15793 largeDopuszczalne w UE średnioroczne stężenie pyłu zawieszonego PM 2,5 od 2030 r. wyniesie 10 ug/m3 – o połowę mniej niż do tej pory. Tę oraz inne normy wprowadza przyjęta właśnie przez Radę UE nowa dyrektywa o jakości powietrza.

W przypadku pyłu zawieszonego PM10, średnioroczne stężenie nie będzie mogło przekroczyć 20 ug/m3, przy 40 ug/m3, które obowiązują w tej chwili. Takie samo obniżenie górnej granicy stężenia średniorocznego – z 40 do 20 ug/m3 – będzie dotyczyło dwutlenku azotu. Nowa dyrektywa zaostrzy również - bądź wprowadzi - normy nt. stężenia średniodobowego (obniżone z 50 do 45 ug/m3 dla PM10, ustanowione na poziomie 25 ug/m3 dla PM 2,5 i 50 ug m3 dla dwutlenku azotu) oraz określi maksymalną w ciągu roku liczbę dni z przekroczeniem norm. Dla pyłu zawieszonego PM10 będzie to 18 dni zamiast dotychczasowych 35, natomiast dla pyłu 2,5 - 18 przy wcześniejszym braku takiej regulacji. Maksymalna liczba przekroczeń stężenia dwutlenku azotu jest i nadal będzie ujmowana godzinowo; wartość zmniejszy się z 18 do jednej godziny rocznie. Dokładne wartości w załączonej infografice przedstawił Polski Alarm Smogowy.

15793 encart zoom

„Ściślejsze dostosowanie” nie jest więc dostosowaniem pełnym – wytyczne WHO zakładają bardziej rygorystyczne wartości, np. maksymalne średnioroczne stężenie w wysokości 5 ug/m3 dla pyłu PM 2,5 (dyrektywa mówi o 10), 15 ug m3 dla pyłu PM10 (zamiast ustanowionych 20) czy 10, a nie 20 ug/m3 dla dwutlenku azotu. Podobne rozbieżności występują w przypadku maksymalnych stężeń średniodobowych oraz maksymalnej liczby dni z przekroczeniem limitów. W przekonaniu unijnych liderów regulacja mimo to przyczyni się do realizacji unijnego celu likwidacji zanieczyszczeń w roku 2050, pomoże zapobiec również przedwczesnym zgonom spowodowanym złą jakością powietrza. Dyrektywa ma udoskonalić narzędzia monitoringu oraz modelowania jakości powietrza, narzuca również obowiązek przygotowania map drogowych do osiągnięcia norm; będą one musiały być sporządzone przed wejściem standardów w życie, tj. do 2030 r. Unia będzie dokonywała regularnego przeglądu norm, uwzględniając w nim najbardziej aktualne dane naukowe. Pierwszy przegląd nastąpi do 31 grudnia 2030 r., następne z kolei będą odbywać się przynajmniej co pięć lat. Równocześnie po spełnieniu określonych warunków (w tym naturalnych) państwa członkowskie będą mogły ubiegać się o przesunięcie terminu na późniejszy niż koniec obecnej dekady.

Według rzecznika Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) Piotra Siergieja, przyjęcie dyrektywy to „dobra wiadomość dla mieszkańców naszego kraju”, a praktyczne działania na rzecz poprawy jakości powietrza będą musiały polegać przede wszystkim na szybszym odchodzeniu od pozaklasowych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Jednym z niezbędnych działań jest zatem zwiększenie oddziaływania programu „Czyste Powietrze. Według przytoczonych przez PAS analiz Europejskiego Centrum Czystego Powietrza intensyfikacja polityk antysmogowych, zarówno w przypadku eliminacji „kopciuchów” jak i ograniczania emisji z transportu, umożliwi Polsce spełnienie wymagań nowej dyrektywy. Jej wejście w życie nastąpi 20 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, po czym państwa członkowskie będą miały dwa lata na wdrożenie jej zapisów do własnych porządków prawnych.

Źródło:

https://www.teraz-srodowisko.pl

 

Nie czekaj na zmiany prawa. Możesz zadbać o "czyste powietrze" już dzisiaj i uzyskać dofinansowanie na termomodernizację swojego domu. Przypominamy, że Punkt Programu "Czyste Powietrze" znajduje się w Urzędzie Miasta Radzyń Podlaski na III piętrze, w pokoju nr 303. Obsługa Punktu odbywa się w środy i w czwartki w godzinach 8:00 - 15:00. Mieszkańcy Radzynia mogą bezpłatnie skorzystać z porad, uzyskać informacje i pomoc w zakresie złożenia wniosku o dotację oraz rozliczenia otrzymanej dotacji.