DSC 0025Radzyń bardzo aktywnie włączył się w tegoroczną akcję Narodowego Czytania Cała Polska czyta "Quo vadis". W sobotę 3 września przed południem nasze miasto rozbrzmiewało wersami powieści Henryka Sienkiewicza, czytanej na placu Wolności, wieczorem ciekawy program został zaprezentowany w sali widowiskowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała spotkanie w centrum miasta. W sobotni poranek na placu Wolności pojawiła się ciekawa wystawa poświęcona autorowi "Quo vadis". Na jej tle, w wygodnym fotelu zasiadały kolejne osoby interpretujące najciekawsze fragmenty powieści. Całość poprowadziła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Grażyna Kratiuk, która na wstępie przypomniała słowa Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowane do rodaków z okazji tegorocznej edycji Narodowego Czytania. "To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić... Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą."

Spotkanie trwało około 2 godzin, w tym czasie przypomniano 30 fragmentów utworu. Wśród lektorów byli m.in. przedstawiciele władz miasta z burmistrzem Jerzym Rębkiem, przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim, powiatu - ze starostą Lucjanem Kotwicą; dyrektorzy radzyńskich szkół: Bożena Marcinkowska, Bożena Płatek, Ewa Grodzka i Grażyna Dzida, rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku Dariusz Gałan, dyrektor ROK Paweł Żochowski, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej Zbigniew Czuryło, Ewa Śliwińska - instruktor teatralny ROK, Janusz Wlizło - twórca gry Conceptus, Agnieszka Włoszek dyrektor MOSIR, nauczycielki Agnieszka Grochowska i Małgorzata Tabara, Joanna Kowalik-Bylicka z  Archiwum Państwowego, Jakub Hapka - naczelny portalu radzyninfo.pl,grono członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP oraz UTW.

 

Wielu przechodniów zatrzymywało się, by choć przez chwilę wsłuchać się w piękne, obrazowe, dynamiczne, nasycone emocjonalnie interpretacje.

Każdy chętny mógł otrzymać pamiątkowy stempel, uczennice Gimnazjum nr 1 w stylowych strojach rozdawały kartki z fragmentami powieści - już do lektury indywidualnej w domu.

Druga odsłona Narodowego Czytania w naszym mieście odbyła się wieczorem w Radzyńskim Ośrodku Kultury. W tematykę wieczoru wprowadziła Ewa Śliwińska, całość poprowadziła Jolanta Bilska – nauczycielka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych.

Ta część spotkania rozpoczęła się od multimedialnego pokazu połączonego z ciekawymi anegdotami z życia Henryka Sienkiewicza. W nastrój wieczoru i powieści z czasów antycznych wprowadził widzów prowadzony przez Ewę Śliwińską Teatr "Już kończymy..." , prezentując etiudę "Bitwa o teatr". Kolejnym punktem spotkania było czytanie fragmentów "Quo vadis", w co, obok z zaproszonych gości, włączyli się też chętni z widowni.

Oprócz fragmentów powieści przypomniano również krótkie cytaty i sentencje – znane, często przytaczane, funkcjonujące w języku. Na wiele z nich odczytanych przez młodzież, widownia reagowała bardzo żywo.

Większość powieści Henryka Sienkiewicza zostało sfilmowanych - niektóre nie tylko jeden raz ("Quo vadis", "W pustyni i w puszczy"); adaptacje filmowe stawały się narodowym wydarzeniami, szeroko dyskutowanymi. Jolanta Bilska zaprezentowała pokaz plakatów filmowych, przypominających filmy powstałe na podstawie powieści Sienkiewicza.

Wieczór zakończyła "agapa" – poczęstunek, który pozwolił rozsmakować się w tym, co jadano w czasach Nerona i pierwszych chrześcijan.

Ta część spotkania w ramach Narodowego Czytania 2016 przygotowana została przez Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim, Starostwo Powiatowe i Radzyński Ośrodek Kultury.

Przypomnijmy, że Radzyń po raz trzeci włączył się w akcję Narodowego Czytania: wcześniej w Radzyniu czytana była "Zemsta" Aleksandra Fredry i "Lalka" Bolesława Prusa.
W tym roku obchodzimy ogłoszony przez Sejm i Senat RP Rok Henryka Sienkiewicza, z racji przypadających rocznic: 170 - urodzin Noblisty, 100 - śmierci i 120 wydania "Quo vadis".