dsc 71242 lipca Radzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zaprosili na koncert Adama Szabata i Waldemara Korzeniowskiego. Wydarzenie zainaugurowało „Letnie Granie 2023”, a także stanowiło 17. edycję „Radzyńskich Wędrówek Literackich”. Powodem była towarzysząca koncertowi promocja tomiku Adama Szabata pt. „Powiedźcie o mnie, co zechcecie”.

– „Letnie Granie 2023” jest to cykl wakacyjnych koncertów odbywających się na Rynku w Radzyniu. Podczas występu Adama Szabata i Waldemara Korzeniowskiego wybrzmiała ostatnia płyta muzyków pt. „Usiądźmy przed drogą”, z której większość tekstów znalazło się w wydanym tomiku. Uczestnicy koncertu, dzięki wsparciu Miasta Radzyń Podlaski otrzymali go bezpłatnie – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK. Ponadto radzyńska publiczność usłyszała kompozycje z płyty „Szabat u Leśmiana”.

Koncert był zatytułowany „Usiądźmy przed drogą” i nawiązywał do wschodniego zwyczaju koncentracji przed podróżą. Stanowił też zaproszenie do podróży. Był zachętą do poznania i przeżywania historii ludzi, którzy w różnych czasach, w zagmatwanej rzeczywistości musieli zmierzyć się z codziennością – niekiedy tylko niełatwą, a czasem wręcz dramatyczną. Kolejne wyśpiewane utwory stanowiły próbę nakłonienia słuchacza do refleksji nad życiowymi wyborami człowieka i emocjami, które nimi kierują. – Te piosenki to kawałek mojego życia. To zapis tego, co mnie dotknęło, zezłościło, ucieszyło, sprawiło, że łzy same pociekły po twarzy. To rozmowy z ludźmi, z samym sobą, ze Stwórcą... W dużej mierze również podziękowanie. Za życie – powiedział Adam Szabat.
Adam Szabat – wokalista, kompozytor, autor tekstów piosenek, pisarz. Trener wokalny. Zrzeszony w Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS. Członek Hrubieszowskiego Towarzystwa Muzycznego. Współzałożyciel hrubieszowskiego Teatru Piosenki Młyn (towarzystwa twórców i wykonawców piosenki i prozy).

Artysta obdarzony niesamowicie ciepłym, mocnym i melodyjnym głosem. Nietuzinkowe umiejętności wokalne pozwalają mu na porywające i pełne ekspresji wykonania.
Laureat m.in: Lubelskiego Festiwalu Piosenki Autorskiej i Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Metamorfozy Sentymentalne”, Ogólnopolskiego Festiwalu Bardów „Ballada o...” w Chełmie, Ogólnopolskiego Turnieju Śpiewających Poezje „Łaźnia” w Radomiu, Festiwalu Polskiej Piosenki im. Kazimierza Grześkowiaka „Południca” w Chorzowie, Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej „YAPA” w Łodzi, Ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Autorską „Oranżeria” w Radzyniu Podlaskim, dwukrotny Finalista Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie.

Ma na koncie trzy płyty z Teatrem Piosenki Młyn: „Piosenki z Miasteczka H” (2010), „Wysłuchajmy błazna, kiedy śpiewa” (2014) i „Na trzy” (2017). Ponadto indywidualnie nagrał cztery płyty: „Adam Szabat – recital piosenek na żywo” (2013), współautorska z Janem Kondrakiem „Pieśni Kresów Naszych” (2021), „Usiądźmy przed drogą” (2022) i „Szabat u Leśmiana” (2023).
W 2021 roku zadebiutował powieścią „Tajemnica Jareda Straya” wydana nakładem wydawnictwa Lira. Teksty piosenek i artykuły autorstwa Adama Szabata są prezentowane w Roczniku „Piosenka”, wydawanym przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Razem z żoną Joanną, córką Aleksandrą i synem Julianem mieszka w Hrubieszowie.

W 2023 roku w ramach „Letniego Grania” przewidziane są jeszcze 3 koncerty: Kamila Mitury (16 lipca), Andrzeja Grabowskiego (30 lipca) oraz finalisty XI edycji The Voice of Poland – Adama Kalinowskiego (13 sierpnia). Początek zawsze o godz. 18.00. Sponsorem strategicznym wydarzenia jest PGE Dystrybucja S.A. w Lublinie.

DSC_7092
DSC_7100
DSC_7104
DSC_7110
DSC_7119
DSC_7122
DSC_7123
DSC_7124
DSC_7128
DSC_7133
DSC_7134
DSC_7176
DSC_7179
DSC_7183
DSC_7189