Kultura

plakat 18 06 mediaWe wtorek 18 czerwca 2024 r. o godzinie 18:00 w Sali Koncertowej im. Zygmunta Pietrzaka (PSM I st.) wystąpią Eva Zavaro – skrzypce i Clément Lefebvre – fortepian. Koncert kameralny „NOTTURNO” zainauguruje „XLI Dni Karola Lipińskiego”. Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jakub Jakubowski. Kierownictwo organizacyjne objęła Agnieszka Jeż, prezes Zarządu Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego – głównego organizatora DKL. Współorganizatorami wydarzenia są: Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne im. K. Lipińskiego, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. K. Lipińskiego i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim.

kino radzyn 2024Zbliżają się wakacje. Pamiętajcie o seansach Wakacyjnego Kina Plenerowego. Warto zaplanować już dzisiaj czwartkowe wieczory. Radzyński Ośrodek Kultury i Miasto Radzyń Podlaski serdecznie zapraszają!

zdjecie 3W ostatnich tygodniach Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim miała zaszczyt gościć wyjątkowych pisarzy: 26 kwietnia 2024 r. Ilonę Wiśniewską, autorkę znaną z niezwykle wnikliwych reportaży o dalekiej Północy. Jej twórczość charakteryzuje się głębokim zrozumieniem odwiedzanych miejsc oraz ludzi, których historie opowiada.

plakat kazimierzRadzyński Ośrodek Kultury, Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki, Centrum Kultury w Lublinie zapraszają do Kazimierza Dolnego na wystawy radzyńskich artystów.
Sześcioro twórców zaprezentuje swoje prace w przestrzeniach i galeriach Kazimierza Dolnego, obok Radzynia najsłynniejszego polskiego miasteczka kultury i sztuki.

dsc04197 radzyn archiwum panstwowe 2024Radzyńskie Archiwum Państwowe to nie tylko skarbnica wiedzy ale też źródło wielu inspiracji. Można się było o tym przekonać odwiedzając placówkę podczas Fotodnia Otwartego. Dokror Joanna Kowalik-Bylicka zapoznała zainteresowanych z najstarszymi dokumentami przechowywanymi w Archiwum, opowiedziała o zasadach konserwacji dokumentów i pokazała najciekawsze pieczęcie, którymi posługiwano się przed wiekami. Na pewno warto tam zajrzeć!

dsc04107We wtorek (04.06) w Radzyńskim Ośrodku Kultury świętowano Dzień Mamy i Taty. Rodzice z najbliższymi podziwiali występy swoich pociech z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Radzyniu Podlaskim. W przygotowanie występów zaangażowały się Panie wychowawczynie z przedszkola, zaś nad choreografią czuwał Paweł Jabłoński. Wielkie podziękowania organizatorzy kierują stronę Andrzeja Króla i Patryka Śmiecińskiego za prace nad dźwiękiem i światłem.

dsc0372420 maja w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbyłby się Eliminacje Powiatowe 43. Małego Konkursu Recytatorskiego. Jury w składzie Renata Sieromska – przewodnicząca jury, Alina Kryjak – członek jury, Antonina Haponiuk – członek, po wysłuchaniu 50 recytatorów w czterech kategoriach wiekowych, postanowiło przyznać następujące nagrody, które wręczył Burmistrz Jakub Jakubowski.

dsc03153W piatek tj. 17 maja w Radzyńskim Ośrodku Kultury swój dorobek artystyczny zaprezentowała Małgorzata Gorzel. Jej twórczość to fascynująca podróż przez różnorodne techniki malarskie, od akrylu i oleju po akwarelę.

beata pawlikowskaRadzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają na spotkanie z Beatą Pawlikowską pt. „Świat według Blondynki”. W niedzielę 5 maja o godzinie 13:00 odsłoni ona swoją tabliczkę na Skwerze Podróżników, a o 14:00 spotka się z mieszkańcami miasta i powiatu w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury (ul. Jana Pawła II 4). Wstęp wolny.

Wrocław ma swoje krasnale, Lublin koziołki a Radzyń niedźwiadki! Z inicjatywy burmistrza Jerzego Rębka oraz dyrektora Radzyńskiego Ośrodka Kultury Roberta Mazurka powstaje Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka. Połączy on wyjątkowe miejsca w naszym mieście, istotne pod względem historycznym, kulturalnym i turystycznym. Jego początek znajduje się na Skwerze Podróżników.

Celem powstania Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Radzynia. Pierwszy niedźwiadek nazywa się Podróżnik i stoi na skwerze, gdzie swoje tabliczki odsłonili już najwięksi globtroterzy w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”. Jest to idealne miejsce do rozpoczęcia wędrówki po Radzyniu.

W ramach tej inicjatywy powstanie kilkanaście rzeźb, które zostaną rozstawione w różnych miejscach Radzynia. Indywidualny charakter każdej z nich zapewni atrakcyjność oraz nawiązanie do faktów związanych z danym miejscem. Ponadto miasto pragnie wokół rzeźb niedźwiadków integrować życie społeczne, kulturalne i turystyczne.

