br., o czym pisaliśmy na naszym portalu TUTAJ.
{youtube}FO9pZU0c_h0{/youtube}
Galeria zdjęć
Po niezwykle udanym wyjeździe do Zakopanego przyszedł czas na Koszalin. Można powiedzieć – z gór nad morze. Radzyńska Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo już po raz 3 gościła na Międzynarodowym Festiwalu Zespołowej Muzyki Akordeonowej w Koszalinie.
Z Radzynia wyjechaliśmy 23 września o godzinie 20:30. Czekała na nas cała noc drogi. Trzeba jednak powiedzieć, że upłynęła bardzo komfortowo, ponieważ nasz autokar przerósł wszelkie oczekiwania. Do Mielna, gdzie mieliśmy się zakwaterować, dojechaliśmy przed godziną 8. Od razu po śniadaniu postanowiliśmy przywitać się z morzem. W tym roku pogoda wyjątkowo nam sprzyjała. Spędziliśmy na plaży sporo czasu, robiąc pamiątkowe zdjęcia, podziwiając krajobraz i wsłuchując się w szum Bałtyku. Tego samego dnia w Centrum Kultury 105 w Koszalinie, o godzinie 18, miał odbyć się koncert inaugurujący festiwal. Zagrały „koszalińskie akordeony” – zespoły działające w CK 105 oraz grupa muzyczna „Mikano”. Następnie sceną dosłownie zawładnęło Uralskie Trio Akordeonowe z Akademii w Perm. Festiwal już po raz 15 otworzył niezawodny Artur Zajkowski – organizator i pomysłodawca imprezy.
Następnego dnia w sali klubowej CK 105 od godziny 10 odbywały się prezentacje pierwszej grupy zespołów uczestniczących w festiwalu. Koszalin jak zwykle gościł akordeonistów niemal z całej Polski, jak również z zagranicy.
Po prezentacjach nadszedł czas na pierwszą próbę Wielkiej Orkiestry Festiwalowej. Tradycją jest, że koncert finalizujący imprezę, to przede wszystkim wspólny występ wszystkich uczestników. Można sobie tylko wyobrazić, jak imponująco wygląda i brzmi orkiestra składająca się z ponad 100 akordeonistów. Tegoroczny repertuar był szczególnie rozbudowany, ponieważ festiwal obchodził swój jubileusz. Po pierwszych zmaganiach orkiestrowych i obiedzie postanowiliśmy sami zrobić próbę naszych utworów. W końcu jutro czekał nas ważny dzień, mianowicie prezentacja Arti Sentemo.
O godzinie 18 w sali widowiskowej CK 105 odbył się kolejny wieczorny koncert. Zagrały koszalińskie zespoły „Fantini Akord Kwintet” i „Street Quartet”. Gwiazdą wieczoru było trio „Liritsa” z Białorusi. Zabrzmiały: akordeon guzikowy (Dzianis Lobachov), białoruskie cymbały (Elena Sochneva) oraz bałałajka kontrabasowa (Andrei Sochnev). Usłyszeliśmy dźwięki muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Trio wykazało się również świetnym poczuciem humoru i stworzyło niepowtarzalną atmosferę występu. Osobiście uważam, że był to jeden z najpiękniejszych koncertów, jakie do tej pory dane było mi wysłuchać. Muzycy wprost oczarowali publiczność.
W sobotę przed godziną 10 byliśmy już w sali klubowej. Nadszedł bowiem dzień prezentacji orkiestry Arti Sentemo. Zagraliśmy różnorodny repertuar. Od miniatury klasycznej (poematu Zdenka Fibicha), po muzykę z filmu „Piraci z Karaibów”. Postanowiliśmy choć na chwilę nadać naszemu występowi charakter wspomnienia. Dlatego zagraliśmy utwór, który dane nam było wykonać z wielką orkiestrą festiwalową w 2013 roku, czyli kiedy po raz pierwszy zawitaliśmy do Koszalina. „Remedium” porwało publikę. Sala śpiewała i klaskała w rytm utworu razem z nami. Udało nam się wywołać uśmiechy i radość, na czym najbardziej nam zależało. Zostaliśmy nagrodzeni bisowymi brawami jako jedyny zespół. Po prezentacji na nasze ręce spłynęły gratulacje oraz ciepłe słowa między innymi od profesorów z Akademii w Perm, Artura Zajkowskiego czy też Krzysztofa Naklickiego.