Po raz dziesiąty nowy rok kultury w Radzyniu został otwarty wielkim koncertem w wykonaniu Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo, który odbył się 7 stycznia w hali widowiskowo - sportowej ZSP.
W określeniu „wielkim” nie ma przesady. Ponad tysiąc osobowa publiczność przez prawie trzy godziny słuchała wspaniałej muzyki: od kolęd, przez wielkie dzieła klasyczne, po hity muzyki rozrywkowej i filmowej w wykonaniu profesjonalnej już radzyńskiej orkiestry, w której grają utalentowani i utytułowani, w dodatku sympatyczni, pełni dobrej energii młodzi muzycy, cieszący się uznaniem wśród profesjonalistów i wielką sympatią publiczności.
Świadczy o tym frekwencja na koncertach, ale także fakt, że fani Orkiestry przebywają niekiedy dalekie odległości, by wysłuchać Arti Sentemo na żywo. Tym razem wierna publiczność również nie nie zawiodła i wypełniła po brzegi obszerną halę widowiskowo - sportową.
Przybyłych na koncert powitał założyciel, kierownik artystyczny i dyrygent ARTI SENTEMO Zbigniew Czuryło, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu, założyciel i kierownik artystyczny Orkiestry, wraz z Dorotą Semeniuk - jej menadżerką i sekretarz Stowarzyszenia Melodia Art. Galę poprowadziła Magdalena Kuraś, która wystąpiła również jako wokalistka. Wśród szczególnych gości znaleźli się Senator RP Grzegorz Bierecki, Poseł na Sejm RP Dariusz Stefaniuk, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezes PGE Dystrybucja Jarosław Kwasek, Kierownik Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Białej Podlaskiej Dariusz Litwiniuk, Przewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Grzegorz Szwaj, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Ryszard Szczygieł, Rektor Akademii Bialskiej Jerzy Nitychoruk, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu radzyńskiego z Burmistrzem Radzynia Jerzym Rębkiem i Starostą Radzyńskim Szczepanem Niebrzegowskim i Starostą Parczewskim Januszem Hordejukiem, wójtami gmin.BYli obecni również proboszczowie radzyńskich parafii dziekan radzyński ks. kan. Krzysztof Pawelec, ks. kan. Jarosław Sutryk oraz ks. kan. Henryk Och, Na widowni nie zabrakło sponsorów Orkiestry.
"Na akordeonach da się zagrać wszystko"
Również tym razem Arti Sentemo pokazała, że na akordeonach da się zagrać każdy rodzaj muzyki, dzięki wspaniałym aranżacjom dwóch młodych akordeonistów – Jakuba Stefaniaka i Szymona Lipińskiego. Fani Orkiestry wysłuchali aż dziewięciu premierowych wykonań. Występ rozpoczęły dwie kolędy („Gdy śliczna Panna” i „Przybieżeli do Betlejem”). W następnej części koncertu królowała muzyka klasyczna. W programie znalazły się m.in. słynna symfonia g-moll KV 550 W.A. Mozarta i porywający walc J. Straussa „Nad pięknym modrym Dunajem”. W dalszej części była poruszająca „Dumka wojenna” zadedykowana walczącej Ukrainie, pojawiły się inne utwory, które przeniosły nas na Ukrainę: wspaniała muzyka Krzesimira Dębskiego z filmu „Ogniem i mieczem” oraz sentymentalna „Dumka na dwa serca” i przebojowe „Hej, sokoły”. Usłyszeliśmy także „Taniec z szablami” Arama Chaczaturiana, „Caravan” D. Ellingtona, dwa utwory Wojciecha Kilara: „Melancholia” i walc z filmu „Trędowata”. Publiczność wysłuchała „Czardasza” M. Rizola, Suity z filmu „Bandyta”- „Taniec Eleny” „Lekkiej kawalerii” Franza von Suppe.
Podczas koncertu wystąpił też kwintet Zespołu Szkół Muzycznych II st. w Białej Podlaskiej (absolwenci PSM I st. w Radzyniu Podlaskim) w składzie: Marcel Semeniuk, Stanisław Krupa, Jakub Palinowski Marcin Mitura i Mateusz Golonka.
Oprócz wspaniałego, różnorodnego i ambitnego repertuaru, profesjonalnego, pełnego artyzmu i pasji wykonania, koncerty zachwycają przesympatyczną atmosferą, kulturą słowa konferansjerów oraz piękną, wzmacniającą wyraz artystyczny i emocje oprawą wizualną, która m.in. Promuje piękno Radzynia i jego zabytków.
