O tym, że Radzyński Kiermasz Sztuki i Rękodzieła "Kozirynek" przypadł mieszkańcom Radzynia i Ziemi Radzyńskiej do gustu, najlepiej świadczą tłumy mieszkańców odwiedzających imprezę. Tak było i tym razem. Już w godzinach porannych rozpoczął się szał zakupów. Trudno się dziwić. 111 stoisk wystawców z różnych stron Polski kusiło barwami, zapachami i smakami.
Na straganach nie zabrakło ciekawego, niebanalnego rękodzieła, ale również regionalnych przysmaków: wędlin, których zapach niósł się ulicą, pieczywa, obowiązkowych obwarzanków, słodyczy, ciast, góralskich oscypków. Cieszy fakt, że wśród stoisk znaleźli się nasi lokalni wystawcy - zarówno sprzedawcy jak i instytucje: Dzienny Środowiskowy Dom Samopomocy z pięknymi efektami pracy podopiecznych, Koło Seniorów PCK, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, gdzie można było wziąć udział w quizie z nagrodami, popróbować leśnych przysmaków i w ciekawej rozmowie dać się przekonać, że "las jest w stanie wyżywić człowieka".
Osoby kreatywne brały udział w warsztatach rękodzieła: wykonywania świec z wosku pszczelego, gipsowych obrazków, kart okolicznościowych, makramowych bransoletek oraz ozdób z wikliny papierowej. Ponadto odbywały się pokazy, na których można się było przekonać m.in., że "nie święci garnki lepią" - każdy chętny mógł spróbować ulepić swój i próbować ukształtować go na kole garncarskim.
Od godzinie 10:00 można było też sycić ducha podczas występów naszych lokalnych artystów, którzy zaprezentowali się na małej scenie. Powstała ona po południowej stronie ul. Ostrowieckiej. O naszej imprezie dowiedziała się znaczna część Polski dzięki sześciu wejściom na żywo w ramach "Wiosny z TVP3 Lublin".
Wieczorem tłumy zgromadziły się na koncertach gwiazd. Zespół Koniec Listopada zadowolił radzyńską młodzież, Andrzej Rybiński dał koncert wspomnień, a żywiołowa Golec uOrkiestra porwała do śpiewu i tańca tak skutecznie, że Ostrowiecka się zatrzęsła – od entuzjazmu. Tym bardziej, że bracia Golcowie w Radzyniu wykonali dwie premiery swych najnowszych utworów, które znajdą się na najnowszej płycie wydanej planowanej na wrzesień z okazji 25-lecia zespołu.
Wisienką na torcie dla miłośników historii była kolejna premiera: na stoisku Radzyńskiego Ośrodka Kultury można było kupić wyczekiwaną pozycję, zawierającą materiały z sesji naukowej, która odbyła się w ramach Zjazdu Rodu Kątskich: "Mecenat dawnych właścicieli Radzynia Podlaskiego a rozwój centrum kulturalnego na Podlasiu w połowie XVIII wieku".
Wielkim atutem imprezy jest też jej miejsce. Przemiana centralnej ulicy w deptak, zgromadzenie w tej przestrzeni wielu atrakcji i stworzenie specjalnej atmosfery spotkań, zakupów – głównie rękodzieła i regionalnych przysmaków oraz przeglądy artystyczne dla słuchaczy o różnych upodobaniach, z koncertami wybitnych gwiazd estrady, sprawia, że nie tylko trzeba, ale po prostu chce się tu być.
IV Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2023” patronatem honorowym objęli: Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Mazurek oraz Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski i Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek. Patronat medialny nad imprezą sprawują: TVP3 Lublin, Telewizja Radzyń, Radio Lublin, Katolickie Radio Podlasie, Echo Katolickie, Biuletyn Informacyjny Miasta Radzyń, Informator Powiatowy oraz portale internetowe – podlaski.info, podlasie24 oraz Kocham Radzyń Podlaski. Partnerami wydarzenia są: PKN Orlen, PGE Dystrybucja S.A., Lubelskie Smakuj Życie!, firma drGerard, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim oraz Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim. Wydarzenie uzyskało wsparcie finansowe z budżetu Powiatu Radzyńskiego.