P1010393Koncertem Kwintetu Tanguillo zatytułowanym Tango Collage w sobotę 23 września zainaugurowane zostały XXXIV Dni Karola Lipińskiego w Radzyniu. W programie koncertu znalazły się głównie gorące, argentyńskie tanga Astora Piazzolli. 

Jak podkreśliła na wstępie prowadząca spotkanie Agnieszka Jeż - to pierwsza edycja DKL bez udziału ich inicjatora i długoletniego organizatora, odbywa się w przeddzień rocznicy śmierci Zygmunta Pietrzaka (25.09). - Dzięki jego staraniom przed radzyńską publicznością wystąpiła plejada znakomitych artystów, którzy dostarczyli nam wielu i silnych wzruszeń. Ale pozostało jego dzieło i dar promowania muzyki klasycznej i pielęgnowania pamięci Karola Lipińskiego – mówiła prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Lipińskiego. Na koncert przybyła rodzina zmarłego przed rokiem popularyzatora postaci Karola Lipińskiego: Henryka Pietrzak oraz córka Barbara z rodziną.

Radzyńscy melomani na początek radzyńskiej Muzycznej Jesieni otrzymali dużą porcję energetyzującej muzyki w wykonaniu Kwintetu Tanguillo. - Zespół to przykład doskonałego warsztatu, precyzji wykonania a jednocześnie niesamowitej ekspresji. To ogień, który nie spala lecz pobudza wyobraźnię – przedstawiała wykonawców Agnieszka Jeż. Kwintet specjalizuje się w wykonywaniu zmysłowych, namiętnych, pełnych temperamentu, niepozbawionych przy tym nuty melancholii kompozycji Astora Piazzolli, który jest jedną z najważniejszych postaci w historii tanga. Zmarł w 1992 u szczytu sławy jako jeden z najważniejszych kompozytorów XX wieku.

Zespół powstał w 2003 r. W jego skład wchodzą muzycy związani z Zakładem Pedagogiki Instrumentalnej Instytutu Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS: Elwira Śliwkiewicz-Cisak (akordeon), Piotr Chilimoniuk (fortepian), Jakub Niedoborek (gitara), Dariusz Drzazga (skrzypce) oraz Robert Brzozowski (kontrabas). W programie koncertu znalazły się gorące, argentyńskie utwory Astora Piazzolli: Mumuki, Camorra, Adios Lunfardo, Otoño Porteño, Invierno Porteño, Primavera Porteña, Verano Porteño oraz Libertango i Mikołaja Majkusiaka Quinteto nuevo

Podczas koncertu nie zabrakło akcentu radzyńskiego. Kierownik zespołu Elwira Śliwkiewicz-Cisak mówiła: - Trasy rozpoczynamy jesienią, gdy przypadają najbardziej prestiżowe koncerty. W 2015 roku sezon artystyczny rozpoczęliśmy w Bibliotece Polskiej w Paryżu, w 2016 – na największym festiwalu filmu polskiego w Chicago. Tej jesieni koncert odbywa się w wyjątkowym mieście, z olbrzymią tradycją muzyczną – w mieście Karola Lipińskiego, Radzyniu Podlaskim.