W najbliższych miesiącach w Radzyniu pojawią się kolejne niedźwiadki. W związku z tym inicjatorzy utworzenia Szlaku Radzyńskiego Niedźwiadka zwracają się do wszystkich mieszkańców miasta z prośbą o wskazanie miejsc, w których mogą one stanąć. Propozycje miejsc i imion dla niedźwiadków wysyłajcie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

niedzwiadek podroznikNiedźwiadek Podróżnik
Niedźwiadek Podróżnik stoi w południowo-wschodnim rogu Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim, który powstał w ramach „Radzyńskich Spotkań z ​Podróżnikami”. Cykl organizowany od 2012 roku bardzo szybko stał się ważną imprezą, która zapewniła sobie poczytne miejsce w kulturalno-towarzyskim życiu Radzynia. Każda jego edycja to gwarancja ciekawego tematu, barwnej opowieści oraz spotkania z nietuzinkową osobowością podróżnika. I oczywiście – zdobycia szerokiej wiedzy o dalekich, egzotycznych lub też tajemniczych miejscach, odległych nie tylko geograficznie, ale również kulturowo. Relacje z wypraw to nie tylko pasjonujące, czasem mrożące krew w żyłach, czasem wzruszające, ale także pełne humoru opowieści, ale również – pokazy slajdów, przywiezionych z szerokiego świata pamiątek, projekcje filmów, wystawy fotograficzne, warsztaty czy koncerty.
Uroczysta inauguracja Skweru Podróżników w Radzyniu Podlaskim odbyła się 21 maja 2015 roku. Dokonał jej Aleksander Doba – pierwszy człowiek na świecie, który trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, wykorzystując do tego wyłącznie siłę własnych mięśni. Odsłaniane na skwerze tabliczki nawiązują do herbu Radzynia Podlaskiego i mają kształt łapy niedźwiedzia, w którą wpisane jest imię i nazwisko podróżnika. W ten sposób zwierzak symbolicznie wędruje po skwerze.
Od 2015 roku swoje tabliczki odsłonili tutaj m.in.: wspomniany Aleksander Doba, Elżbieta Dzikowska (wspólną z Tony Halikiem), Nela Mała Reporterka, Arkady Paweł Fiedler (wspólną ze swoim dziadkiem Arkadym Fiedlerem i ojcem Arkadym Radosławem Fiedlerem), Marek Kamiński, Jacek Pałkiewicz, Tomek Michniewicz, Piotr Pustelnik, Marek Fiedler, Marek Niedźwiecki, Aleksandra i Karol Lewandowscy, Robert Makłowicz, Krzysztof Wielicki, Przemek Kossakowski, Miłka Raulin i Beata Pawlikowska. Skwer stał się już niewątpliwą atrakcją turystyczną Radzynia.

2024 04 05 lisiowolkaGminne Centrum Kultury w Wohyniu, Radzyński Ośrodek Kultury oraz działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają na promocję książki Teresy Pływacz pt. „Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”. Odbędzie się ona 5 kwietnia (piątek) o godzinie 18.00 w Domu Ludowym w Lisiowólce. Wstęp wolny.

Teresa Pływacz urodziła się w 1950 roku w wielopokoleniowej rodzinie Semeniuków osiadłej w Lisiowólce. Ukończyła Wydział Prawa Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Zainteresowana historią regionu, z zamiłowaniem zajmuje się badaniem dziejów powiatu radzyńskiego. Jest autorką książki „Lisiowólka w starej fotografii” (2020), która dzięki walorom historycznym spotkała się z żywym zainteresowaniem mieszkańców i wielu osób niezwiązanych z tym miejscem.
„Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”, to jej kolejna książka o historii tej miejscowości. Opisuje w niej dawne zwyczaje i obrzędy. Chce je przypomnieć i po swojemu odkryć.

felicjan andrzejczakZapraszamy na niezwykły koncert Felicjana Andrzejczaka w Radzyniu. Ten wybitny artysta wystąpi 23 marca 2024 roku (sobota) w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Początek o godzinie 17:00.

plakat wykleci 2024Dni Żołnierzy Wyklętych w Radzyniu Podlaskim i Powiecie Radzyńskim stanowią wyjątkowy czas oddania hołdu Bohaterom którzy przez lata prowadzili heroiczną walkę o niepodległość Polski. Obchody związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, będą trwały od 29 lutego do 3 marca.

W ramach obchodów 29 lutego odbędzie się wystawa fotografii Marka Stecia pt. „Radzyńska Golgota przy ul. Warszawskiej 5 A”. Wystawę będzie można oglądać w Urzędzie Miasta w Radzyniu Podlaskim. Następnie zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem Izby Pamięci „Warszawska 5A”. W południe w sali widowiskowo-kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury odbędzie się podsumowanie powiatowego konkursu historycznego. Wieczorem o godz. 18.00 oficjalne otwarcie i poświęcenie Ronda RTM. Witolda Pileckiego.

