Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • HEADER - Nie usuwać!!!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

DSC 0083Promocja książki Joanny Kowalik "Dobra ziemskie Radzyń. Historia majątku od XVIII do XX wieku" odbyła się w piątek 4 lutego w Radzyńskim Ośrodku Kultury. O wadze publikacji oraz dużym zainteresowaniu mieszkańców Radzynia przeszłością swego miasta, świadczy wysoka frekwencja na spotkaniu.

Joanna Kowalik - Bylicka jest starszym archiwistą, pracownik Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim. Kierownik radzyńskiego Archiwum, Dariusz Magier, witając przybyłych, przypomniał, że od ponad 10 lat odbywają się wieczory autorskie w kierowanej przez niego instytucji i wyraził satysfakcję z kolejnej książki wydanej przez Archiwum. - Zawsze jestem bardzo szczęśliwy, gdy mogę taki wieczór autorski zorganizować, bo to oznacza, że takie książki się ukazują – mówił D. Magier. Nie szczędził również słów uznania dla autorki prezentowanej publikacji. - Każdy, kto zna autorkę, wie, że każdy akapit jest  przemyślany, każdy podany fakt historyczny jest dokładnie udokumentowany źródłowo; że to, co przeczyta w tej książce, będzie prawdziwe i do tej prawdy zmierzające.

Po tym wprowadzeniu głos zabrała dr Joanna Kowalik-Bylicka, która zaprezentowała w skrótowej formie zawartość książki – historię dóbr ziemskich Radzyń, bogato ilustrując swój wykład slajdami.

Po wykładzie i prezentacji była okazja do zakupienia publikacji i uzyskania autografu autorki.

"Książka jest zmienioną wersją rozprawy doktorskiej obronionej w 2008 r. Jako pierwsza stara się ukazać powstanie i historię dóbr radzyńskich, ustalając ich przebieg ich własności od początku istnienia aż do likwidacji majątku ziemskiego i przybliżając postaci jego dziedziców- napisała we wstępie dr J. Kowalik. "Publikacja jest wartościową naukową monografią, opartą o bardzo gruntowną i żmudną kwerendę źródłową" - ocenia recenzent prof. dr hab Jan Lewandowski.

Ci, którzy zdecydowali się na zakup książki, otrzymali do ręki nie tylko zapowiedziany w tytule fragment dziejów dóbr radzyńskich, ale także źródło wiedzy o Radzyniu, sięgające jego początków w średniowieczu. - Historia dóbr jest również pretekstem do ukazania postaci właścicieli i ich sposobów gospodarowania – dodaje we wstępie Joanna Kowalik-Bylicka. W książce znajdziemy biografie Marianny i Eustachego Potockich, ich synów Kajetana, Stanisława Kostki, Jana Nepomucena Eryka, a także księżny Anny z Zamoyskich Sapieżyny, jej córki Anny Zofii, żony księcia Adama Jerzego Czartoryskiego oraz Antoniego, Stanisława Floriana, Zofii i Bronisława Szlubowskich. Wśród wymienionych postaci są i takie, które odegrały ważną rolę w historii nie tylko lokalnej, ale także całego naszego kraju. Poprzez pryzmat ich losów i dziejów dóbr radzyńskich oglądamy dzieje Polski "przez ich rozkwit w dobie Rzeczypospolitej szlacheckiej, po trudne lata towarzyszące ich upadkowi" - i dalej, przez kolejne wydarzenia jakimi były: powstanie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Kongresowego, klęska Powstania Listopadowego, Powstanie Styczniowe, uwłaszczenie chłopów w 1864 r., walka z rusyfikacją i kryzysy gospodarcze, wywalczona niepodległość - "w którą wprowadza decyzja ostatnich właścicieli Radzynia – Zofii i Bronisława Szlubowskich – dotycząca przekazania odrodzonemu Państwu głównej majątkowej rezydencji".

Zachęcamy do lektury.

© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018

Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