P1011938Wspaniałym koncertem połączonym z wieczorem wspomnień uczczony został Zygmunt Pietrzak (zm. 25 września 2016) w 82 rocznicę urodzin.

Założycielowi i długoletniemu dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Karola Lipińskiego, a także popularyzatorowi osoby i twórczości wirtuoza urodzonego w Radzyniu oddali hołd jego uczniowie oraz pedagodzy PSM oraz ich przyjaciele, którzy wystąpili 21 maja w Radzyńskim Ośrodku Kultury. Przybyli bardzo licznie na koncert melomani mogli wysłuchać utworów w wykonaniu: Tomasza Wojtasia, Jacka Maksymiuka, Macieja Szuksztula, a także: Damiana Maksymiuka, Moniki Zatorskiej-Maksymiuk, Pawła Zawady oraz Katarzyny Kacprzak. W repertuarze znalazły się utwory m.in. F. Chopina, C. Debussy'ego, J Haydna, H. Wienawskiego. Tomasz Wojtaś wykonał skomponowany przez siebie w 1989 roku utwór zadedykowany Nauczycielowi muzyki, a zatytułowany "Panu Profesorowi Zygmuntowi Pietrzakowi".

Atmosferę wieczoru tworzyła nie tylko muzyka, ale również wspomnienia i anegdoty opowiadane przez Andrzeja Kotyłę oraz prezentowane zdjęcia Pana Zygmunta.

Zygmunt Pietrzak był związany z Radzyniem od 1945 r. W latach 1975-1981 prowadził Społeczne Ognisko Muzyczne. Następnie przez dekadę (1981-91) pełnił funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Karola Lipińskiego, która powstała dzięki jego inicjatywie i staraniom. PO przejściu na emeryturę przez 10 lat związany był z tą placówką jako nauczyciel gry na fortepianie.

W 1984 roku Zygmunt Pietrzak wystąpił z inicjatywą zorganizowania Dni Karola Lipińskiego, które w tym roku odbyły się po raz 33. Jako przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego Dni Karola Lipińskiego w 1999 roku powołał do istnienia Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne, którego prezesem był do 2 marca 2016 r. Specjalną uchwałą otrzymał tytuł Honorowego Prezesa Towarzystwa. Od 2010 roku Towarzystwo prowadzi także Izbę Pamięci Karola Lipińskiego.

Za swoje osiągnięcia w 2000 roku Zygmunt Pietrzak uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także został laureatem “Wawrzynu Podlasia”.