30 maja br. w drugą rocznicę nadania radzyńskiemu Gimnazjum nr 1 imienia Orląt Lwowskich odbyło się podsumowanie konkursów: VII Konkursu Matematycznego im. Stefana Banacha dla Uczniów Szkół Podstawowych o Tytuł Rachmistrza Roku oraz I Konkursu Wiedzy o Życiu i Działalności Naukowej Profesora Stefana Banacha.
Honorowy patronat nad konkursem objęła profesor Monika Waksmundzka - Hajnos, pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, siostrzenica profesora Stefana Banacha oraz Jerzy Rębek, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski.
Na uroczystą galę przybyli: profesor Monika Waksmundzka- Hajnos, profesor Mieczysław Hajnos - z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk, dr hab. Jacek Wawrzosek, z Katedry Zastosowań Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Tomasz Stephan - zastępca Burmistrza Miasta Radzyń Podlaski, Jerzy Woźniak, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim, jeden fundatorów nagród, dyrektorzy szkół, uczniowie - finaliści i laureaci konkursów oraz ich nauczyciele.
Uroczystość otworzyła Bożena Płatek, dyrektor gimnazjum, powitała zebranych i przedstawiła cel spotkania. Podkreśliła, jak ważne jest rozwijanie umiejętności matematycznych oraz popularyzowanie dziedzictwa naukowego związanego z dawnymi Kresami. Powiedziała: „Druga rocznica nadania szkole imienia i 125. rocznica urodzin Stefana Banacha - wybitnego matematyka o światowej sławie - powoduje zwrócenie naszej uwagi na tzw. Lwowską Szkołę Matematyczną i związanych z nią naukowców pracujących na Uniwersytecie Jana Kazimierza. Spotkanie jest hołdem dla matematyków”.
Konferencji towarzyszyły słowa Stefana Banacha: „Tylko państwa, które pielęgnują matematykę, mogą być silne i potężne”.
Podsumowania konkursów dla szkół podstawowych na przestrzeni lat 2010-2017 dokonała Barbara Dudzińska, która przygotowała zadania. Następnie Bożena Płatek, inicjatorka konkursu wiedzy o Stefanie Banachu i autorka pytań konkursowych, zabrała głos na temat: „Dlaczego Banach?” Następnie wystąpiła profesor Waksmundzka - Hajnos. Podkreśliła, że to dla niej wielki zaszczyt patronować radzyńskim konkursom. Wzruszająco odniosła się we wspomnieniach do osoby Banacha, jego trudnego dzieciństwa i młodości. Podkreśliła, że mimo niesprzyjającej sytuacji rodzinnej chciał się uczyć, rozwijał pasję matematyczną. Dla jej matki był cudownym bratem, którego poznała zbyt późno.
W dalszej części uczniowie wysłuchali wykładu dra Jacka Wawrzoska na temat algorytmów. Pasja i wiedza, pokazanie matematyki funkcjonalnej zaciekawiło zarówno uczniów, jak i dorosłych.
Następnie pani profesor Monika Waksmundzka - Hajnos przybliżyła uczniom i dorosłym biografię Stefana Banacha, korzystając z rodzinnych zdjęć i dokumentów.
Kolejna część to gala podsumowująca konkursy.
W VII Powiatowym Konkursie Matematycznym im. Stefana Banacha dla Uczniów Szkół Podstawowych o Tytuł Rachmistrza Roku zostali nagrodzeni:
- Medalem Matematyka na Złoty Medal - Karol Zalewski ze Szkoły Podstawowej w Polskowoli, uczeń Andrzeja Ładnego;
- Medalem Matematyka na Srebrny Medal - Kacper Śpiewak ze Szkoły Podstawowej w Ulanie Majoracie, uczeń Anny Burdon;
- Medalem Matematyka na Brązowy Medal - Michał Musiatowicz ze Szkoły Podstawowej
w Białce, uczeń Kazimiery Kwasowiec;
- Medalem Matematyka na Brązowy Medal Monika Pietraszek ze Szkoły Podstawowej nr 1
w Radzyniu Podlaskim, uczennica Jarosława Szabrańskiego.
Tytuł Rachmistrza Roku otrzymał Filip Skwara uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim. Jego nauczycielem jest Jarosław Szabrański.
W I Konkursie Wiedzy o Życiu i Działalności Naukowej Profesora Stefana Banacha zostali nagrodzeni:
- Anna Niedźwiecka I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim I miejsce i statuetka „Przestrzeń Banacha” oraz książka;
- Paulina Koczkodaj I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim I miejsce i statuetka „Przestrzeń Banacha” oraz książka;
- Rafał Uss z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - II miejsce i książka „Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna” z dedykacją autora Mariusza Urbanka;
- Michalina Kulik I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim - II miejsce i książka „Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna” z dedykacją autora pana Mariusza Urbanka;
- Filip Wilczyński I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim - III miejsce i piłka;
(Stefan Banach był miłośnikiem piłki nożnej i chodził z synem na mecze Pogoni Lwów.)
Wyróżnienia:
- Karolina Salczyńska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych
- Natalia Sobocka z I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim
Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności Naukowej Profesora Stefana Banacha dla uczniów Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim. Nagrodzeni:
- Julia Litwiniec I miejsce i statuetka „Przestrzeń Banacha” oraz książka
- Izabela Bednarczyk II miejsce i książka „Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna” z dedykacją autora Mariusza Urbanka
- Klaudia Meksuła II miejsce i książka „Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna” z dedykacją autora Mariusza Urbanka
- Damian Ładny II miejsce i książka „Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna” z dedykacją autora Mariusza Urbanka
- Michał Klimiuk III miejsce piłka
- Wyróżnienie - Kinga Opolska
Uczniowie otrzymali nagrody z rąk Tomasza Stephana, wiceburmistrza miasta, profesor Moniki Waksmundzkiej - Hajnos oraz Jerzego Woźniaka, prezesa PEC.
Konkurs Wiedzy o Życiu i Działalności Naukowej Profesora Stefana Banacha został ogłoszony również dla uczniów szkół średnich z polskim językiem nauczania we Lwowie.
Do zmagań przystąpiło 30 uczniów IX i XI klasy. Konkurs odbył się 30.05.2017 r.
Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 2 czerwca 2017 r. we Lwowie podczas wizyty dyrektor Bożeny Płatek wraz z nauczycielami i uczniami. Delegacja radzyńskiego gimnazjum będzie zwiedzała Lwów, odwiedzi zaprzyjaźnioną szkołę, pielgrzymuje do Patronów, a 2 uczennice biorą udział w Międzynarodowym Konkursie Recytatorskim, natomiast cztery uczennice - w konkursie plastycznym.