Nadzwyczajne V Posiedzenie Rady Miasta w dniu 14 stycznia 2019 r. rozpoczęło się minutą ciszy i modlitwą za tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Następnie Radni Rady Miasta Radzyń Podlaski wyrazili zgodę na udzielenie 85% bonifikaty osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym, od opłaty jednorazowej za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w odniesieniu do gruntów stanowiących własność Miasta Radzyń Podlaski.
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność nastąpiło z mocy prawa. W dniu 1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów miejskich zabudowanych na cele mieszkaniowe stali się ich właścicielami, na mocy obowiązującej ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (j.t.:Dz.U.2018.1716). Zgodnie z tą ustawą prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształca się w prawo własności tych gruntów.
Przez grunty zabudowane na cele mieszkaniowe należy rozumieć nieruchomości zabudowane wyłącznie budynkami:
- mieszkalnymi jednorodzinnymi
- mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne
- lub o których mowa w pkt 1 lub 2, wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych, co należy przez to rozumieć przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe w prawo własności tego gruntu.
Użytkowanie wieczyste zastąpi opłata przekształceniowa (odprowadzana w 20 rocznych ratach). Ich wysokość równa się opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego, która obowiązywałaby w dniu przekształcenia (1 stycznia 2019 r.).
W przypadku jednorazowej spłaty, ustawa zakłada bonifikaty dla właścicieli domów i mieszkań. W ciągu 12 miesięcy użytkownicy wieczyści otrzymają urzędowe zaświadczenie potwierdzające przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Zaświadczenia z urzędu otrzymają sądy rejonowe, które dokonają wpisów w księgach wieczystych. W zaświadczeniu właściciele, którzy uwłaszczyli się na danym gruncie, otrzymają informacje o wysokości opłaty za przekształcenie. Ci użytkownicy wieczyści, którzy będą mogli i chcieli skorzystać z bonifikaty, po otrzymaniu zaświadczenia składają wniosek i wówczas urząd miasta wyliczy im kwotę, którą powinni zapłacić.
Na podstawie art. 9 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (j.t.:Dz.U.2018.1716) Rada Miasta może podjąć uchwałę określającą wysokość bonifikaty przysługującej osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym bonifikaty od opłaty za dany rok w odniesieniu do gruntów stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego - na podstawie uchwały właściwej rady albo sejmiku.