17 lutego br. w Radzyniu odbyła się „XII Zima w Mieście 2016” pamięci Rudolfa Probsta (1923-2015). Celem tegorocznej imprezy, organizowanej przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO, było m.in. uatrakcyjnienie czasu wolnego osobom pozostającym w domu w okresie ferii zimowych. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek.
Uroczyste rozpoczęcie imprezy odbyło się w sali widowiskowo - kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury. – Dwunasta edycja zimy jest wyjątkowa, bo została poświęcona pamięci Rudolfa Probsta, żołnierza Armii Krajowej, nauczyciela i turysty, którego życiorys każdy powinien poznać – rozpoczął Robert Mazurek, opiekun koła turystycznego w liceum, a zarazem koordynator przedsięwzięcia. Następnie powitał uczestników imprezy wraz z opiekunami, a także przybyłych gości: córkę Rudolfa Probsta Małgorzatę Łysik wraz z mężem i wnukiem, przewodniczącego Rady Miasta Radzyń Podlaski Adama Adamskiego, kierownika Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego Bogdana Sozoniuka, prezesa Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim Bogdana Fijałka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Agnieszkę Włoszek, dyrektora Radzyńskiego Ośrodka Kultury Pawła Żochowskiego, a także dyrekcję I LO w Radzyniu Podlaskim – Ewę Grodzką i Mirosława Juszczyńskiego. – Serce się cieszy, kiedy patrzymy na Was. Bardzo licznie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie wypełniając salę po brzegi – powiedziała E. Grodzka. Następnie w kilku zdaniach przybliżyła postać zmarłego przed rokiem Rudolfa Probsta. – Z naszą szkołą związany był on przez 29 lat pracy zawodowej. To człowiek legenda. W czasie II wojny światowej wykazał się wielkim bohaterstwem, patriotyzmem i umiłowaniem Polski. Narażał swoje życie pracując z rozkazu Armii Krajowej na Gestapo. Cudem uniknął śmierci, bo w końcu jego działalność wyszła na jaw. Po wojnie Rudolf Probst nie miał łatwego życia. Był prześladowany i nachodzony do 1968 r. przez funkcjonariuszy UB. Los rzucał go w różne miejsca, od Lublina poczynając gdzie studiował na UMCS, poprzez Tarnogórę, Grabowiec i Kock, w końcu zamieszkał w Radzyniu. Dla naszej społeczności bardzo się zasłużył. W latach 1959-1963, pełniąc funkcję dyrektora, wybudował obecny budynek liceum. Rudolf Probst kochał młodzież i dbał o to, żeby poprzez pasje mogła się rozwijać. W 1972 r. był współzałożycielem, po czym został pierwszym prezesem radzyńskiego Oddziału PTTK. Trzy lata później dla uczniów liceum utworzył Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne. Warto przypominać takich wielkich ludzi i czerpać z nich wzorce. Dlatego tak bardzo cieszę się, że w tym roku Rudolf Probst stał się patronem tej imprezy – zakończyła. Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Miasta Radzyń Podlaski Adam Adamski, który pożyczył wszystkim dobrej zabawy i sukcesów podczas imprezy.
Po oficjalnym rozpoczęciu „XII Zimy w Mieście 2016” wyświetlony został film pt. „Byłem w Gestapo”, a następnie odbył się konkurs wiedzy o Rudolfie Probście. Zaraz po tym młodzież wzięła udział w turystycznym marszu na orientację. Głównym zadaniem uczestników, na podstawie specjalnie przygotowanej mapki, było odnalezienie 16. miejsc na terenie miasta i wykonania przygotowanych zadań. Meta marszu została zlokalizowana w I LO.
W imprezie wzięło ponad 180 osób reprezentujących 16 szkół z trzech powiatów woj. lubelskiego: bialskiego, garwolińskiego i radzyńskiego. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyły Patrycja Juchimiuk i Gabriela Kwasowiec (SP Białka), wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajął Michał Żukiewicz (Gimnazjum nr 2 Radzyń Podlaski), natomiast w gronie szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się Julia Jankowska (I LO Radzyń Podlaski). W rywalizacji szkół najlepsze były: Szkoła Podstawowa w Białce, Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim i Liceum Ogólnokształcące w Wisznicach. Najlepsi w każdej kategorii wiekowej otrzymali nagrody rzeczowe oraz okazałe puchary ufundowane przez burmistrza Jerzego Rębka.