Koncertem Muzyki Polskiej 24 września w Radzyniu zainaugurowane zostały Jubileuszowe - XL Dni Karola Lipińskiego. Na scenie wypełnionej po brzegi sali widowiskowo-kinowej ROK wystąpił Qingzhu Weng – laureat III Nagrody XVI. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, któremu na fortepianie akompaniował Michał Francuz.
W programie koncertu znalazły sie następujące utwory: Polonez D-dur op. 9 nr 3 K. Lipińskiego, Sonata a-moll op. 13, I.J. Paderewskiego, Partita na skrzypce i fortepian W. Lutosławskiego oraz Legenda op. 17 i Polonez D-dur op. 4.H. Wieniawskiego.
Radzyńska publiczność za wspaniałe wykonanie podziękowała artystom owacjami.
Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.
Kierownictwo organizacyjne objęła Agnieszka Jeż, prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego – głównego organizatora DKL, która też poprowadziła koncert.
Współorganizatorami wydarzenia są: Radzyński Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim.
Podziękowania za 40 lat Dni Karola Lipińskiego
Występ muzyków został poprzedzony podsumowaniem 40-lecia Dni Krola Lipińskiego. Na uroczystość zaproszenia przyjęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, którego reprezentował Waldemar Podsiadły – dyrektor gabinetu Wojewody, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, reprezentowany przez Barbarę Barszczewską – radną sejmiku województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski – radny sejmiku wojewódzkiego, Starostę Radzyńskiego zastępował Wicestarosta Michał Zając, obecni byli Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek oraz Henryka Pietrzak – małżonka Zygmunta Pietrzaka – inicjatora DKL, wraz z rodziną, a także współorganizatory, darczyńcy, media i wspaniała radzyńska publiczność. - Dzięki Państwu Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne znajduje motywację, siłę i fundusze do organizowania koncertów – podkreśliła Agnieszka Jeż.
Waldemar Podsiadły przekazał od Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki dyplom uznania dla Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego za "wymierny wkład w rozwój, krzewienie kultury muzycznej, wokalnej i artystycznej, inspirowanie i organizowanie koncertów oraz innych przedsięwzięć artystycznych promujących Radzyń i województwo lubelskie, rozwijanie, zainteresowań i talentów uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży". .
Barbara Barszczewska w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego wręczyła dyplomy osobom zaangażowanym w popularyzowanie twórczości wybitnego artysty Karola Lipińskiego. Z okazji jubileuszowej edycji DKL podziękowania od Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego otrzymali również dobroczyńcy za wieloletnie duchowe, materialne i organizacyjne RTM w dziele upamiętnienia postaci Karola Lipińskiego i popularyzacji jego muzyki. Uroczyste adresy przekazane zostały dla Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego, Starostwa Powiatowego, Burmistrza Radzynia Podlaskiego, instytucji i firm wspierających.
Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek na ręce Prezes RTM Agnieszki Jeż wyrazy uszanowana i wdzięczności skierował do organizatorów Dni Karola Lipińskiego, a także tych wszystkich, którzy “dokładają wielkich starań, by wielka kultura istniała w Radzyniu i towarzyszyła nam na co dzień”. - Pamięcią wracamy do Zygmunta Pietrzaka – inicjatora i wieloletniego organizatora Dni Karola Lipińskiego oraz założyciela i wieloletniego dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej, która - od 32 lat kierowana przez Zbigniewa Czuryłę, jest gwiazdą na tle całego powiatu, ubogaca życie kulturalne Radzynia i ziemi radzyńskiej. Nawet najpiękniejszy pałac byłby pusty, gdyby nie wypełniała go działalność osób ubogacających życie kulturalne naszego środowiska – mówił Burmistrz Jerzy Rębek i zapewnił, że starania władz miasta będą szły w tym kierunku, aby kwitło życie kulturalne w Radzyniu.
Dyrektor PSM Zbigniew Czuryło zapowiedział, że 24 listopada odbędzie się uroczystość nadania sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej imienia Zygmunta Pietrzaka.
Koncert dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wsparcia finansowego udzielili: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Radzyński, Urząd Miasta Radzyń Podlaski oraz radzyńskie firmy i instytucje: dr Gerard Sp. z o. o. w Międzyrzecu Podlaskim, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Radzyniu Podlaskim, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, SPOŁEM Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Radzyniu Podlaskim, Spółdzielcza Mleczarnia „SPOMLEK” w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe TOPAZ sp. z o. o., POLESIE sp. z o. o. spółka komandytowa w Łukowie oraz AUTO-MAN Krzysztof Manowiec Białka.
Wykonawcy Koncertu Muzyki Polskiej
Qingzhu Weng pochodzi z Chin. Studiuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze, a jego profesorem jest Krzysztof Węgrzyn. Wcześniej kształcił się w Shanghai Conservatory of Music i Xiamen Music School w Chinach. Jest laureatem wielu nagród, w tym I miejsca w Ysaye Interna¬tional Music Competition w Belgii (2018), I miejsca w Mirecourt International Violin Competition we Francji (2018), II miejsca w the International Johann Sebastian Bach Competition w Niemczech (2022).
Występował jako solista z Frankfurt Radio Symphony, NDR Radiophilharmonie, Pforzheim Chamber Orchestra, Südwestdeutsche Philharmonie Konstanz, Kammerphilharmonie Frankfurt i Kremeratą Balticą.
W ramach trasy koncertowej Laureatów Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu wystąpił z Orkiestrami m.in. Filharmonii Poznańskiej, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej Orkiestra oraz Filharmonii Opolskiej a także z recitalami w Cavatina Hall w Bielsku-Białej oraz Sali Koncertowej ZPSM Nr 1 w Warszawie – Nowa Miodowa.
W sezonie 2024/25 będzie artystą-rezydentem Queen Elisabeth Music Chapel w Brukseli.
Michał Francuz – to pianista, kameralista, pedagog. Obecnie wykłada w Katedrze kameralistyki Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, której jest absolwentem. Od ponad dwudziestu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną, występując z koncertami symfonicznymi, recitalami solowymi i kameralnymi w Polsce oraz za granicą. Znany jest publiczności większości krajów Europy, jak również koncertował w USA, Algierii, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Indiach i Wietnamie.
Pianista regularnie współpracuje niemal ze wszystkimi czołowymi krajowymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi. Artysta zapraszany jest do udziału w prestiżowych imprezach muzycznych takich jak: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyka na szczytach w Zakopanem, Międzynarodowy Festiwal Sacrum non Profanum w Trzęsaczu, Międzynarodowy Festiwal Les Folles Journes – Chopin Open w Warszawie, Festival Culturel Intermational de Musique Symphonique w Algierii, Poznańska Wiosna Muzyczna, Chopin w Barwach jesieni w Antoninie i wielu innych.
W ramach tegorocznej edycji Dni Karola Lipińskiego odbędą się jeszcze 3 koncerty:
• 8 października zapraszamy do Kościoła p.w. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim na KONCERT MUZYKI SAKRALNEJ w wykonaniu Agny Bryjan – sopran (pseudonim artystyczny radzynianki Agnieszki Kadłubowskiej) i Kwintetu smyczkowego Kwartemia Plus
• 12 października w radzyńskiej Oranżerii w koncercie neoROMANTYCZNIE MISTRZOWSKIE INTERPRETACJE wystąpią: Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Długosz – flet oraz Marek Toporowski – fortepian historyczny z XIX wieku,
• 12 listopada również w radzyńskiej Oranżerii odbędzie się koncert TANGO TO SMUTEK, KTÓRY SIĘ TAŃCZY w wykonaniu zespołu Cuarteto Re!Tang.