Gala finałowa wojewódzkiego konkursu „Echa Konstytucji 3 maja w moim regionie” odbyła się w Radzyniu Podlaskim w sobotę 15 maja przed Pałacem Potockich. Konkurs został zorganizowany przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Beatę Mazurek oraz Teresę Misiuk - Lubelskiego Kuratora Oświaty pod Honorowym Patronatem Jarosława Stawiarskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego. Jak wspomniała Kurator, miejsce podsumowania konkursu zasugerował Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek.
Na konkurs wpłynęło 860 prac plastycznych i literackich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Komisja wyłoniła 12 laureatów, którym podczas gali wręczono nagrody i dyplomy. Ich prace były wyeksponowane na wystawie towarzyszącej uroczystości. Nagrodzeni zostali również ich opiekunowie. Laureaci części literackiej konkursu mieli możność odczytania swych prac.
Przybyłych na spotkanie gości powitali Kurator Lubelska Teresa Misiuk i burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. Włodarz przypomniał, że Pałac Potockich w Radzyniu jest miejscem, gdzie dyskutowano, a nawet mogły powstawać niektóre zapisy Konstytucji 3 maja. Zaprosił organizatorów do Radzynia na kolejne gale konkursowe. Zapewnił, że po zakończeniu rozpoczętego właśnie remontu, spotkania będą się mogły odbywać w zrewitalizowanych wnętrzach pałacu.
Pomysłodawczyni konkursu Beata Mazurek wskazała, że obchody okrągłej, 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja „warte są zachodu”. – Choć Konstytucja obowiązywała tylko nieco ponad rok, to stworzyła fundamenty do tego, byśmy myśleli o Polsce silnej, wolnej, niepodległej. Dla nas, Polaków, obchody rocznic jej uchwalenia to jedno z najważniejszych świąt państwowych – mówiła posłanka do Parlamentu Europejskiego.
Prof. Przemysław Czarnek podkreślił, że uchwalenie Konstytucji 3 maja dla niego - konstytucjonalisty, ma szczególne znaczenie. Wskazał również na Pałac Potockich w Radzyniu jako miejsce głęboko związane z formułowaniem zasad Ustawy rządowej z 1791 roku. - Jesteśmy w miejscu, w którym spotykali się jej twórcy, gdzie odbywały się wielkie narady dotyczące kształtu Konstytucji 3 maja. Nie wiemy, jaka część tu została napisana, ale z pewnością to tutaj, z dala od warszawskiego zgiełku spotykali się najważniejsi politycy polscy i odbywali długie rozmowy na temat przyszłego kształtu odradzającej się – taką mieli nadzieję – Rzeczypospolitej – mówił Minister Edukacji i Nauki. - Z całą pewnością tutaj określano te podstawowe zasady konstytucyjne, których waga ustrojowa jako fundamentu ustrojowego i założycielskiego niepodległej ojczyzny, wskrzeszonej w 1918 roku, jest nie do przecenienia. Niech to będzie wiedza, którą wszystkim będziemy przekazywać: Radzyń to konstytucja – akcentował mówca.
Prof. Przemysław Czarnek przypomniał również spotkanie polityczne sprzed 2 lat (7.05.2019) w oranżerii, w którym uczestniczył Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński i nawiązał do jego słów wypowiedzianych po tym, gdy się dowiedział, że tu była w dużej mierze tworzona Konstytucja 3 maja: „Może Bóg sprawi, że odniesiemy takie zwycięstwa, że Komisja Konstytucyjna będzie się mogła tu spotykać i przygotowywać nową konstytucję.” - Trzymamy go za słowo – zakończył minister Przemysław Czarnek.
Wicewojewoda Robert Gmitruczuk wskazał, że Konstytucja 3 maja była zwieńczeniem zapoczątkowanych wcześniej reform, a także owocem współpracy Polaków i Litwinów, tworzących jeden organizm państwowy. - Radzyń to miejsce wyjątkowe, kilka kilometrów stąd (Lisiowólka, Ustrzesz ) przebiegała wewnętrzna granica między Koroną a Litwą – wskazywał wicewojewoda lubelski. Mimo że nie spełniła założonych celów, stanowiła punkt odniesienia w czasie zaborów, a po odzyskaniu niepodległości, obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja uznano za największe święto państwowe łączące wszystkich mieszkańców Rzeczypospolitej. Niech nadal nas łączy. Warto być Polakiem! - mówił Robert Gmitruczuk.
Organizację spotkania zajęła się Bożena Płatek – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 we współpracy z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury. Spotkanie poprowadził Marcin Rybicki straszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie.Spotkanie uświetnił występ uczniów Szkoły Podstawowej nr 1. pod kierunkiem Barbary Ejsmont.
Laureaci konkursu „Echa Konstytucji 3 Maja w moim regionie”:
1.Karolina Turczyńska jZespół Szkół nr 2 w Krasnymstawie
2.Bartosz Wciseł,Ogólnokształcące Liceum Lotnicze w Dęblinie
3.Karolina Komada Szkoła Podstawowa w Woli Radzięckiej
4.Grzegorz Łagowski Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie
5.Mikołaj MroczkowskiSzkoła Podstawowa nr 1 w Tomaszowie Lubelskim
6.Antonina Pawłowska Szkoła Podstawowa nr 2 w Dęblinie
7.Tomasz Łaganowski Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Jabłoniu
8.Eryk Grela Akademickie Liceum Ogólnokształcące Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie
9.Kacper Banaszak Zespół Szkół Ekonomicznych w Lublinie
10.Wiktoria Rosa,Szkoła Podstawowa w Starych Kobiałkach
11.Helena Kocka Szkoła Podstawowa nr 52 w Lublinie
12.Aleksandra Kozak Szkoła Podstawowa w Łubkach