dsc 0050Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego 31 stycznia obchodziła święto szkoły związane ze 160. rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Urząd Miasta reprezentowali Burmistrz Jerzy Rębek, Przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski oraz Sekretarz Robert Targoński.

Uroczystość rozpoczęła się przy mogile Powstańców, gdzie złożono wieńce. Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek wskazał, że jest to miejsce szczególne dla mieszkańców Radzynia i Ziemi Radzyńskiej. - Tu spotykamy się z żywą historią. Stoimy w miejscu stracenia i pochówku tych, którzy są Patronami waszej szkoły. Oni poświęcili swe młode życie, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce, mówić i uczyć się w naszym ojczystym języku – podkreślił Jerzy Rębek.

- Pochylamy się z szacunkiem nad grobem powstańców styczniowych, synów Ziemi Radzyńskiej, którzy przelali swoją krew w zrywie narodowym i którzy mają swoje miejsce w zaszczytnym gronie Polaków zasłużonych Ojczyźnie, także tej małej, a więc nam najbliższej - mówiła dyrektor Szkoły Renata Sieromska. - Mogiła i Krzyż Powstańczy są śladami tego ważnego wydarzenia w naszych dziejach. Niech złożone kwiaty staną się symbolem naszej pamięci, a słowa modlitwy wyrazem wdzięczności przed Bogiem.

Następnie uczestnicy obchodów spotkali się w historycznym kościele Świętej Trójcy. Mszę św. sprawował prefekt „Jedynki” ks. dr Krzysztof Banasiuk. W homilii podkreślił, że kultywowanie pamięci Patronów szkoły powinno się odbywać przez modlitwę w ich intencji, uczestnictwo w uroczystościach, odwiedzanie grobu, poznawanie ich historii, a przede wszystkim przez kształtowanie na ich wzór postaw życiowych. – Powstańcy styczniowi dają nam przykład, że "Bóg, Honor i Ojczyzna" powinny być trwale wyryte w sercach i w życiu każdego z nas – powiedział Ksiądz Prefekt.
W homilii wspomniał też o kapłanach zaangażowanych w walki powstańcze na naszym terenie, m.in. ks. Stanisławie Brzósce i ks. Józefie Żebrackim, który błogosławił powstańców idących do walki krzyżem, przechowywanym w kościele.

Proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Pawelec dziękował społeczności Szkoły, że w obchodach święta Patronów uwzględnili modlitwę w historycznym kościele, mającym swój udział w wydarzeniach Powstania Styczniowego na ziemi radzynskiej, czego świadkiem jest wspomniany krzyż z datą 1863, stojący na ołtarzu podczas sprawowania Mszy św. .

Trzecia część obchodów odbyła się w Szkole Podstawowej nr 1. Społeczność szkoły, także emerytowani nauczyciele wzięli udział w uroczystej akademii. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym przedstawili podstawowe fakty o Powstaniu Styczniowym, jego przebiegu w Radzyniu, zaprezentowali wiersze i piosenki patriotyczne. Mówiono również o historii szkoły. W ciekawym dialogu „absolwent” szkoły wspominał czasy swej nauki i wartości, jakie wyniósł w życie dorosłe.
Zespół wokalny wykonał piosenkę autorską napisaną specjalnie na tę okoliczność przez Beatę Jastrzębską
Kierownik Archiwum Państwowego Joanna Kowalik-Bylicka w ciekawym wykładzie zaprezentowała sylwetki kilkunastu bohaterów Powstania Styczniowego związanych z ziemią radzyńską: przedstawiła ich fotografie, krótkie biogramy, a także fotografie nagrobków uczestników Postania znajdujących się na cmentarzu parafialnym w Radzyniu. Na zakończenie wskazała, że wiele ulic w Radzyniu ma nazwy związane z Powstaniem Styczniowym i konkretnymi postaciami – uczestnikami Powstania Styczniowego: Bronisława Deskura, Karola Krysińskiego, Romualda Traugutta, ale także Brata Alberta Chmielowskiego i Bolesława Prusa.

Przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski podkreślił, że choć Powstanie Styczniowe zakończyło się klęską, to miało olbrzymi wpływ na kształtowanie postaw patriotycznych kolejnych pokoleń Polaków. - Powstańcy styczniowi byli dla nich drogowskazami w dobie odzyskiwania przez Polskę niepodległości, w okresie dwudziestolecia międzywojennego, w czasie II wojny
światowej, po zryw „Solidarności” – wskazywał i dziękował nauczycielom za kultywowanie pamięci o bohaterach Powstania Styczniowego. Zwrócił się przy tym do emerytowanej nauczycielki historii Marii Kojtych i przytoczył fakt, że nadanie imienia szkole „zostało przemycone”, gdyż odbywało się w czasach komunistycznych, które nie sprzyjały zachowaniu pamięci o tym zrywie narodowościowym, skierowanym przeciw Rosji.
Nawiązał do wspomnianego dialogu ucznia z „absolwentem” szkoły. - Jako absolwent raduję się rozwojem szkoły. Każdy z nas może pracować dla jej dobrego imienia. Niejeden absolwent mógłby powiedzieć, co zrobił dla miasta i Polski – mówił Przewodniczący Adam Adamski i życzył obecnym uczniom, by w przyszłości mieli wpływ na to, co dzieje się w Radzyniu i pilnowali, by Polska była zawsze wolna.

Absolwentką "Jedynki " jest również obecna (od września 2022) dyrektor Szkoły Renata Sieromska. - Jako uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 byłam wychowywana w wielkim szacunku wobec Bohaterów Powstania Styczniowego. Cieszę się, że obecnie mogę tę szkolną tradycję kontynuować. Obchody Święta Szkoły to ważny element wychowania patriotycznego, okazja do poznawania historii Ojczyzny, także tej najbliższej - historii Ziemi Radzyńskiej i Radzynia. Mogiła, Krzyż Powstańczy, to świadkowie tego ważnego wydarzenia w naszych dziejach. Pamiątki te sprawiają, że przeszłość jest nam bliska - wręcz "namacalna" i przez to głebiej zobowiązująca - skomentowała wydarzenie Pani Dyrektor .

DSC_0002
DSC_0003
DSC_0004
DSC_0005
DSC_0007
DSC_0008
DSC_0009
DSC_0010
DSC_0011
DSC_0012
DSC_0013
DSC_0016
DSC_0025
DSC_0027
DSC_0029
DSC_0030
DSC_0031
DSC_0033
DSC_0034
DSC_0035
DSC_0037
DSC_0038
DSC_0040
DSC_0042
DSC_0045
DSC_0046
DSC_0047
DSC_0048
DSC_0049
DSC_0050
DSC_0051
DSC_0052
DSC_0053
DSC_0054
DSC_0055
DSC_0056
DSC_0057
DSC_0058
DSC_0059
DSC_0060
DSC_0061
DSC_0062
DSC_0064
DSC_0065
DSC_0070