Uroczyste spotkanie z okazji Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych zorganizowane przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Radzyniu Podlaskim odbyło się 28 czerwca w Domu Ludowym w Zbulitowie. Gośćmi spotkania byli burmistrz Radzynia Jerzy Rębek i starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski.
Przybyli na nie członkowie PZERiI z Radzynia i kół w: Kąkolewnicy z przewodniczącym Antonim Mazurem, Komarówce ze skarbnik Wanda Bobruk, Czemiernikach ze Stanisławem Jędrzejkiewiczem, Wohyniu z Kazimierzem Brudkowskim oraz ze Stowarzyszenia „Radzyńskie Wrzosy”. Uczestników spotkania powitał przewodniczący Związku Kazimierz Zdziebłowski. Następnie chwilą ciszy i modlitwą uczczono pamięć zmarłych członków: Czesławy Zdziebłowskiej, Józefa Dołbenia, Kazimierza Domańskiego i Zofii Kublickiej. Alina Staszczuk przypomniała historię Dnia Inwalidy i Osób Niepełnosprawnych.
Święto ustanowione zostało przez Międzynarodową Organizację Pracy dla uczczenia 262 ofiar katastrofy górniczej, która wydarzyła się 8 sierpnia 1956 roku w kopalni węgla kamiennego Bois du Cazier w Marcinelle w Belgii. W jej wyniku wiele osób doznało poważnych obrażeń, zostając inwalidami. 13 grudnia 2006 r. na na 61 sesji na sesji zgromadzenia Ogól ONZ została przyjęta Konwencja osób niepełnosprawnych. W myśl tej rezolucji osoby niepełnosprawne mają prawo do wolności i bezpieczeństwa, równej swobody poruszania się z osobami pełnosprawnymi, dostępu do przestrzeni i budynków publicznych, transportu i informacji,ochrony zdrowia, edukacji, życia prywatnego i rodzinnego, a także w życiu publicznym i kulturalnym. W Polsce obchody Światowego Dnia Inwalidy organizowane są od 1959 roku przez Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
- Takie święta uświadamiają wszystkim, jak cienka jest granica między światem osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Głównym przesłaniem osób pełnosprawnych powinna być ciągła walka ze stereotypami na temat z różnych niepełnosprawności, które nadal istnieją w naszym społeczeństwie - podsumowała Alina Staszczuk. Wystąpienie humorystycznie spuentowała wierszem Wisławy Szymborskiej „Oda do starości”.
Kolejnym punktem programu było wręczenie dyplomów seniorom wyróżniającym się w pracy na rzecz Związku i potrzebujących. Z rąk burmistrza i starosty dyplomy otrzymali: Anna Kwasowiec, Grzegorz Soszka, Grażyna Walkowiak i Marianna Izdebska.
Z kolei głos zabrali zaproszeni goście. Starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski życzył członkom Związku poczucia, że ich wiedza, doświadczenie i umiejętności są potrzebne społeczeństwu i wykorzystywane, a niepełnosprawność nie oznacza wykluczenia. Podał przykład swego Taty, który mimo iż nie miał nóg, pracował normalnie jako urzędnik.
Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek wspominał czas pandemii, który nie pozwalał na tego typu spotkania. - Wyszliśmy z tej wojny jako zwycięzcy dzięki wytrwałości i samodyscyplinie. - Dodał, że czas, kiedy nie wykonuje się pracy zawodowej, wiele osób wykorzystuje na rozwój zainteresowań, odkrywanie piękna świata.
Obchody zakończyły się spotkaniem towarzyskim.
Cele działalności przyjęte przez radzyński Oddział PZERiI do realizacji wnioski do pracy PZERiI w latach 2018 - 2023 to:
• Dążenie do poprawy warunków socjalno-bytowych, kulturalnych, rehabilitacyjnych członków Związku poprzez aktywne uczestnictwo w życiu społecznym powiatu, komisję społeczną ds. Seniorów przy staroście radzyńskim, organizacje społeczne i gospodarcze działające w powiecie i województwie.
• Organizowanie życia kulturalnego wszystkim członkom oraz reprezentowanie ich interesów wobec organów władzy administracyjnej i samorządowej.
• Rozwój Związku, tworzenie klubów sympatyzujących z seniorami, udzielanie im pomocy prawnej, psychologicznej i budowanie bezpiecznego jutra.
• Rozwijanie współpracy z innymi organizacjami związkowymi na bazie integracji i wymiany doświadczeń.
• Włączanie się w życie jednostek organizacyjnych powiatu o charakterze gospodarczym, społecznym, patriotycznym i religijnym.
• Dbanie o dobro tzw. Małej Ojczyzny (regionalizm - zwyczaj - obyczaj - tradycja).