dsc 5547Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Radzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyła się 11 października. Tradycyjne „Gaudeamus igitur” rozbrzmiało w sali widowiskowo-kinowej ROK w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Przyjazne Nuty”.

Słuchacze nadają nowy sens jesieni życia

Zaproszonych gości oraz słuchaczy powitał Dariusz Gałan, rektor RUTW. - Nasi słuchacze udowadniają, że nie chcą biernie odpoczywać na emeryturze, ale pragną nadawać nowy sens i wartość temu okresowi życia. Dalsze możliwości rozwoju stwarza przygoda intelektualna z RUTW – mówił na wstępie Dariusz Gałan. Przywołał też słowa św. Jana Pawła II, który w liście do osób w podeszłym wieku napisał, że „ten czas trzeba twórczo spożytkować”. - Tak czynią nasi słuchacze- aktywni i twórczy, zaangażowani na różnych płaszczyznach – podkreślił rektor RUTW. Wskazał, jak wielką wartością jest integracja międzypokoleniowa, dziękował za udział osób młodszych, w tym dzieci i młodzieży z zaprzyjaźnionych szkół, w wydarzeniach organizowanych przez Uniwersytet.

Podziękowania dla dyrektora ROK Roberta Mazurka

Na zakończenie swego wystąpienia, w związku z tym, że od października głównym miejscem spotkań słuchaczy RUTW będzie Miejska Biblioteka Publiczna, Dariusz Gałan za wieloletnią współpracę podziękował dyrektorowi ROK Robertowi Mazurkowi. - Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i potwierdzenie, że to, co robimy w Radzyńskim Ośrodku Kultury, ma sens. Wspólnie przygotowaliśmy niezliczoną liczbę spotkań, wydarzeń i wykładów. Z wielkim sentymentem i satysfakcją wspominam swój wykład dla słuchaczy UTW, podczas którego mówiłem o „Radzyńskich Spotkaniach z Podróżnikami” i promocji miasta za pośrednictwem cyklu. Razem promowaliśmy radzyńskie poetki, słuchaczki UTW: Teresę Tętnik, Bronisławę Niebrzegowską i Hannę Guz, wydając im tomiki wierszy i organizując wieczorki poetyckie. Były też Seniorady oraz liczne imprezy ROK, które słuchacze Uniwersytetu uświetniali swoim udziałem. Wspólne zwiedzaliśmy dawny areszt Gestapo i UB w Radzyniu. Radzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku i jego słuchacze zawsze mają szeroko otwarte drzwi w ROK – komentuje Robert Mazurek.

Nie bójmy się jesieni”

Następnie sceną zawładnęli uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej nr 1. W specjalnie przygotowanym programie artystycznym w sposób pełen humoru i werwy dzieci zaprezentowały wiersze, skecze, piosenki, tańce poświęcone seniorom – ich problemom i radościom, szczególnie ich roli w rodzinie.

„Nie bójmy się jesieni, wszak ona złota jest./ Przed nami jeszcze życie, nie bójmy się więc jej./ Choć są na niebie chmury i wicher goni je,/ nie bójmy się jesieni, może być urok w niej” – te słowa jednego z wierszy mogą służyć za motto całej części artystycznej. Uczniowie wykonali również specjalne upominki dla słuchaczy RUTW z motywem sowy. Całość przygotowała wychowawczyni Elżbieta Duk.

Instrukcja obsługi mózgu

Kolejnym punktem programu był wykład inauguracyjny na temat "Był sobie mózg. Instrukcja obsługi”, który wygłosiła Renata Sieromska – od września dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1. Prelegentka – nauczyciel dyplomowany języka polskiego z wieloletnią praktyką, zajmuje się także logopedią, jest trenerem pedagogicznym, konsultantem kryzysowym. Są to dziedziny wymagające znajomości pracy mózgu. - W rozwiązywaniu problemów związanych z tymi dziedzinami, zaczynam od usprawnienia pracy mózgu. Mózg to moja fascynacja, która trwa od 15 lat – podkreśliła Renata Sieromska. Dodała, że mózg zaczyna się starzeć dopiero wtedy, gdy przestajemy się uczyć, nowe neurony pojawiają się do końca życia, choć z mniejszą intensywnością.

Jej wykład o charakterze popularnonaukowym, jak podkreśliła: przepracowanym w praktyce zawodowej (także w pracy z osobami w podeszłym wieku, z uszkodzeniami mózgu), był również bardzo pragmatyczny, zawierał wiele wskazówek do potrzebnych w życiu codziennym, by jak najlepiej wykorzystać możliwości mózgu i stworzyć warunki do jego zdrowego i jak najdłuższego sprawnego funkcjonowania.

