DSC 0222Zwieńczeniem tegorocznych, XXXIII Dni Karola Lipińskiego był recital Szymona Nehringa – finalisty Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Artysta wystąpił w sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury w sobotę 29 października. Koncert poświęcony był pamięci Zygmunta Pietrzaka, patronat honorowy nad imprezą objął burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.

- Dzisiejszy koncert jest wyjątkowy. Wypada w szczególnym czasie wspominania osób bliskich, kochanych, którym wiele zawdzięczamy, którzy wiele pozostawili po sobie. Taka osobą był Zygmunt Pietrzak – mówił Jerzy Rębek. - Zapamiętamy go jako człowieka niezwykle wysokiej kultury, który nawet w najgorszych czasach zachował klasę - taki poziom, jaki warto naśladować. Warto także kontynuować wielkie dzieło organizacji Dni Karola Lipińskiego, które rozpoczął przed laty.

Włodarz Miasta skierował słowa szacunku do obecnych na sali członków rodziny Zmarłego – w sposób szczególny do wdowy – Pani Henryki Pietrzak, na jej ręce złożył bukiet kwiatów oraz słowa wdzięczności za wielki wkład Męża w rozwój kultury muzycznej naszego miasta.

Koncert poprowadziła prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego Agnieszka Jeż. - "Muzyka jest tą dziedziną sztuki, która najbarwniej i najsilniej oddziałuje na ludzkiego ducha. Przez to staje się osobista, często wręcz intymna. Warto słuchać muzyki" – zacytowała na wstępie słowa Zygmunta Pietrzaka. Podkreśliła, że Zmarły szczególnie ukochał muzykę Chopina, stąd recital chopinowski "będzie stosownym i trafnym uhonorowaniem dokonań Zmarłego i oddaniem mu hołdu w sposób jak najbardziej odpowiedni". Następnie przedstawiła wykonawcę, 21-letniego finalistę Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - Szymona Nehringa. - Ten utalentowany pianista jest jednym z największych odkryć fortepianowych ostatnich lat. Artysta regularnie uczestniczył w licznych konkursach i festiwalach – mówiła Agnieszka Jeż, wymieniła szereg osiągnięć młodego pianisty, wśród nich: I miejsce i 6 nagród specjalnych na III Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Halina Czerny-Stefańska in memoriam” w Poznaniu (2014) oraz I nagroda na X Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów Arthur Rubinstein in memoriam w Bydgoszczy (2014).

Prowadząca koncert zaprezentowała także program recitalu, poświęconego muzyce Fryderyka Chopina – jednego z najwybitniejszych pianistów w swojej epoce. - Artysta, zwany poetą fortepianu, zachwyca słuchaczy maestrią i niepowtarzalnym urokiem gry, oryginalnością i głębią swojej muzyki. Chopin uczynił z fortepianu instrument o nieprzeczuwalnej dotąd skali brzmienia i wyrazu – zaakcentowała prezes RTM.

Recital chopinowski Szymon Nehring rozpoczął od Fantazji f-moll op. 49, następnie zachwycił słuchaczy wykonaniem mazurków op. 33, na zakończenie wykonał trzy etiudy op. 25. Radzyńska publiczność nie pozwoliła wspaniałemu, młodemu artyście tak szybko zejść ze sceny i po godzinnym koncercie gromkimi brawami wyprosiła bis.