Po odsłonięciu wystawy poświęconej nauczycielom zamordowanym w czasie II wojny światowej przez Niemców, w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Powstania Styczniowego odbyła się druga część obchodów Dnia Komisji Edukacji Narodowej, podczas której wręczone zostały nagrody zasłużonym nauczycielom szkoły oraz podsumowano pierwszy w historii szkoły Turniej Piątek im. Władysława Żelazko. Jest to nowa inicjatywa w szkole mająca upamiętnić i uhonorować nauczycieli Szkoły Powszechnej w Radzyniu Podlaskim, którzy zginęli lub zostali zamordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej.
W spotkaniu na sali gimnastycznej udział wzięli przedstawiciele władz miasta: burmistrz Jerzy Rębek oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Małgorzata Kowalczyk, nauczycieli – obecnie pracujących i emerytowanych, pracowników administracji i obsługi szkoły, a także uczniów.
W pierwszej części spotkania nawiązano do wystawy i jej bohaterów.
Dyrektor Bożena Płatek tłumaczyła genezę Turnieju: - Chcemy bohaterów szkoły, których nazwiska widnieją na kamiennej tablicy, wprowadzić do przestrzeni publicznej, ponieważ zasługują na pamięć. Chcemy, aby mieszkańcy miasta i regionu poznali ich twarze, historię życia; aby żyli wśród nas – by ich nazwiska znalazły się w nazwach ulic, drużyn harcerskich i zuchowych.
Jedną z form upamiętnienia jest Turniej Piątek im. Władysława Żelazko, który został przeprowadzony przez nauczyciela Patryka Śmiecińskiego. Podczas uroczystości impreza została podsumowana, wszyscy uczestnicy rozgrywek otrzymali z rąk burmistrza Jerzego Rębka pamiątkowe medale z wizerunkiem Patrona Turnieju, pięciu drużynom uczestniczącym w zawodach przekazano dyplomy i puchary.
W drugiej części wręczone zostały nagrody zasłużonym nauczycielom. Nagrody Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski otrzymały dyrektor Bożena Płatek oraz nauczycielka chemii Maria Błażewicz. Następnie B. Płatek wręczyła nagrody dyrektora szkoły nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi.
Burmistrz Jerzy Rębek złożył podziękowania i życzenia nauczycielom, nauczycielom-emerytom, pracownikom administracji i obsługi. Przywołał przy tym słowa Patrona 2021 roku – Cypriana Kamila Norwida: „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. - Od jakości realizacji tego obowiązku zależy przyszłość naszej wielkiej i małej Ojczyzny, bo dzieci i młodzież to nasza przyszłość – podkreślił włodarz miasta. - Społeczność Radzynia Podlaskiego może być dumna ze szkół, nauczycieli i wychowanków – dodał i w szczególny sposób zwrócił się z podziękowaniem i życzeniami do emerytowanych nauczycielek, wśród których była Janina Świder. To na jej ręce złożył wiązankę kwiatów – symbol wdzięczności i szacunku. Dyrektor Bożenie Płatek przekazał list Intencyjny.
- Jesteście solą tej szkoły. Pozostajecie w naszej najserdeczniejszej pamięci, ze świadomością, jak wiele wam zawdzięczamy – mówiła dyrektor Bożena Płatek do emerytowanych nauczycielek, które w dowód szacunku i wdzięczności otrzymały róże. Dyrektor dziękowała również burmistrzowi Jerzemu Rębkowi za akceptację i wsparcie inicjatywy upamiętnienia nauczycieli, którzy zostali zamordowanie przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Głos zabrała także Janina Świder, która w Szkole Podstawowej nr 1 jako nauczycielka przepracowała ponad 30 lat. - Kocham tę szkołę – mówiła, dzieliła się wspomnieniami, młodszym koleżankom i kolegom życzyła satysfakcji z wykonywanego zawodu, radości i optymizmu.
Spotkanie podsumowała Dyrektor Bożena Płatek: - Z całego serca wszystkim, którzy zajmują się edukacją w naszym mieście i mają wpływ na edukację, życzę, by praca była satysfakcjonująca, abyście czuli się docenieni i mogli spokojnie pracować.