10

80. rocznicę pierwszego bombardowania Radzynia, 9 września na placu Wolności została zaprezentowana wystawa pokazująca Radzyń w okresie II wojny światowej. Eksponowane zdjęcia pochodzą z prywatnych archiwów mieszkańców miasta, którzy pozytywnie odpowiedzieli na apel Radzyńskiego Ośrodka Kultury i podzielili się swoimi wojennymi pamiątkami.
Na wystawie znalazło się zdjęcie lotnicze, wykonane przez Amerykanów we wrześniu 1944, obrazujące wojenne zniszczenia Radzynia. Wiele obrazów pokazuje spalony Pałac Potockich, ale także życie codzienne ówczesnych mieszkańców Radzynia. Przybyli licznie rozpoznawali ulice, ale także swoich krewnych.
- Patrząc na prezentowane zdjęcia, przypominamy sobie historię miasta oraz naszych rodziców, dziadków, ale też uświadamiamy sobie, jak wiele jako Naród Polski i mieszkańcy Radzynia straciliśmy przez brutalny atak Niemców, potem przez Rosję sowiecką: tysiące mieszkańców ziemi radzyńskiej straciło życie, wiele budynków spalonych, zrujnowanych, łącznie z Pałacem Potockich. Warto zastanowić się nad przyszłością Ojczyzny, by zadbać, żeby ta historia się więcej nie powtórzyła, ale też aby dobro narodowe nie popadało w ruinę – mówił burmistrz Jerzy Rębek i dodał: - Cieszę się, że ROK z wystawami wychodzi na ulice miasta, bo to stanowi ułatwienie dla mieszkańców, umożliwia prostszy dostęp i skuteczniejsze przybliżenie ich tematyki.
Starosta Szczepan Niebrzegowski zaznaczył, że Robert Mazurek – dyrektor ROK i przewodniczący Powiatu inicjuje przedsięwzięcia wspólne dla miasta i powiatu. Zaapelował też do nauczycieli historii, by sięgali do tematów lokalnych. - Znajomość historii jest najpiękniejszą lekcją życia - podkreślił. Przytoczył wspomnienia swego ojca, który opowiadał, jak 18 września szosą Łuków-Radzyń przyszli Rosjanie, „a karabiny mieli na sznurkach.”
Do apelu starosty dołączył się przewodniczący Rady Miasta Radzyń Podlaski Adam Adamski, który na jednym ze zdjęć odnalazł własną matkę - na tle wschodniej wieży pałacu, strąconej przez Rosjan we wrześniu 1939 roku.
Robert Mazurek zapowiedział, że ukaże się publikacja ze zdjęciami, jakie prezentowane są na wystawie, ponieważ każde z nich wiąże się z ciekawymi informacjami, historiami, które będzie można szerzej przedstawić w formie broszury.
Przypominamy, że kolejny element radzyńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu wojny odbędzie się 17 września: o godz. 9.00 przewidziane jest złożenie wieńców pod pomnikiem Niepodległości, a później polowa Msza św. zostanie odprawiona w lesie koło Sitna, gdzie również zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona radzyńskim harcerzom.
Organizatorami wystawy są: Miasto Radzyń Podlaski, Powiat Radzyński oraz Radzyński Ośrodek Kultury.

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27