Nowy sprzęt nagłośnieniowy w ROKuRadzyński Ośrodek Kultury po raz kolejny ma powody do dumy. Wszystko to dzięki zakupowi nowego nagłośnienia. Sprzęt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Starania o modernizację systemu nagłośnieniowego trwały przez ponad pół roku i dzięki wysiłkom całej załogi ROK, a w szczególności Arkadiusza Kulpy i Wojciecha „Molasa” Gila, ów projekt został zrealizowany.

Jak mówi dyrektor ROK Paweł Żochowski, sprzęt jest uzupełnieniem tego, co udało się kupić (również ze środków MKiDN) dwa lata temu. - Jest to zestaw zaprojektowany do nagłośnienia sali widowiskowej w ROK lub małego pleneru, np. festynu. Dokupione zostały kolumny wysokotonowe, monitory sceniczne (odsłuchy), wzmacniacze do tych kolumn i mikrofony.

Zadowolenia ze sprzętu nie kryje Wojciech „Molas” Gil. - Zawsze brakowało odpowiedniego nagłośnienia, czyli zestawu składającego się z elementów tej samej firmy i modelu, odpowiedniej mocy, mikrofonów o konkretnym przeznaczeniu. Nowe wyposażenie sprawi, że sprzęt będzie grał czyściej, a muzyka wydobywająca się z głośników będzie przyjemniejsza dla słuchaczy jak i samych artystów.

Nagłośnienie jednak to nie wszystko. Jak tłumaczy dalej Molas, należy poprawić jeszcze akustykę sali. - Im głośniej gra zespół (nie tylko rockowe zespoły grają głośno), tym gorzej. Spowodowane to jest odbiciami dźwięków od ścian, sufitu, dudnieniem sceny, która nie jest niczym wypełniona. Nie każdy artysta chce przyciszyć swój wzmacniacz, lub ciszej uderzać w bębny. Sytuację uratowałyby odpowiednie panele dźwiękochłonne zamontowane w odpowiednich miejscach. Te odbicia, to duży problem, który należy rozwiązać jak najszybciej. Wróćmy jednak do nagłośnienia… dzięki tym zakupom nie jesteśmy już w „technologicznym średniowieczu” i żeby już całkiem się z niego wydostać pracujemy jeszcze nad oświetleniem scenicznym, ale to już oddzielny i bardzo poważny temat, który pociągnie za sobą konieczność poprawy instalacji elektrycznej w budynku Oranżerii – kończy wypowiedź Wojtek.

Jak sprawuję się nowy sprzęt nagłośnieniowy? Każdy będzie mógł się przekonać już na najbliższej Oranżerii, na którą zapraszamy w dniach 28-30 sierpnia.

fot. Karol Niewęgłowski