Msza św. w intencji Ojczyzny oraz złożenie wieńców pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja przez delegacje władz samorządowych miasta, powiatu i gmin ziemi radzyńskiej znalazły się w programie obchodów 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja w Radzyniu Podlaskim. Tegoroczne uroczystości były skromniejsze ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w intencji Ojczyzny odprawioną w historycznym kościele pw. Trójcy Świętej.
Eucharystię sprawowali proboszczowie radzyńskich parafii: ks. prał. Roman Wiszniewski - dziekan dekanatu radzyńskiego, kustosz sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, gospodarz miejsca – ks. kan. Krzysztof Pawelec oraz proboszcz parafii św. Anny – ks. kan. Henryk Och. Czwartym celebransem był ks. dr hab. Sławomir Bylina z KUL, kapelan w Krajowej Administracji Skarbowej, który wygłosił homilię.
Wśród uczestników Mszy św. byli: wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz przedstawiciele samorządów ziemi radzyńskiej – powiatu ze starostą Szczepanem Niebrzegowskim i przewodniczącym Rady Powiatu Robertem Mazurkiem, miasta z burmistrzem Jerzym Rębkiem oraz przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim a także gmin: Borki z wójtem Radosławem Sałatą, Komarówka Podlaska z wójtem Ireneuszem Demianiukiem, Wohyń z wójtem Tomaszem Jurkiewiczem i Radzyń Podlaski z wójtem Wiesławem Mazurkiem.
Źródło otuchy i inspiracji wielu pokoleń
Witając zgromadzonych ks. kan. Krzysztof Pawelec wskazał, że Święto Narodowe Konstytucji 3 Maja jest połączone ze świętem Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.
- Fakt, że jesteśmy Królestwem Maryi, był źródłem otuchy i inspiracji wielu pokoleń, także w trudnych czasach naszej narodowej historii. Pragniemy dołączyć do tego pochodu polskich dziejów, dlatego gromadzimy się w świątyni, która jest świadkiem tamtych dni sprzed 230 lat. Uczymy się od Maryi niezłomnej nadziei, wytrwałości i wiary – mówił proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej.
Ks. dr hab. Jarosław Bylina podkreślił w homilii, że drogę naprawy Rzeczypospolitej podjętej przez reformy i uchwalenie Konstytucji 3 maja, widziano w naprawie moralności. - W Szkole Rycerskiej wprowadzono pierwszy podręcznik do etyki dla kadetów – wskazywał. Ponadto nawet w najtrudniejszych momentach dziejów Polakom towarzyszyła nadzieja, którego źródłem była Matka Boża, towarzysząca nam od początków państwa polskiego.
- Czy doceniamy wartość faktu, że Maryja jest Królową Polski, czy jest to istotne w naszej rzeczywistości? - pytał kaznodzieja. - Chcemy oddać cześć Maryi, wpatrując się w dzieje Ojczyzny, ale także nasze indywidualne losy, bo prawdziwa wolność i zawierzenie zaczyna się w naszym sercu. Kiedy wszyscy osobiście zawierzymy się Jej, wtedy losy Ojczyzny będą pewne, stabilne, gwarantujące również dobrobyt.
Kaznodzieja przytoczył słowa Jana Pawła II: „Tu, na Jasnej Górze, gdzie mieszka Królowa Polski, w jakiś sposób zawsze byliśmy wolni…”, a na zakończenie homilii zacytował fragmenty "Millenijnego Aktu Oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matce Kościoła", odczytanego po raz pierwszy 3 maja 1966 r. na Jasnej Górze.
Wolności powinniśmy poszukiwać u stóp Matki Najświętszej
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał burmistrz Radzynia Jerzy Rębek, który dziękował księżom za sprawowaną Mszę świętą oraz za obecność - pozostałym uczestnikom liturgii, szczególnie wicewojewodzie lubelskiemu Robertowi Gmitruczukowi oraz samorządowcom. - Jest to wyjątkowy czas, gdy u stóp Matki Bożej możemy dziękować za wolną Ojczyznę oraz za to, że w sposób nieskrępowany możemy wyznawać naszą wiarę, a także powierzać naszej Królowej dalsze losy naszego narodu - mówił Jerzy Rębek. - W jednej z wygłoszonych niedawno homilii Ksiądz Dziekan wskazał prawidłowość: wolności powinniśmy poszukiwać u stóp Matki Najświętszej, aby wszelkie troski, niedogodności były Jej powierzane i za Jej pośrednictwem Panu Jezusowi – dodał burmistrz Radzynia.
W imieniu kapłanów ks. prał. Roman Wiszniewski dziękował obecnym w kościele za udział w uroczystości, szczególnie Wicewojewodzie i przedstawicielom władz samorządowych, a także: „za wspólne istnienie dla dobra Ojczyzny tu, na radzyńskiej ziemi, za pełną autonomię w tej dziedzinie, która z woli Bożej została nam powierzona w tym czasie i w tym środowisku”. - To, co jest naszą wspólną troską: potrzeby ducha i organizację życia społecznego niech dobry Bóg błogosławi, a Matka Boża niech wyprasza nam, radzyniakom, i wszystkim na ojczystej ziemi potrzebne Boże błogosławieństwo – mówił ks. prał. Roman Wiszniewski.
Po zakończeniu Mszy św. delegacje władz samorządowych udały się pod pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie złożono wieńce.
Pałac Potockich - miejscem dyskusji i prac nad Konstytucją 3 maja
Z racji Narodowego Święta 3 Maja burmistrz Radzynia Jerzy Rębek w internecie opublikował przemówienie, w którym m.in. podjął radzynskie wątki związane z reformami Rzeczypospolitej i Konstytucją 3 maja. - Jako mieszkańcy Radzynia, nie możemy nie wspomnieć w tym miejscu wielkiego wkładu rodziny Potockich w oświeceniowe reformy Rzeczypospolitej, które miały doprowadzić do ocalenia niepodległości. W szczególności urodzony w Radzyniu Ignacy Potocki i jego starszy brat Stanisław Kostka – będący przez kilka lat właścicielem Radzynia – stali się filarami epoki oświecenia. Położyli olbrzymie zasługi na polu reform Rzeczypospolitej, zwłaszcza oświaty, a także - wiedzy o sztuce, stanowiącej element tożsamości narodowej. Wreszcie jako posłowie na Sejm Wielki bardzo żywo włączyli się w dyskusje i prace nad Konstytucją 3 maja. Ignacy POtocki uważany jest za współtwórcę Ustawy rządowej z 1791 roku. Pałac Potockich w Radzyniu – obszerny, posiadający bogatą bibliotekę i położony z dala od rosyjskich szpiegów był świadkiem ich zaangażowania i prac - mówi burmistrz. - Dowodem pamięci radzynian o tych zasługach jest pomnik i ulica Konstytucji 3 Maja oraz plac Ignacego Potockiego; ich świadkiem jest Pałac Potockich. Dlatego też rozpoczynając prace nad rewitalizacją pałacu, warto uświadomić sobie, że to nie jest czyjś kaprys, ale forma włączenia się naszego miasta w utrwalanie tożsamości narodowej, kontynuacji najlepszych narodowych tradycji. To także otwarcie szansy na szerokie zainteresowanie naszym miastem, a co za tym idzie jego rozwoju, także gospodarczego.
Człość przemówienia dostępna na stronie: https://www.facebook.com/UrzadMiastaRadzynPodlaski