Koncert jubileuszowy Zespołu Wokalnego "Radzyniacy" z okazji 15-lecia istnienie odbył się w niedzielę 25.09 na scenie Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Było podsumowanie działalności, gratulacje i podziękowania, przede wszystkim piękny, bogaty w nastroje koncert Jubilatów i ich gości – czterech zaprzyjaźnionych zespołów.
Spotkanie poprowadziła jak zwykle z wielkim wdziękiem Aldona Sadowska, która zaczęła od syntetycznego podsumowania kryształowego jubileuszu działalności „Radzyniaków”. - To 15 lat występów na scenie, uświetniania wydarzeń kulturalnych w Radzyniu i poza jego granicami; to 15 lat zdobywania uznania i sympatii słuchaczy; to 15 lat, kiedy sprawiania przyjemności fanom, radzyńskiej – i nie tylko publiczności. Świadczy o tym frekwencja na koncertach – podsumowała. Następnie minutą ciszy uczczono pamięć 9 zmarłych członków zespołu.
Aldona Sadowska przypomniała historię Zespołu. Powstał on w 2007 przy PZERiI w Radzyniu za sprawą Wacławy Niewęgłowskiej, Elżbiety Piekarskiej, Marii Pasternak, Krystyny Koczkodaj, Grażyny Gomółki, Józefa Piekarskiego, Zygmunta Niewęgłowskiego. Pomysł nazwy wyszedł od pierwszej kierownik zespołu Wacławy Niewęgłowskiej. Pierwszym kierownikiem muzycznym był Roman Buczyński, następni to Teresa Skrzymowska, Lech Mazur i obecnie Zbigniew Kania. W ciągu 15 lat „Radzyniacy” dali 158 koncertów. Występowali w Radzyniu, Kraśniku, Śmiarach, Dęblinie, Lublinie, Puławach, Biłgoraju i Wiśniewie. Podczas występu na 2009 w Kraśniku na imprezie „Seniorfest” rozpoczęła się przyjaźń „Radzyniaków” z Zespołem Wokalnym „Jubilat” z Kraśnika, która zaowocowała osobistymi przyjaźniami, licznymi występami i promocją Radzynia. Od 2014 r. zespół działa przy Radzyńskim Ośrodku Kultury (dyrektorem był wówczas Zbigniew Wojtaś).
Członkowie zespołu promowali nasze miasto na wszystkich swoich występach. Zostali za to docenieni. Podczas pierwszej edycji Radzyńskiego Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek” kierownik zespołu Marianna Ligęza otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora Radzynia.
Spotkanie rozpoczęli „Radzyniacy” wiązanką utworów, potem scenę oddali gościom – czterem zaprzyjaźnionym zespołom, były to: "Jubilat" z Kraśnika, "Majtki Pana Kapitana" z Piaseczna, "Echo Dębowej" z Dębowej Kłody oraz "Kalinka" z Jabłonia.
Na zakończenie części artystycznej na scenę powrócili „Radzyniacy” i zaśpiewali 3 utwory: „Moja wina”, „Wełtawa” oraz hymn „Seniorzy kochajmy się”.
Za występ dziękowali i jubileuszu gratulowali: starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, burmistrz Radzynia Jerzy Rębek, dyrektor ROK Robert Mazurek, list gratulacyjny przesłał wójt gminy Komarówka Ireneusz Demianiuk, a specjalny grawer w imieniu burmistrza Kraśnika wręczyła liderka zespołu „Jubilat” Wiesława Lendzion. Starosta radzyński dziękował szczególnie za uświetnianie uroczystości narodowo-patriotycznych.
- Jubileusz jest dobrą okazją do wyrażenia wdzięczności za ubogacanie życia społecznego i kulturalnego miasta, za to, że możemy liczyć na waszą twórczą obecność na różnego rodzaju uroczystościach – powiedział burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. - Człowiek najlepiej odpoczywa w otoczeniu piękna, wy to piękno tworzycie, dostarczacie nam pięknych, miłych wrażeń. Mam nadzieję, że jeszcze długie lata b będziecie z nami.
W finale spotkania na scenie znalazły się wszystkie zespoły uczestniczące w uroczystości i na życzenie publiczności wspólnie odśpiewali "Żurawie" - piosenkę, która znalazła się w występie Zespołu Ludowego"Kalinka".
Sponsorami obchodów jubileuszu „Radzyniaków” byli: Górnicza Fabryka Narzędzi, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, PSS „Społem” w Radzyniu oraz Radzyński Ośrodek Kultury.