8 maja 2019 r. Miejska Biblioteka Publiczna im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim już po raz piąty zorganizowała Forum Bibliotekarzy Powiatu Radzyńskiego. Wydarzenie to rozpoczęło Tydzień Bibliotek pod hasłem „#biblioteka”.
Na zaproszenie odpowiedzieli: samorządowcy, dyrektorzy, kierownicy, bibliotekarze bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznych i akademickich oraz sympatycy bibliotek.
Zebranych przywitała Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Grażyna Kratiuk, która przybliżyła znaczenie tegorocznego hasła Tygodnia Bibliotek, a także podziękowała w sposób szczególny swoim pracownikom. Po czym głos zabrali: Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski, Jerzy Rębek oraz Starosta Powiatu Radzyńskiego, Szczepan Niebrzegowski. Włodarze przywitali zgromadzonych gości, a także złożyli życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza.
Po części oficjalnej wystąpili zaproszeni prelegenci. Jako pierwsza, mgr Sylwia Borkowicz z Biblioteki Akademickiej Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, omówiła „Otwarte zasoby edukacyjne w pracy bibliotekarza”. Wykład dotyczył licencji Creative Commons – domeny publicznej, praw autorskich, a także wielu innych zagadnień dotyczących otwartych zasobów edukacyjnych.
Następnie wystąpiła dr Grażyna Piechota z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS z prezentacją „Narzędzia TIK w pracy z użytkownikiem biblioteki”. Pani Grażyna Piechota przedstawiła narzędzia technologii informacyjnej, które my jako bibliotekarze możemy wykorzystać, aby uatrakcyjnić pracę z czytelnikiem lub ułatwić proces poszukiwania informacji.
Natomiast mgr Małgorzata Widyńska z Oddziału Terapii Uzależnień SPZOZ w Radzyniu Podlaskim przybliżyła zagadnienie „Rola biblioteki i literatury w profilaktyce i wsparciu osób uzależnionych”, podkreślając rolę książki i literatury w codziennej terapii na podstawie własnego, wieloletniego doświadczenia w pracy z osobami uzależnionymi.
Na zakończenie Forum wystąpiła Elżbieta Hawryluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radzyniu Podlaskim z prezentacją „Moje doświadczenia z British Library”. Dzięki niej zgromadzeni mogli dowiedzieć się o funkcjonowaniu jednej z największych bibliotek świata, zlokalizowanej w Londynie, a posiadającej ponad 150 mln jednostek bibliotecznych.
Forum zakończyła dyskusja oraz wymiana doświadczeń.
Za rok zapraszamy ponownie.