Prelegentka wskazała, że dla osiągnięcia tego celu niezbędne jest prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna (przynajmniej 30 minut dziennie, szczególnie korzystny jest ruch „naprzemienny” jak w nordic walking) oraz trening umysłu poprzez takie działania jak nauka rzeczy nowych, uczenie się języków obcych, gra w szachy, czytanie – najlepiej książek, gry edukacyjne oraz treningi pamięci (np. na spacerze zapamiętywanie numerów rejestracyjnych samochodów). Jeśli chodzi o odżywianie – mózg, choć stanowi jedynie do 2,5% masy ciała, zużywa 20% zapotrzebowania kalorycznego człowieka. Nie jest obojętne, co jemy, aby go odpowiednio odżywić i zapobiec „zaśmiecaniu”. Renata Sieromska wskazała, że najważniejsze dla mózgu są dobre tłuszcze (masło 80-82%, masło klarowane, dobry smalec, świeże oleje tłoczone na zimno) odpowiedni poziom żelaza, witaminy A, C, E oraz z grupy B. W jadłospisie osób dbających o sprawność mózgu nie powinno zabraknąć orzechów (świeżo łupanych) oraz jajek. Bardzo ważna jest woda. Jednak nie powinniśmy pić napojów z butelek plastikowych ani używać herbaty w torebkach, aby uniknąć wprowadzania do organizmu mikroplastiku i zaśmiecania nim mózgu.

Renata Sieromska podczas wykładu wróciła do występu dzieci i stwierdziła, że w występie artystycznym - w wierszach, piosenkach, skeczach zawarte były w lekkiej, humorystycznej formie wszystkie wskazówki, o jakich mówiła podczas wykładu.

Jestem dumny, że jestem stąd

Do części artystycznej w wykonaniu uczniów SP 1 nawiązał również burmistrz Jerzy Rębek: – Niezwykły, radosny, z głębokim przesłaniem występ – podsumował i zacytował zdanie, które głęboko zapadło mu w pamięć|: „Kto żyje pięknie, ten kocha świat”. - Tego nam potrzeba: piękna i radości z życia, bo to jest świadectwo, że kochamy ludzi i świat. - Dziękował za przygotowanie dzieci do występu i dodał: - Jestem dumny, że jestem stąd, z Radzynia, gdzie istnieje środowisko ludzi pięknych i mądrych – bez względu na wiek, którzy dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Życzę, by nowy rok akademicki, upływał w radosnej, mądrej atmosferze.

Na zakończenie spotkania inaugurującego nowy rok akademicki wystąpił Zespół Wokalny „Przyjazne Nuty” pod kierownictwem Jarosława Stefaniaka.

Uniwersytet Trzeciego Wieku istnieje w Radzyniu od 2005 roku, od początku pod kierownictwem Dariusza Gałana. Do roku 2018 był filią Lubelskiego UTW, obecnie funkcjonuje jako samodzielne stowarzyszenie - Radzyński Uniwersytet Trzeciego Wieku, zarejestrowane przy Radzyńskim Ośrodku Kultury; liczy ok. 60 członków, w wieku od 55 lat do ponad 80. roku życia. Najwięcej osób jest w przedziale wiekowym 65-75 lat. Wśród członków RUTW jest tylko 4 mężczyzn. Uniwersytet realizuje cele edukacyjne głównie w formie wykładów, spotkań z ciekawymi ludźmi i wycieczek. W programie znajdują się zajęcia mające na celu utrzymanie zdrowia oraz sprawności fizycznej i intelektualnej seniorów.

DSC_5319
DSC_5320
DSC_5322
DSC_5323
DSC_5328
DSC_5329
DSC_5334
DSC_5343
DSC_5353
DSC_5357
DSC_5361
DSC_5368
DSC_5370
DSC_5371
DSC_5372
DSC_5375
DSC_5376
DSC_5377
DSC_5381
DSC_5387
DSC_5404
DSC_5408
DSC_5444
DSC_5445
DSC_5461
DSC_5462
DSC_5483
DSC_5488
DSC_5496
DSC_5498
DSC_5504
DSC_5505
DSC_5508
DSC_5509
DSC_5516
DSC_5522
DSC_5529
DSC_5541
DSC_5547
DSC_5550
DSC_5552
DSC_5553