I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019” zorganizowany przez Radzyński Ośrodek Kultury odbył się w niedzielę 5 maja. Impreza okazała się wielkim sukcesem! Mimo niezbyt sprzyjającej pogody zgromadziła tłumy radzynian.
Tego dnia ul. Ostrowiecka zamieniła się w deptak. Swoje wyroby zaprezentowali twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy i rękodzielnicy. Wiele wyrobów i artykułów spożywczych znalazło swoich nabywców. Zainteresowani mogli nabyć też produkty regionalne, m.in. chleb, wędliny i sery.
- Celem Jarmarku było przybliżenie kultury tradycyjnej, zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych turystów dziedzictwem kulturowym naszego regionu, przekazywanie z pokolenia na pokolenie istotnych treści kultury (obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne), a także promowanie regionu ze szczególnym naciskiem na prezentację bogatego dorobku dziedzictwa kulturowego - powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK i pomysłodawca Jarmarku. Ponadto organizatorzy kultywowali amatorską twórczość artystyczną. Impreza była też okazją do wspólnego spędzenia czasu wolnego oraz integracji mieszkańców powiatu radzyńskiego.
Jarmark rozpoczęła Msza Św. odprawiana w kościele Świętej Trójcy, po której odbyło się oficjalne rozpoczęcie imprezy. Wzięli w nim udział: Senator RP Grzegorz Bierecki, Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek oraz zastępca Wójta Gminy Borki Paweł Komoń.
Senator RP Grzegorz Bierecki gratulował mieszkańcom świetnych organizatorów, którzy „odradzają nasze wspaniałe tradycje, dotykają się naszych bogatych źródeł”. - Mam nadzieję, że Kozirynek stanie się wydarzeniem regionalnym – mówił senator. - Chcemy podczas takich spotkań, które łączą wszystkich mieszkańców, dzielić się naszym dziedzictwem, radością – wszystkim, co posiadamy najlepszego - podkreślał Burmistrz Jerzy Rębek: - Dziękuję, że tu jesteście i że możemy wspólnie przeżywać te piękne chwile. Starosta Szczepan Niebrzegowski zaznaczył, że pomysłodawca imprezy - Robert Mazurek, dyrektor ROK i przewodniczący Rady Miasta, jest łącznikiem między miastem a powiatem. - Podziwiam odwagę Burmistrza, że się zgodził mimo wątpliwości, jak mieszkańcy Radzynia przyjmą fakt zamknięcia ulicy. Gratuluję odwagi! I cieszę się, że po raz kolejny wyciągnęliśmy Państwa z domów i spowodowaliśmy to, o co prosił Franciszek: żebyśmy wstali z kanapy! - mówił Starosta Radzyński. - Cieszę się, że jako reprezentanci wszystkich trzech radzyńskich samorządów możemy stać przed Państwem w jednym szeregu – podkreślił Wójt Wiesław Mazurek: - Robert Mazurek włączając nas do organizacji tej imprezy, połączył nas wszystkich.
Po rozpoczęciu imprezy na głównej scenie odbył się Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej. Wzięło w nim udział 10 zespołów: „Przyjazne Nuty” z Radzynia, „Jedyneczka” z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Radzyniu Podlaskim, Przedszkole Miejskie nr 2 w Radzyniu Podlaskim, „Radzyniacy”, „Wohyniacy”, ,,Ale Baby” z Kapelą z Berezy, Zespół Wielopokoleniowy z Domaszewnicy, Zespół ,,Echo” z Przychód, „Melodia” z Domaszewnicy oraz Kapela „Szwagry Band”. Ponadto zaprezentowali się soliści: Diana i Weronika Kozioł ze Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej, Julia Krupa z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Radzyniu Podlaskim, Milena Michalak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Radzyniu Podlaskim, Gabriela Ciemna z Brzostówca oraz Piotr Kula z Dobczyc. Przegląd zakończył występ zespołu „Rokiczanka”, który rozgrzał chłodne powietrze majowego wieczoru. Przed występem gwiazdy wieczoru na Jarmark dotarła Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, która swoim patronatem objęła wydarzenie. - To wielka przyjemność być tu dziś z Wami, bo w takich klimatach – kultury i sztuki ludowej, kół gospodyń wiejskich - czuję się jak ryba w wodzie – mówiła Beata Mazurek.- Kultura, tradycja, sztuka ludowa, to dziedziny, które budują naszą pamięć historyczną i kulturę, tradycję - musimy o to dbać i przekazywać kolejnym pokoleniom.
I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019” nie odbyłby się bez wsparcia sponsorów. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, Senator RP Grzegorz Bierecki, Poseł na Sejm RP Janusz Szewczak, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Kozirynek to jedna z dawnych nazw obecnego Radzynia – lub jego części. Nazwa wdzięczna, dźwięczna, trochę zabawna – może przez dalekie wprawdzie, ale skojarzenie z miejscowością, gdzie „kozy kują”, może z targiem, na którym królują te budzące sympatię i pożyteczne, a mało wymagające zwierzęta.
Na pewno nazwa odwołuje się do dawnej historii Radzynia – jego początków. Być może chodzi o pierwszego, już zapomnianego właściciela włości, niejakiego Kozietułę; być może o fakt, że istniał tu żywy ośrodek targowy, ponieważ tędy przebiegał ruchliwy szlak, którym przeganiano bydło z Podola i Rusi w kierunku Łukowa. Prawdopodobnie dlatego wieś Białka Niżna założona w tym miejscu przez Mikołaja Cebulkę w 1420 r. z czasem zmieniła nazwę na Kozirynek. I choć założone po sąsiedzku przez Grota z Ostrowa miasto stało się odrębnym organizmem i z czasem nazwano je Radzyń – nazwa Kozirynek funkcjonowała w dokumentach do końca XV w. Jako nazwa dzielnicy miasta używana jest po czasy współczesne i choć obecnie na określenie konkretnego miejsca przywołujemy raczej ulice, Kozirynek nie został zapomniany.
Warto dodać, że w średniowieczu „Radzyń alias Kozirynek” miał rynek w centrum obecnego miasta – między ulicami Ostrowiecką i Warszawską oraz budynkiem Starostwa Powiatowego i kościołem Świętej Trójcy, gdzie planowana jest nasza impreza.
Nazwa ta ma na sobie patynę wieków, odwołuje się do źródeł naszego miasta, prowokuje do poznawania jego historii – bogatej i niekiedy niezwykle zagmatwanej.