Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • HEADER - Nie usuwać!!!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

piatka mazurkaPodczas kwietniowej sesji Rady Miasta (26.04) dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek zaprezentował szczegółowy program obchodów 550-lecia uzyskania przez Radzyń praw miejskich i 100-lecia Niepodległości oraz nowe inicjatywy, których realizacja rozpocznie się w tym roku.

Już wkrótce zainicjowane zostanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych, w wakacje ROK zaprasza na Kino pod Chmurką oraz Letnią Scenę Radzyńskiego Ośrodka Kultury.Odwołując się do programu premiera Mateusza Morawieckiego, inicjatywy te dyrektor ROK  nazwał „Piątką Mazurka”. - Na pewno wniosą powiew świeżości do naszego miasta – mówił Robert Mazurek. Zapewniał też, że za jego kierownictwa w ROK  bardzo dużo się zmieni: - Kultura nie może chować się w podziemiu i nie może być sprowadzana przede wszystkim do „grania do kotleta”. Musi wyjść do mieszkańców Radzynia Podlaskiego!

Muzeum Żołnierzy Wyklętych

19 maja, w ramach Nocy Muzeów 2018, pragniemy zainaugurować proces tworzenia w Radzyniu Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Całe przedsięwzięcie odbywa się z inicjatywy Pana Burmistrza, przy nieocenionym wsparciu Senatora Grzegorza Biereckiego i Posła na Sejm RP Janusza Szewczaka.

W związku z tym, że zwolnił się lokal w budynku przy ul. Warszawskiej 5a, do którego przypisana jest piwnica zawierająca najwięcej z zachowanych napisów na ścianach, pragniemy udostępnić ją do zwiedzania wszystkim zainteresowanym. Radzyński Ośrodek Kultury przejął już tę piwnicę. W chwili obecnej jesteśmy w trakcie przygotowywania pierwszej ekspozycji. Rozpoczynamy też gromadzenie zbiorów i pamiątek. W tym celu chcemy wyjść z apelem do mieszkańców naszego miasta (i nie tylko), którzy w swoich archiwach posiadają zdjęcia osób tam przetrzymywanych. 19 maja podczas otwarcia muzeum utworzony zostanie punkt, w którym od ręki zdjęcia będą skanowane. Bardzo chętnie też przyjmiemy różnego rodzaju pamiątki i przedmioty, które pozwolą nam w pełni ukazać losy więzionych tam polskich patriotów.

Tworzenie muzeum jest procesem długim i skomplikowanym, co szczegółowo reguluje Ustawa o muzeach z dnia 21 listopada 1996 r. Rozpoczynamy ten proces – od tego, że cela nr 6 przy ul. Warszawskiej 5a, zawierająca pierwszą ekspozycję, od tej chwili będzie udostępniona wszystkim zainteresowanym. W tym celu chęć zwiedzania należy wcześniej uzgodnić w Radzyńskim Ośrodku Kultury.

Obchody 550-lecia Radzynia Podlaskiego

Wszystkie imprezy organizowane w 2018 r. podporządkowane są tym obchodom. Ponadto przygotowaliśmy dwa punkty kulminacyjne tego jubileuszu. Będą to Dni Radzynia, które odbędą się w dniach 10-17 czerwca, a także Festyn Miejski w dniu 21 lipca.

W ramach Dni Radzynia, wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Miejską Biblioteką Publiczną im. Zenona Przesmyckiego, przygotowaliśmy następujące wydarzenia:

10 czerwca 2018 r. (niedziela)

11.00 – Otwarte Mistrzostwa Radzynia w Pływaniu

(pływalnia „Aqua-Miś”) 

11 czerwca 2018 r. (poniedziałek)

18.00 – Promocja albumu pt. „Radzyń Podlaski. Nowy jest piękny, a stary – pełen tajemnic”

połączona z wystawą grafik starego Radzynia autorstwa Antoniny Bożym-Rotari

(korpus główny pałacu Potockich) 

12 czerwca 2018 r. (wtorek)

10.00 – Finał Konkursu Wiedzy o Radzyniu Podlaskim (sala widowiskowo-kinowa ROK)

13 czerwca 2018 r. (środa)

17.00 – Senioriada 2018 (boisko trawiaste w parku miejskim)

18.00 – promocja książki pt. „Radzyń Podlaski. Wielka historia małego miasta”

autorstwa Pani Anny Wasak 

14 czerwca 2018 r. (czwartek)

10.00-15.00 – Wielkie Radzyńskie Warsztaty Fotograficzne (Radzyński Ośrodek Kultury)

21.00 – Spotkanie „Radzyńskie Modrzewie – historia i legenda”

(teren trawiasty od strony północnej pałacu Potockich) 

