Bogatą propozycję programową związaną z 70. rocznicą utworzenia Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przygotowali współcześni kontynuatorzy tradycji tej organizacji. Na obchody złożyły się: zawody strzeleckie w Komarówce, nocny marsz na Uroczysko Baran, Msza św. i konferencja popularnonaukowa w Sanktuarium MBNP w Radzyniu oraz koncert w Radzyńskim Ośrodku Kultury.
WiN powstało 2 września 1945 roku jako struktura o cywilno-wojskowym charakterze, mająca na celu konspiracyjną walkę z sowietyzacją kraju i komunizmem. na terenie powiatu radzyńskiego Zrzeszenie (Obwód Radzyń WiN) funkcjonowało w latach 1945-1947, przeciwstawiając się komunistycznej propagandzie, likwidując najbardziej gorliwych agentów sowieckich z PPR, walcząc z KBW, UB i ORMO.
Współcześnie tradycje historycznego WiN kontynuuje stowarzyszenie Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Inspektorat Radzyń, które zorganizowało szereg przedsięwzięć mających na celu uczczenie 70. rocznicy powstania WiN.
W sobotę 5 września wszyscy chętni mogli wziąć udział w zawodach strzeleckich, które odbyły się na strzelnicy w Komarówce Podlaskiej. Zawody były współfinansowane ze środków Miasta Radzyń Podlaski. Wzięło w nich udział około 30 uczestników z całego regionu, niektórzy wraz rodzinami. Miały one charakter obronno - dynamiczny. Strzelano z 3 różnych rodzajów broni, z różnych dystansów i pozycji na czas. Na pierwszym stanowisku zawodnicy z pozycji leżącej strzelali z karabinka CZ 452 II z optyką Sutter z dystansu 50 m. Następnie należało podbiec do stanowiska drugiego, gdzie czekał CZ 858 Tactical z kompensatorem podrzutu, oddalony o 25 m od tarcz strzelniczych. Na trzecim stanowisku oddalonym od celu o 10 m zawodnicy mieli do dyspozycji pistolet Grand Power K100.
Zawody poprzedziło szkolenie przeprowadzone przez Tomasza Stephana, Komendanta Sekcji Obronnej WiN Inspektorat Radzyń, a zarazem głównego sędziego zawodów. W ogólnej punktacji najlepszy okazał się Marcin Mańka (czas 113,81), drugie miejsce zajął Bartłomiej Miłosz (125,05), a trzecie Grzegorz Dzieniewski (127,09). Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe w postaci gadżetów militarnych.
W nocy z 5/6 września członkowie WiN i goście z okolicznych miast wzięli udział w nocnym marszu z Radzynia na Uroczysko Baran koło Kąkolewnicy. Na miejsce dotarli przed północą. Uczestników marszruty wspierał słowem i przykładem kapelan WiN-u, ks. Zbigniew Rozmysł. Po modlitwie za pomordowanych zorganizowano ognisko.
Główne radzyńskie obchody rocznicowe miały miejsce w niedzielę 6 września w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim, kiedy to odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny i członków WiN. Mszę odprawił i kazanie wygłosił Ksiądz Kapelan radzyńskiego WiN. Po niej w parafialnej sali konferencyjnej miała miejsce konferencja popularnonaukowa pt. „Zasady ideowe i organizacja Obwodu Radzyń Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (1945-1947)”. Referaty wygłosili: dr Agnieszka Gątarczyk, która przedstawiła referat pt. „Rozważania nad rotą przysięgi Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość”, mgr Grzegorz Karpiński („Organizacja podziemia antykomunistycznego w powiecie radzyńskim w latach 1944-1947”) oraz dr hab. Dariusz Magier: („Kadra kierownicza Obwodu Radzyń WiN 1945-1947”).
Obchody rocznicowe zakończył wieczorny koncert pod hasłem „Młodzi Bohaterom”. Młodzież mogła wysłuchać rockowego zespołu Irydion oraz hip-hopowego wykonawcy Zjednoczony Ursynów.
W uroczystościach uczestniczył Zastępca Komendanta Komendy Głównej WiN gen. Henryk Dziudek oraz radzyńscy kombatanci organizacji.