Arti Sentemo w 2022 roku
W minionym roku nie tylko radzyńska publiczność miała przyjemność słuchania Arti Sentemo. Magdalena Kuraś przypomniała najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy. Orkiestra dała wiele koncertów. W lutym na Konkursie Międzynarodowym World Open Music Competition w Belgradzie zdobyła dwa pierwsze miejsca – w kategorii muzyki klasycznej i rozrywkowej. Arti Sentemo oceniana była w kategorii akademickiej, choć 60% członków zespołu nie jest studentami ani absolwentami uczelni muzycznych. Występowała podczas festiwalu Word Accordion Day 2022 na Akademii Muzycznej w Gdańsku, inaugurowała IV Międzynarodowy festiwal akordeonowy w Solcu Kujawskim, w sierpniu dała koncert w Filharmonii Dolnośląskiej w Górze Jeleniej (przyjęty tak ciepło, że zagrała 4 bisy, a scenę opuszczała przy owacjach na stojąco), koncertem w Teatrze im. J. Osterwy zwieńczyła obchody 115. rocznicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, uświetniła inaugurację radzyńskiej Filii Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych, wykonała koncerty w Chojnicach, Solcu Kujawskim, Świeradowie, Birczy na Podkarpaciu i w Żabikowie. Płyty trafiły do melomanów nie tylko w Polsce, ale i z Niemiec, Anglii, Australii.
Każdy występ Orkiestry z Radzynia był sukcesem: podbijał serca publiczności, zachwycał, „uwodził brzmieniem, aranżacjami, doborem repertuaru, ale też dowcipną, jednak ze wszech miar elegancką konferansjerką szefa orkiestry Zbigniewa Czuryły” – jak pisała o występie Arti Sentemo w maju Maria Eichler.
Wspaniali młodzi muzycy
Skład ARTI SENTEMO tworzą: Adam Dudek, Jakub Stefaniak, Karol Zbaracki, Szymon Lipiński, Stanisław Krupa, Jakub Mackiewicz, Jakub Palinowski, Marcel Semeniuk, Mateusz Golonka, Anna Szczęsna, Justyna Czuryło (flet), Julia Drożdż (instrumenty perkusyjne). Wszyscy są wychowankami klasy akordeonu Zbigniewa Czuryły Zespołu Szkół Muzycznych II st. w Białej Podlaskiej i Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Radzyniu Podlaskim. To młodzi muzycy, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, solowych i kameralnych, studenci i absolwenci Akademii Muzycznych w Warszawie, Gdańsku i Katowicach. Są wśród nich m.in. stypendyści Premiera RP, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, Marszałka Województwa Lubelskiego, rektorów uczelni muzycznych.
Zbigniew Czuryło podkreślił, że młodzi muzycy wyrośli z Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego w Radzyniu, która w tym roku w maju obchodzić będzie (przełożony z roku 2022) jubileusz 40-lecia istnienia. Z tej okazji wybrzmiał też przebój „Czterdzieści lat minęło” z filmu „Czterdziestolatek”. Poinformował też o nowej płycie Orkiestry „Arti Sentemo Classic”, której promocja odbędzie się w Radzyniu już 19 lutego.
"Maestro, dziękuję za zachwyt. Jest Pan wielkim kustoszem naszej kultury"
W imieniu gości reprezentujących władze różnych szczebli (od parlamentarnej, przez rządową po samorządową) na ręce Zbigniewa Czuryły za koncert podziękował Senator RP Grzegorz Bierecki. - Maestro! Dziękuję za uczucia, które Pan w nas wzbudza. Mamy do czynienia z czymś pięknym, dobrym i radosnym, coś nam się w sercach zapala, nie jesteśmy jak zgaszone świece. To uczucie to zachwyt. Dziękujemy. Dziękuję też za pasję, miłość do muzyki, troskę o polską kulturę, która jest znakiem naszej tożsamości. Jest Pan wielkim kustoszem, obrońcą naszej kultury, jest pan Rycerzem Niepodległej – mówił Senator i wręczył dyrektorowi Zbigniewowi Czuryle Rycerski Ryngraf z wizerunkiem Matki Boskiej Kodeńskiej.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku – w 30-lecie pracy na stanowisku dyrektora PSM w Radzyniu Podlaskim -Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie przyjęło Zbigniewa Czuryłę do grona krajowych konsultantów Centrum Edukacji Artystycznej.