Narodowy Fundusz Zdrowia realizuje Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia, który umożliwia wczesne wykrywanie oraz zapobieganie chorobom serca i układu krążenia. Program jest bezpłatny i dostępny w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej na terenie całego kraju.
Program skierowany jest do osób w wieku 35-65 lat, które nie chorują na cukrzycę, przewlekłą chorobę nerek, rodzinną hipercholesterolemię ani nie mają zdiagnozowanych chorób układu krążenia. Z programu mogą skorzystać osoby, które nie uczestniczyły w nim w ciągu ostatnich pięciu lat. Kliknij w miniaturkę i zobacz video:
W ramach programu pacjent otrzymuje kompleksową ocenę stanu zdrowia, która obejmuje wywiad zdrowotny, badania diagnostyczne (w tym pomiar ciśnienia krwi oraz badania biochemiczne), a także indywidualne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób układu krążenia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, lekarz może skierować pacjenta na dalsze leczenie specjalistyczne.
Udział w programie nie wymaga skierowania. Aby się zapisać, należy zgłosić się do swojej przychodni POZ z dowodem tożsamości. Program realizowany jest przez lekarzy i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.
Głównym celem programu jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia w populacji objętej programem poprzez wczesne wykrywanie i redukcję czynników ryzyka. Program stanowi również okazję do poszerzenia wiedzy na temat zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania oraz znaczenia aktywności fizycznej w profilaktyce chorób serca.
Szczegółowych informacji o programie udzielają przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej.