Uroczysta przysięga 124 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyła się w sobotę 15 lipca w Radzyniu na zrewitalizowanym dziedzińcu honorowym Pałacu Potockich. Wcześniej odprawiona została Msza św. w kościele pw. Trójcy Świętej. - Przez złożenie przysięgi dokonacie aktu swoich zaślubin z Ojczyzną – mówił w homilii ks. ppłk. Witold Mach. Po części oficjalnej na terenie parku odbył się piknik wojskowy.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w historycznym kościele pw. Trójcy Świętej przez dziekana radzyńskiego, proboszcza parafii ks. kan. Krzysztofa Pawelca, ks. ppłk. Witolda Macha - proboszcza parafii wojskowo-cywilnej w Lublinie oraz ks. dr. Krzysztofa Banasiuka wikariusza parafii Trójcy Świętej i jednocześnie kapelana 22. Batalionu Obrony Terytorialnej w Dęblinie.
Zawierzyli swoją służbę Bogu
- Rozpoczęcie uroczystości od Eucharystii świadczy, iż słowa “Bóg-Honor-Ojczyzna” są bliskie waszym sercom – zwrócił się na wstępie ks. Krzysztof Pawelec do uczestników uroczystości. - Przybyliście przed ołtarz Chrystusa, by zawierzyć siebie, swoją służbę dobremu Bogu. Przez fakt złożenia przysięgi dokonacie aktu swoich zaślubin z Ojczyzną. Przysięga jest zobowiązaniem w sumieniu do pięknego pełnienia służby Ojczyźnie, bo Polska kosztuje, wolność i bezpieczeństwo jej granic kosztuje – mówił w homilii ks. ppłk. Witold Mach. Następnie przywołał motto WOT: „Zawsze gotowi. Zawsze blisko”. - Te słowa wyrażają tożsamość i opisują misję Wojsk Terytorialnych. Niech odpowiedzialna i bezinteresowna służba, wspieranie społeczeństwa polskiego oraz aktywne uczestnictwo w życiu regionu i jego mieszkańców stanie się dla was powodem do uzasadnionej dumy.- Kaznodzieja wyrażał szacunek i wdzięczność wobec mających złożyć przysięgę i ich rodzin: - Wasza patriotyczna postawa, ofiarność i oddanie służbie zasługuje na najwyższy szacunek. Dziękuję rodzinom, które zgodziły się na wasz udział i zaangażowanie na rzecz Ojczyzny kosztem czasu, które mogliby poświęcić bliskim.
Uroczysty akt przysięgi
Dalsza część uroczystości odbyła się w pięknej scenerii zrewitalizowanego Pałacu Potockich, na którego dziedzińcu zgromadzili się nie tylko składający przysięgę żołnierze, ale także ich rodziny, mieszkańcy Radzynia i ziemi radzyńskiej, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, dowództwa jednostek wojskowych. Uroczystość uświetniła kompania honorowa i orkiestra wojskowa z Lublina.
Po podniesieniu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu głos zabrał dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Zbigniew Krzyszczuk, który podkreślił, że Radzyń nie jest miejscem przypadkowym do złożenia uroczystego aktu przysięgi wojskowej. - 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej dumnie kontynuuje tradycje bohaterskich Żołnierzy Wyklętych. Tu 79 lat temu żołnierze ppłk. Konstantego Witkowskiego ps. Muller rozpoczęli realizację akcji Burza, wypędzając Niemców z Łukowa i Radzynia. Położyli swe życie na szali, by walczyć o wolną Polskę - przypomniał dowódca.Zwracając się do żołnierzy mających złożyć przysięgę, powiedział: - Wasza decyzja o opuszczeniu strefy komfortu i założeniu munduru, dostosowania się do ścisłych reguł życia wojskowego, odbycia intensywnego szkolenia są dowodem waszego patriotyzmu. Możecie być z siebie dumni, że śladem waszych dziadków w trudnych czasach zdecydowaliście się zrobić coś dla Ojczyzny: poświęcić prywatny czas, by zdobyć kompetencje, które - gdy przyjdzie potrzeba - pozwolą wam bronić wasze rodziny, domy nie tylko przed zagrożeniem militarnym, ale również w przypadku klęsk żywiołowych – taka jest misja wojsk, do których wstąpiliście.
Przed złożeniem przysięgi 124 ochotników z Lubelszczyzny przez szesnaście dni zdobywało podstawowe umiejętności wojskowe z zakresu, m.in. strzelectwa, taktyki, łączności, topografii oraz pierwszej pomocy przedmedycznej na polu walki.
Dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Zbigniew Krzyszczuk zapowiedział, że od połowy przyszłego roku w Bezwoli rozpocznie funkcjonowanie nowy batalion, który wejdzie w skład dowodzonej przez niego brygady. - Będzie to szansa na żołnierzy, którzy są stąd, a odbywają służbę w różnych stronach Polski, by mieli blisko domów – zaznaczył płk. Z. Krzyszczuk.
Następnie odbyła się uroczysta przysięga. Ks. ppłk. Witold Mach oraz kapelan prawosławny ks. ppor. Karol Wilkiel udzielili błogosławieństwa zaprzysiężonym. Ośmioro wyróżniający się żołnierzy, w obecności bliskich, otrzymali gratulacje z rąk dowódcy.
List Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał płk. Zbigniew Krzyszczuk. Waldemar Podsiadły odczytał list wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki oraz złożył życzenia w imieniu obecnych parlamentarzystów: Moniki Pawłowskiej, Leszka Kowalczyka i Krzysztofa Głuchowskiego oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, który był reprezentowany przez Jerzego Szwaja przewodniczącego Sejmiku Wojewódzkiego.
Na pikniku wojskowym
Część oficjalna zakończyła się paradą wojskową, a następnie – od godz. 15 na terenie parku pałacowego odbył się piknik wojskowy. Licznie przybyli mieszkańcy mogli obejrzeć ciężki sprzęt wojskowy - ciężarówki, transportery opancerzone i czołgi. Na stoiskach eksponowana była broń. Nie brakło atrakcji dla dzieci, takich jak kolorowanki, dmuchaniec i trampolina.
Żołnierze z 23. Bialskiego Batalionu Lekkiej Piechoty pprzedstawili dynamiczny pokaz ujęcia przestępców, 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana zaprezentowała wjazd rosomaków w szyku bojowym. Na stoiskach można było nie tylko obejrzeć specjalistyczny sprzęt militarny, ale i porozmawiać z żołnierzami o służbie i warunkach wstąpienia w szeregi formacji.
Wydarzeniu towarzyszyła orkiestry wojskowej z Lublina. Wszyscy przybyli na piknik mogli się posilić smakowitą wojskową grochówką.