zima2016 znaczekZostajesz w domu w ferie zimowe? Jeśli tak, to nie oznacza, że musisz się nudzić. Już po raz dwunasty przekonuje o tym I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim, które organizuje „Zimę w Mieście”. Głównym celem tegorocznej imprezy jest uczczenie pamięci Rudolfa Probsta (1923-2015) – żołnierza Arami Krajowej, nauczyciela i turysty, założyciela Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy radzyńskim ogólniaku. Impreza odbędzie się pod patronatem burmistrza Radzynia Podlaskiego Jerzego Rębka.

W 2016 roku ferie zimowe na Lubelszczyźnie zaczynają się 15 lutego. – Na zorganizowanej 17 lutego przez radzyńskich turystów imprezie nie zabraknie dobrej zabawy, ruchu na świeżym powietrzu oraz poznawania historii, walorów przyrodniczych, krajoznawczych i turystycznych naszego miasta – poinformował Robert Mazurek, pomysłodawca a zarazem koordynator imprezy. Organizatorzy zapewniają, że przedsięwzięcie jest adresowane zarówno do starszych jak i młodszych uczniów. – „Zima w mieście” jest alternatywą dla tych, którzy nigdzie nie wyjeżdżają w czasie ferii zimowych, a chcą fajnie i ciekawie spędzić czas wolny od szkoły – dodaje Mazurek.

Tegoroczna edycja „Zimy w Mieście” wyjątkowo rozpocznie się w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Po oficjalnym rozpoczęciu imprezy odbędzie się projekcja filmu pt. „Byłem w Gestapo”, po czym przeprowadzony zostanie konkurs wiedzy o Rudolfie Probście. Następnie wszyscy uczestnicy wezmą udział w podchodach turystycznych, których meta będzie się znajdowała w radzyńskim I LO. Około godziny trzynastej przewidziany jest turystyczny posiłek, po którym odbędzie się oficjalne podsumowanie imprezy. Najlepsi w kategorii szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych otrzymają puchary i nagrody rzeczowe.

Wszyscy chętni do wzięcia udziału w „Zimie w Mieście” powinni odwiedzić stronę internetową organizatorów – www.skkt21.radzynpodlaski.pttk.pl i zapoznać się z regulaminem imprezy. Zorganizowane grupy szkolne prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 606-234-320.

 

Do zobaczenia na imprezie

Organizatorzy


Rudolf Probst urodził się 23 marca 1923 r. w Jaśliskach (powiat sanocki). Był żołnierzem ZWZ-AK, łącznikiem i kolporterem prasy konspiracyjnej. Od listopada 1943 do czerwca 1944 r., na rozkaz Armii Krajowej, pracował jako tłumacz w sanockiej placówce Gestapo. Przekazując informacje o planowanych aresztowaniach i łapankach uratował dziesiątki osób związanych z polskim ruchem oporu. Przekazał też polskiemu podziemiu gestapowską listę konfidentów.
Po zakończeniu II wojny światowej Rudolf Probst wyjechał do Siedlec, gdzie odnalazł rodziców. W 1946 r. zamieszkał w Lublinie, zdał maturę i rok później rozpoczął studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. W 1949 r. podjął pracę w Tarnogórze jako nauczyciel biologii i chemii. W latach 1951-55 pracował w szkole w Grabowcu, w tym przez ostatnie dwa lata na stanowisku dyrektora. Następnie przeniósł się do Radzynia Podlaskiego, gdzie rozpoczął pracę w liceum. Był nauczycielem biologii, języka niemieckiego i pełnił funkcję dyrektora szkoły (1959-1963). Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim (1972 r.), a także założycielem Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy radzyńskim liceum (1975 r.).
W latach 90. XX wieku wstąpił to Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i został wiceprezesem oddziału tej organizacji w Radzyniu Podlaskim. Został odznaczony m.in. Krzyżem Partyzanckim (1971 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1981 r.), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1986 r.) i Krzyżem Armii Krajowej (1998 r.).
Rudolf Probst zmarł 13 lutego 2015 r.