15 czerwca 2018 r. (piątek)

8.00-19.00 – Radzyńskie Dni Fotografii (Radzyński Ośrodek Kultury)

11.00 – Uroczysta Sesja Rady Miasta z okazji 550-lecia Radzynia Podlaskiego

(sala widowiskowo-kinowa ROK )

18.00 – Wernisaż wystawy upamiętniającej mieszkańców Radzynia,

którzy przeszli przez obóz na Majdanku (galeria „Oranżeria” ROK) 

16 czerwca 2018 r. (sobota)

8.00-19.00 – Radzyńskie Dni Fotografii (Radzyński Ośrodek Kultury)

10.00 – Dziecięcy Rajd Rowerowy (rozpoczęcie: pływalnia „Aqua-Miś”)

17 czerwca 2018 r. (niedziela)

12.00 – uroczysta Msza Święta w Kościele Trójcy Świętej

13.30 – odsłonięcie tablicy poświęconej 550-leciu Radzynia Podlaskiego

14.00 – część oficjalna uroczystości w Radzyńskim Ośrodku Kultury

17.00 – koncert „Zakochani w Radzyniu”

19.00 – tort 550 cm na 550 Lat Radzynia Podlaskiego

20.00 – koncert Roberta Janowskiego

22.00 – fajerwerki

Z kolei w ramach Festynu Miejskiego w sobotę 21 lipca odbędę się koncerty trzech zespołów: Extazy (disco-polo), Redlin (folk) oraz Varius Manx i Kasi Stankiewicz (pop), którzy wystąpią ze specjalnym programem z okazji 25-lecia zespołu. Ponadto przewidujemy zabawę z DJ.

Kino pod Chmurką

Począwszy od 28 czerwca przez 10 kolejnych czwartków zaproponujemy mieszkańcom Radzynia Kino pod Chmurką (teren trawiasty od strony północnej pałacu Potockich). W połowie maja przedstawimy listę tytułów (w pięciu kategoriach) i następnie przeprowadzimy głosowanie na filmy, które zostaną ostatecznie wyświetlone. Projekcje będą darmowe, a jedynie - dla podniesienia komfortu oglądania filmów - będzie można wypożyczyć sobie leżak. Jednak każdy może przyjść z własnym kocem czy krzesełkiem. Już w tym momencie serdecznie wszystkich zapraszam i zachęcam do włączenia się w głosowanie.

Letnia Scena Radzyńskiego Ośrodka Kultury

Począwszy od 24 czerwca przez 10 kolejnych niedziel uruchomiona zostanie Letnia Scena Radzyńskiego Ośrodka Kultury. W godz. od 15.00 do 20.00 na tarasie Oranżerii będą miały miejsce różnego rodzaju imprezy kulturalne: koncerty, spektakle, wystawy, spotkania – wszystko dla uatrakcyjnienia mieszkańcom Radzynia niedzielnych spacerów. Szczegółowy program Letniej Sceny Radzyńskiego Ośrodka Kultury zostanie zaprezentowany w połowie czerwca.

Uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Obchody tej ważnej dla naszego kraju rocznicy będziemy organizować przez cały rok. Każdego 11 dnia miesiąca (i w okolicy tej daty) wychodzimy do mieszkańców Radzynia z patriotyczną ofertą kulturalną. 11 marca odbył się wernisaż wystawy „Nowy poczet władców Polski”. Prezentowała ona serię 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego (1931-2013) zestawionych z rysunkami Jana Matejki (1838 -1893). Wystawa była czynna do 11 kwietnia. W kwietniu odbyły się: Koncert dla Niepodległej (7.04), w ramach którego przygotowana została wystawa „Początki Polskiego Lotnictwa Wojskowego w 100-lecie Niepodległej”, spektakl „Maria” w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1 w Radzyniu Podlaskim, a także koncert „Skrzydlata Muza” zespołu Dywizjon 303 z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. Ponadto odbył się wieczór promocyjny poezji Teresy Tętnik (11 kwietnia) oraz koncert Zespołu Wokalnego „Wrzos” pt. „Niepodległa… Niepokorna…” (15 kwietnia). Na 11 maja zaplanowaliśmy inaugurację „Galerii na Świeżym Powietrzu” – na ogrodzeniu stadionu miejskiego (od strony ścieżki rowerowej). Na początek zostanie zaprezentowana wystawa pt. „Radzyń Podlaski w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. Z kolei 11 czerwca odbędzie się wystawa grafik starego Radzynia autorstwa Antoniny Bożym-Rotari połączona z promocją albumu pt. „Radzyń Podlaski. Nowy jest piękny, a stary – pełen tajemnic”. Szczegóły kolejnych inicjatyw podamy w odpowiednim czasie.

© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018

Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