Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • HEADER - Nie usuwać!!!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

ŻOŁNIERZE WYKLĘCI kopiaW sobotę, 1 marca, mieszkańcy Radzynia Podlaskiego i powiatu radzyńskiego, wraz z przedstawicielami władz samorządowych, oddali hołd Żołnierzom Wyklętym w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci. Uroczystości rozpoczęły się Mszą w kościele pw. Trójcy Świętej, po której uczestnicy udali się na ul. Warszawską 5a.

To miejsce o szczególnym znaczeniu historycznym. W latach 1939-1944 mieścił się tam areszt Gestapo, a w okresie 1944-1956 budynek służył jako siedziba komunistycznego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa.
Podczas swojego okolicznościowego wystąpienia Burmistrz Jakub Jakubowski pytał: Czy 1 marca to jedyny dzień, w którym mamy pamiętać o Żołnierzach Wyklętych? Czy nasze codzienne wybory są zgodne z wartościami, o które walczyli? Czy mamy w sobie gotowość do stania na straży prawdy, tak jak oni?
Zwieńczeniem obchodów było tradycyjne złożenie wieńców i zapalenie zniczy pod budynkiem dawnego aresztu. Uroczystość zakończyła melodia Śpij Kolego.
Fot.: Michał Maliszewski, Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim. Pełna fotorelacja na stronie Starostwa Powiatowego.

© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018

Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