W Uroczystość Trzech Króli w Radzyniu z powodu sytuacji epidemicznej nie odbył się tradycyjny Orszak, ale po Mszy św. o godzinie 9:45 mieszkańcy spotkali się przy szopce ustawionej na Placu Wolności na śpiewaniu kolęd, modlitwie i krótkiej refleksji.
- Stojąca w centrum miasta szopka bożonarodzeniowa z figurami Świętej Rodziny, pasterzy i królów ma znaczenie świadectwa, że Bóg jest ważny w naszym społeczeństwie, obecny w przestrzeni publicznej; że przeżywamy Święta Bożego Narodzenia, a nie jakieś nieokreślone zimowe, rodzinne święta - wskazał ks. kan. Krzysztof Pawelec, proboszcz parafii Świętej Trójcy.
W spotkaniu, obok licznych mieszkańców, wzięli udział przedstawiciele władz Miasta i Powiatu Radzyń Podlaski: burmistrz Jerzy Rębek, przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski, wicestarosta Michał Zając, przewodniczący Rady Powiatu i dyrektor ROK Robert Mazurek oraz prezes PUK Jarosław Ejsmont. Śpiewom kolęd przewodniczył chór parafialny.
- To wielka radość, że po raz kolejny spotykamy się przy stajence betlejemskiej, by oddawać hołd Nowonarodzonemu Zbawcy. To spotkanie jest ważne, bo w ten sposób mężnie wyznajemy naszą wiarę w przestrzeni publicznej – powiedział burmistrz Radzynia Jerzy Rębek. - Wiemy, jaka jest sytuacja w Polsce i na świecie: katolicy są coraz bardziej dyskryminowani, ograniczana jest ta przestrzeń, w której możemy swobodnie wyznawać wiarę. Są miasta, które nie uznają Świąt Bożego Narodzenia. Dzięki Państwa pięknej postawie możemy co roku spotykać się tu i dawać świadectwo wiary. Wytrwajmy w tym, by być świadkami narodzin Jezusa Chrystusa i głosić Jego Słowo - zachęcał włodarz Radzynia i złożył zebranym życzenia noworoczne: - Niech Pan Bóg błogosławi Wam i Waszym Rodzinom na każdy dzień roku 2022, darzy zdrowiem i pokojem. Trudności zaś pokonujmy z godnością i w sposób będący świadectwem wiary.
- Wyrażam wdzięczność władzom miasta za miejską szopkę bożonarodzeniową wyrażającą prawdę wiary i stanowiąca znak obecności Boga w naszym życiu publicznym. Stoi ona w centrum miasta, w miejscu ważnym, symbolicznym, obok historycznego kościoła, obok pomnika Niepodległości i w pobliżu Pałacu Potockich ukazujących bogactwo historii Radzynia i naszej Ojczyzny - podkreślił ks. kan. Krzysztof Pawelec. Nawiązał też do aktualnej sytuacji: - W Europie Bóg jest usuwany z przestrzeni publicznej, niewiele brakowało, żebyśmy nie mieli prawa używać nazwy Święta Bożego Narodzenia. Głos sprzeciwu publicznego odniósł pozytywny skutek, co nie oznacza, że do tego pomysłu ktoś nie wróci w przyszłości. Nie chodzi o wiarę na pokaz, ale abyśmy żyli wiarą na co dzień i naturalnie wyznawali, także przez takie spotkania jak dzisiejsze.
Drugie spotkanie tego dnia przy szopce odbyło się po Mszy św. dla dzieci o godzinie 11:00. Poprowadził je ks. Arkadiusz Markowski.
Bożonarodzeniowa szopka wraz z rozświetloną choinką stanowią świąteczną dekorację centrum miasta przez okres Bożego Narodzenia (szopka stoi od ostatnich dni Adwentu do Uroczystości Trzech Króli). Jest to w tym czasie cel spacerów, często przy szopce na dłużej zatrzymują się rodziny, szczególnie z dziećmi.
Miejska bożonarodzeniowa szopka w centrum Radzynia po raz pierwszy została ustawiona w ostatnim tygodniu Adwentu 2020 roku. Buduje ją Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, duże figury (Świętej Rodziny, Trzech Króli, Pasterza, Anioła i zwierząt) zostały zakupione staraniem Radzyńskiego Ośrodka Kultury.