Finał III edycji wojewódzkiego konkursu „Echa Konstytucji 3 maja w moim regionie. Refleksje nad dziełem Komisji Edukacji Narodowej w okresie przedkonstytucyjnym" odbył się 6 maja w Szkole Podstawowej nr 2 w Radzyniu Podlaskim przy ul. Chmielowskiego. Spotkanie uświetnił występ chóru Szkoły Podstawowej nr 2.
Wydarzenie zorganizowano w 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz przypadającą w tym roku 250. rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Konkurs organizowany jest z inicjatywy Beaty Mazurek - Poseł do Parlamentu Europejskiego, wspólnie z Lubelskim Kuratorem Oświaty Teresą Misiuk. Honorowy Patronat nad konkursem objęli: Europoseł Beata Mazurek oraz Jarosław Stawiarski - Marszałek Województwa Lubelskiego.
Na konkurs wpłynęło 214 prac literackich i plastycznych, których autorami byli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa lubelskiego. 15 z nich zostało nagrodzonych, w tym prace plastyczne, wiersze i esej historyczny na temat „Co KEN wniosła w rozwój społeczny twojej okolicy”. Podczas gali laureatom wręczono nagrody i dyplomy, nagrodzeni zostali również opiekunowie uczniów. Prace były wyeksponowane na wystawie towarzyszącej uroczystości. Autorzy prac literackich mieli możność odczytania swych wierszy.
- Głównym celem konkursu jest uświadomienie uczniom znaczenia Konstytucji 3 Maja i Komisji Edukacji Narodowej jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddanie hołdu tym, którzy przyczynili się do ich powstania - zaznaczył na wstępie prowadzący spotkanie Marcin Rybicki, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie:.
Przybyłych na galę witali: Kurator Teresa Misiuk i Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. Teresa Misiuk podkreśliła myśl przewodnią konkursu: - Wielka historia, a do takich wydarzeń należy uchwalenie Konstytucji 3 maja czy powstanie i działalność Komisji Edukacji Narodowej, działy się, miały swe echa, odzwierciedlenie, były cenione przez naszych przodków w miejscowościach, gdzie żyjemy. Świadomość tożsamości i udział w łańcuchu pokoleń są bardzo ważne, abyśmy byli w przyszłości mądrymi obywatelami, dumnymi z naszej historii.
Miejsce podsumowania konkursów zasugerował przed trzema laty Minister Edukacji i Nauki prof. Przemysław Czarnek. Wybór ten nie jest przypadkowy, bo jak podkreślali kolejni mówcy, w murach radzyńskiego Pałacu Potockich kształtowała się koncepcja, a może nawet powstawały niektóre zapisy Konstytucji 3 maja. Z gniazdem rodu Potockich związani byli jej współtwórcy: Ignacy Potocki i Stanisław Kostka Potocki.
Jak przypomniał Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek, położyli oni wielkie zasługi także w dziele oświeceniowej reformy oświaty, która w dużym stopniu wsparła zachowanie tożsamości narodowej Polaków w czasie zaborów. Ignacy był aktywnym członkiem Komisji Edukacji Narodowej, inspiratorem i głównym działaczem Towarzystwa do Ksiąg Elementarnych, opracował projekt reform szkolnictwa średniego i programy dla nauczycieli. Stanisław Kostka rozbudował sieć szkół elementarnych – w czasie, gdy był odpowiedzialny za szkolnictwo w Królestwie Polskim, otwarto ich aż 1200, był współtwórcą Uniwersytetu Warszawskiego.Włodarz Radzynia zapowiedział również, że kolejna edycja gali finałowej konkursu odbędzie się w odrestaurowanym Pałacu Potockich.
- Jeśli nie w Radzyniu, to gdzie można byłoby zorganizować finał tego konkursu? Oprócz wspaniałej młodzieży w Radzyniu mamy niepowtarzalne, jedyne miejsce, którego nikt nie ukradnie, pod które nikt się nie podszyje – Pałac Potockich. Tu powstawały tezy, a może i kształt Konstytucji – pierwszej w Europie, drugiej na świecie – mówiła Europoseł Beata Mazurek. Zaproponowała też, by w przyszłości konkurs miał wymiar ogólnopolski. - Udział w konkursie buduje wiedzę, postawę patriotyczną, obywatelską. Wspólnie spowodujemy, że młode pokolenie Polaków będzie wiedziało, na czym polega patriotyzm. Chodzi o to, by Polska była suwerenna i niepodległa, a nie zarządzana przez obcych albo pod ich dyktando.
Spotkanie otworzył i zamknął występ chóru Szkoły Podstawowej nr 2 kierowanego przez Dorotę Baran i Tomasza Dzidę. Zachwycona poziomem zespołu była Kurator Teresa Misiuk, która zaprosiła chór na finał Ogólnopolskiego Konkursu Logicznego, który odbędzie się 15 czerwca w siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.