bajka 555Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają na promocję bajki dla dzieci i filmu pt. „Radzyń to mój cały świat!”. Wydarzenie odbędzie się 18 sierpnia (piątek) w hali widowiskowo-sportowej ZSP w Radzyniu. Początek o godzinie 18:00.

- W 2023 roku Radzyń Podlaski świętuje 555. rocznicę uzyskania praw miejskich. Dokładnie 31 marca 1468 roku Grot z Ostrowa, za zezwoleniem króla Kazimierza Jagiellończyka, lokował nasze miasto na prawie magdeburskim. Z tej okazji wydaliśmy bajkę „Radzyń to mój cały świat!” Jej autorką jest pochodząca z Radzynia Agata Karpińska a głównym bohaterem niedźwiedź Radek. Wspólnie z nimi wędrujemy po mieście poznając jego bogatą i niekiedy tragiczną historię oraz najważniejsze zabytki - wyjaśnia Robert Mazurek, dyrektor ROK.

Ilustracje do bajki wykonały dzieci z grupy „Stokrotki” Przedszkola Miejskiego nr 1, natomiast obrazek wykorzystany na okładce jest autorstwa Weroniki Kacprzak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej. Bajce, która nieprzypadkowo ma 555 wersów, towarzyszy film. Jego bohaterami są dzieci opowiadające o przygodach niedźwiedzia Radka. W nagraniu, które zostało zrealizowane we współpracy z Karolem Niewęgłowskim, wzięły udział przedszkolaki oraz uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych z ośmiu placówek funkcjonujących na terenie Radzynia. Były to: Przedszkola Miejskie nr 1, 2 i 3, Niepubliczne Przedszkola „Bajkowa Kraina”, „Kacperek” i „Uniwersytet Maluszka” oraz Szkoły Podstawowe nr 1 i 2. Ponadto w filmie wystąpił gościnnie Mateusz Szabrański ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej, który zaprezentował tytuł bajki. Efekt końcowy można obejrzeć skanując poniższy kod QR lub wpisując w przeglądarce internetowej adres: https://youtu.be/a757bYBhPRc

Bajka, która uświetni Dni Radzynia 2023, ukazała się w ramach 18. edycji „Radzyńskich Wędrówek Literackich”. Wsparcia dla przedsięwzięcia udzielili: Miasto Radzyń Podlaski, Powiat Radzyński oraz PKN Orlen i PGE Dystrybucja w Lublinie.