28.02 kino objazdoweFundacja Polska Bezgotówkowa, Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają na Bezgotówkowe Kino Objazdowe, które zawita do Radzyniu już 28 lutego. Wszyscy mieszkańcy naszego miasta będą mogli obejrzeć największe i najgłośniejsze premiery kinowe ostatnich miesięcy. Partnerem kina jest PKO Bank Polski, Oddział w Radzyniu i eService.

dsc 5330Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, we współpracy z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury, zaprosiło na wieczór promocyjny tomiku poezji Małgorzaty Bednarczyk pt. „Znalezione na strychu”. Wydarzenie odbyło się 16 lutego w Restauracji Pałacowa w Radzyniu Podlaskim.

znalezione na strychuRadzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik”, we współpracy z Radzyńskim Ośrodkiem Kultury, zaprasza na wieczór promocyjny tomiku poezji Małgorzaty Bednarczyk pt. „Znalezione na strychu”. Wydarzenie odbędzie się w piątek 16 lutego o godzinie 18:00 w Restauracji Pałacowa w Radzyniu Podlaskim (ul. Rynek 4). Wstęp wolny.
Małgorzata Bednarczyk (z domu Koczkodaj) urodziła się w 1966 roku w Radzyniu Podlaskim, gdzie ukończyła Szkołę Podstawową nr 1. Maturę zdała w Technikum Odzieżowym w Płońsku. Pracowała w Spółdzielni Odzieżowej w Radzyniu. Żona i matka trzech dorosłych synów.
Wiersze zaczęła pisać jako nastolatka. – Zbierała je w grubym zeszycie, który w 1982 roku przyniosła do Radzyńskiego Domu Kultury (obecnie Radzyński Ośrodek Kultury). Miały być wydane, jednak z różnych przyczyn do tego nie doszło. Zeszyt zaginął na wiele lat. W 2020 roku został znaleziony na strychu pałacowej Oranżerii. Wzbogacony nowymi wierszami w końcu ujrzał światło dzienne – powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK.
Tomik Małgorzaty Bednarczyk „Znalezione na strychu” wydany został w ramach 19. edycji „Radzyńskich Wędrówek Literackich”. Podczas spotkania zainteresowani będą mogli nabyć publikację i uzyskać dedykację autorki.

dsc 9291Świat jest pełen ciekawych historii, których warto szukać we wspomnieniach dziadków, w szkolnych bibliotekach i podczas podróży. A jeśli ma się jakieś marzenie, trzeba dążyć do tego, by je spełnić – przekonywał podróżnik, autor książek dla dzieci i młodzieży, biografista Łukasz Wierzbicki, który zabrał najmłodszych w fascynującą wyprawę do Afryki śladami podróżnika Kazimierza Nowaka.

2024 01 29 ferie w palacuW nadchodzące już za chwilę ferie zimowe, Mieszkańcy Radzynia po raz pierwszy wejdą do zrewitalizowanego obiektu. Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają na "Ferie 2024 w Pałacu Potockich". Dla najmłodszych przygotowano moc atrakcji, m.in. zajęcia plastyczne i teatralne, warsztaty tworzenia komiksu, zimowych stroików, magnesów na lodówkę i podróżnicze z Łukaszem Wierzbickiem pt. "Afryka Kazika", zajęcia taneczne z tancerką Grupy Volt Agustina Egurroli - Martą Smogorzewską, bal karnawałowy u Potockich, teatrzyki dla dzieci i projekcje bajek. Ferie zakończą gry i zabawy z animatorami oraz kulig. Szczegóły na plakatach poniżej.

rybkaRadzyński Ośrodek Kultury i działające przy nim Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” zapraszają na przezabawną komedię „A mi to rybka!”. Wystąpią w niej znani z teatru i telewizji aktorzy – Daria Widawska, Michalina Sosna, Wojciech Solorz i Andrzej Deskur. Spektakl, organizowany w ramach 18. edycji „Radzyńskich Podróży Teatralnych”, odbędzie się 4 lutego (niedziela) w sali widowiskowo-kinowej ROK. Początek o godz. 17.00.
Małżeństwo z wieloletnim stażem, w którym rutyna wypełnia codzienne życie, postanawia zakupić sobie przyjaciela. Życzeniem żony Christine był co prawda rasowy york, jednak małżonek Jaques wybiera w sklepie zoologicznym mniej absorbujące zwierzę, a mianowicie... rybkę. Od tego momentu ich mieszkanie codziennie powiększa się o kolejnego lokatora.

dsc 5759W piątek, 12 stycznia w Galerii „Oranżeria” Radzyńskiego Ośrodka Kultury, odbyła się wystawa malarstwa Tymoteusza Toczyńskiego. Artysta zaprezentował cykl miejskich pejzaży Lulina. Były też trzy akcenty radzyńskie – dwa widoki na Pałac Potockich oraz pejzaż z okolic Zabiela. To właśnie w Zabielu u swojej rodziny, Tymoteusz w dzieciństwie spędzał wakacje.