Zapraszamy na XX Międzynarodowe Otwarte Warsztaty Teatralne Dialogi 2015Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza na XX Międzynarodowe Otwarte Warsztaty Teatralne „Dialogi 2015”, które odbędą się w dniach 1 - 9 sierpnia 2015 w Radzyniu Podlaskim. Oferta warsztatów skierowana jest do młodzieży w wieku 18 - 35 lat zainteresowanych teatralną przygodą twórczą oraz prowadzeniem grup teatralnych. Udział w zajęciach jest odpłatny.

Będzie to już dwudziesta jubileuszowa edycja warsztatów teatralnych z zakresu szeroko pojętego teatru. Przedmiotem działań będzie ogólnie tematyka ekspresji poprzez ruch. Wykładnią warsztatu teatralnego będzie trening sprawności aktorskiej z dużym naciskiem na fizyczność i sprawność ruchową oraz pracę z tekstem. Działania warsztatowe będą wymagały od uczestników dużej aktywności, przełamywania barier i schematów ruchowych co pozwoli na swobodne posługiwanie się swoim ciałem w procesie twórczego działania. Uczestnicy spotkają się z elementami improwizacji ruchowej opartej na dialogu w grupie. Corocznie na zakończenia warsztatów pokazywana jest krótka sztuka teatralna, która powstaje w czasie trwania warsztatów i jej twórcami są sami uczestnicy przy udziale osób prowadzących.

Grupa ok. 15 osób. Zakwaterowanie w internacie – koszt  650 zł od osoby (w tym obiad, śniadanie). Osoby bez noclegu koszt 250 zł od osoby.

1 sierpnia na otwarcie jubileuszowych "Dialogów" planowana jest wystawa fotograficzna z okazji 20 lat działalności. O godzinie 20.00 spektal: CUNEGUNDIS DUCISSA CRACOVIAE (Kunegunda, Księżna Krakowska). 

Portret świętej Kingi, XIII w księżnej krakowskiej, świecki aspekt świętej, jej oddanie i wkład w sprawy naszej ojczyzny zasługują na szacunek i hołd nie mniejszy od aspektu jej kultu. Odhermetycznienie postaci współczesnemu społeczeństwu, uświadomienie aktualności działań księżnej w dniu dzisiejszym poprzez żywy teatr dokumentu. Spektakl porusza i przenika atmosferą nieprzeciętności i kompleksowości kobiety zasłużonej w budowaniu historii naszego kraju w epoce średniowiecza, obecnej również współcześnie. 

Realizacja – Jolanta Juszkiewicz, monodram

Kostiumy – Elżbieta Karaszkiewicz

Produkcja – teatr Kropka Theatre/ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jolanta Juszkiewicz - twórca teatralny, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, mgr sztuki. Jej emocjonalny stosunek do świata był fundamentem dla powstania teatru Kropka Theatre w Sydney, Australia’97. Lata rozwoju we współpracy z artystami różnych kultur umocniły przekonanie twórczego podążania do ciągłego rozwoju autorskiej formy poetycko-metaforycznej, najczęściej w formie monodramów, jako nurtu teatru alternatywnego. Jej twórczość wielokrotnie nagradzana wygrywa uznanie krytyków i widowni w Australii, Albanii, Armenii, Belgii, Brazylii, Finlandii, Francji, Górnym Karabachu, Niemczech, Iranie, Izraelu, Kosowie, Kazakhstanie, Luksemburgu, Macedonii, Osetii, Polsce, Rumunii, Rosji, Szkocji, Słowacji, Szwecji, Transylwanii, Ukrainie, UK, Zjednoczonych Emiratach. 

Osoby prowadzące zajęcia:

Jarosław Paczkowski - aktor i instruktor teatralny. Od 22 lat prowadzi swój autorski teatr - Grupę Teatralną Te-O-Ka we Wrocławiu www.te-o-ka.art.pl. Współpracuje z naszym teatrem 1995 roku. Jest z nami od zawsze... po prostu przyjaciel. Aktor i nauczyciel teatralny, występował w wielu teatrach w Polsce, pracujących w różnych od siebie technikach gry: dramacie (Teatr Polski we Wrocławiu), Teatrze Ekspresji w Gdańsku, teatrze lalek, pantomimy. Był aktorem wielu eksperymentalnych grup, m.in. Grupie Działań Teatralnych Jacka Zuzańskiego, Teatrze Formy, Teatrze na Bruku, Teatrze Kalong… Jego nauczycielami byli m.in. aktorzy Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego – Rena Mirecka i Zygmunt Molik. Prowadził wielokrotnie staże teatralne w Polsce w tym m.in. na Uniwersytecie Wrocławskim, Mazowieckim Centrum Kultury w Warszawie, Radzyńskim Ośrodku Kultury oraz w Niemczech: dla Ośrodka Teatru i doradztwa scenicznego w Badenii - Wirttembergii z Heidelbergu, Akademii Teatru i Sztuki Szkolnej w Gagenau (Badenia).  Na festiwalu teatralnym THEATERTAGE w Friedrichshafen. Był wykładowcą w Kolleg für dramatische Kunst – Studio 13 w Bremen. Od 1998 roku J. Paczkowski prowadzi „Pracownię Teatralną”- warsztaty artystyczne dla młodzieży w Centrum Sztuki, „Impart” we Wrocławiu, finansowaną przez Samorząd Wrocławia oraz Fundację im. Stefana Batorego w Warszawie. Obecnie występuje w Klinice Lalek i Wrocławskim Teatrze dla Dzieci.

Witalij Lubota - zawodowy reżyser, pedagog (Kijów, Ukraina). Kolejny nasz przyjaciel. Założyciel integracyjnego teatru „Parostki” w Kijowie. Twórca i dyrektor międzynarodowego festiwalu teatralnego „Słoneczna Chwila” w Kijowie. Prowadzi warsztaty w wielu krajach (Polska, Niemcy, Dania, Ukraina, Rosja). W Radzyniu będzie gościł po raz czwarty.Janusz Szymański - pedagog, instruktor teatralny, wykładowca.

Janusz Szymański - pedagog, instruktor teatralny, wykładowca. 1986 roku zajmuje się technikami parateatralnymi z zakresu teatru, ekspresji ciała i ruchu. Prowadził grupy teatralne w Zielonej Górze, Legnicy, Jeleniej Górze, Lublinie i obecnie w Radzyniu Podlaskim, a także na Węgrzech, Rumunii, Niemczech, Ukrainie i Białorusi. W latach 1988 - 1991 uczestniczył w programie kształcenia liderów młodzieżowych prowadzonym przez Andrzeja Komorowskiego – ucznia Jerzego Grotowskiego. Od 1995 roku organizator i prowadzący Ogólnopolskich i Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych „Dialogi” w Radzyniu Podlaskim. Członek Polskiego Stowarzyszenia Terapii przez Sztukę.

Kontakt: Janusz Szymański: 665 661 334 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji tel.: 83 352 73 14 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sponsorzy tegorocznej edycji, dzięki którym ta impreza trwa:

PGE Dystrybucja oddział Lublin http://www.lublin.pgedystrybucja.pl 

Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim http://powiatradzynski.pl

Urząd Miasta Radzyń Podlaski http://www.radzyn-podl.pl

Sklep internetowy Bogutynmlyn.pl http://www.bogutynmlyn.p

Gabinet Laryngologiczny i Medycyny Estetycznej http://www.laryngologradzyn.pl