P1010836Recitalem Chopinowskim w wykonaniu Michała Szymanowskiego - jednego z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia - zakończyły się XXXIV Dni Karola Lipińskiego.

Radzyńscy melomani wysłuchali Mazurków op. 17, Ballady f-moll op. 52, Walca as-dur op. 34 nr 1 oraz Sonaty h-moll op. 58 w mistrzowskim wykonaniu. W interpretacji młodego, ale mającego w swoim dorobku wiele ogólnopolskich i międzynarodowych nagród pianistycznych, refleksyjność i dramatyzm, zaduma i dynamizm, emocjonalność i wirtuozeria utworów Chopina znalazły swój wspaniały wyraz. Widownia była zachwycana, nagradzała pianistę gorącymi brawami i oczywiście prosiła o bisy.

Koncert poprowadziła prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego Agnieszka Jeż, która przedstawiła wykonawcę i repertuar koncertu, zaprosiła na kolejne, jubileuszowe Dni Karola Lipińskiego - za rok.

Michał Szymanowski z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz dyrygenturę symfoniczno-operową, następnie doskonalił umiejętności w berlińskiej Hochschule für Musik. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i w Łodzi.

Pianista jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, występował w Polsce, Europie (m. in. w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Anglii, Belgii i Szwajcarii) oraz Azji (Japonia, Korea, Hongkong), a także za oceanem (w USA, Brazylii, Argentynie i Wenezueli). Koncertował w Pałacu Narodów ONZ w Genewie, dla Benedykta XVI w Auli Pawła VI w Watykanie. Gościł na festiwalach w Polsce i za granicą, współpracował ze znakomitymi dyrygentami – polskimi i światowymi. Wystąpił m.in. trzykrotnie na festiwalu "Chopin i Jego Europa". Współpracował ze znakomitymi dyrygentami. Oprócz solowej wykonuje także muzykę kameralną.

Karol Szymanowski nagrał dwie płyty dla wytwórni CD Accord z utworami Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego i Józefa Wieniawskiego. Zostały one wysoko ocenione przez krytykę. W jednej recenzji napisano: "Niepospolity talent, po którym można wiele oczekiwać".