Jubileusz 50-lecia działalności świętuje w tym roku Koło Polskiego Związku Niewidomych w Radzyniu Podlaskim. Obchody rocznicy odbyły się 12 października – również w związku z przypadającym 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Z tych okazji podsumowano półwiecze działalności Koła, zaprezentowano twórczość artystyczną jego członków, wręczono odznaczenia i podziękowania.
W gronie gości honorowych znaleźli się m.in.: prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska, Zbigniew Prokopiuk prezes Integracyjnego Klubu Aktywnej Rehabilitacji i Sportu Niewidomych "Ikar" z Lublina, proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy ks. kan. Andrzej Kieliszek, ks. Kazimierz Kuśmierz z Lubelskiego Okręgu PZN, burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, wicestarosta Jan Gil, Marian Samociuk - prezes Zarządu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Radzyniu Podlaskim, Beata Ratajczak - kierownik Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Radzyniu, Jerzy Woźniak – prezes PEC.
Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. odprawionej w kościele pw. Świętej Trójcy w intencji członków radzyńskiego Koła, ich rodzin, sympatyków i sponsorów. Liturgię sprawowali ks. kan. Andrzej Kieliszek oraz ks. Kazimierz Kuśmierz z Okręgu Lubelskiego PZN, który także wygłosił homilię.
Dalsza część obchodów odbyła się w sali konferencyjnej Pałacu Potockich. Spotkaniu towarzyszyły wystawy prac plastycznych i rękodzieła członków radzyńskiego Koła PZN oraz fotografii Katarzyny Krupy wykonanych w ramach projektu „Moje miasto i ja” realizowanych przez radzyńskie Koło PZN. Na scenie w piosence i wierszach własnego autorstwa , z humorem i werwą zaprezentowali się członkowie Koła, przedstawili swoją działalność, problemy dnia codziennego osób niewidomych i słabowidzących. Z poruszającym minirecitalem wystąpił Grzegorz Białkowski z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Kocka, spotkanie uświetnił koncert zespołu „Radzyniacy”, kierowanego przez Marię Ligęzę.
Spotkanie poprowadziła prezes Koła PZN w Radzyniu Podlaskim Iwona Skowron.
Prezes Zarządu Głównego PZN Anna Woźniak- Szymańska podziękowała członkom radzyńskiego Koła za dotychczasową pracę i zaangażowanie, władzom samorządowym i przedstawicielom instytucji za wsparcie oraz prosiła o dalszą współpracę na rzecz osób niewidomych i zagrożonych utratą wzroku. Podkreśliła, że w Polsce żyje ok. 2 mln osób niewidomych i słabowidzących. - W naszym kraju działa ponad 300 kół terenowych PZN. Są one ważne, bo są najbliżej ludzi, znają ich problemy i mogą szybko reagować – podkreślała prezes Anna Woźniak- Szymańska.
- Państwa obecność w naszym społeczeństwie jest czymś bardzo ważnym. Zdrowi czerpią z tych wartości, jakie niesiecie przez życie, z godnością przyjmując swoją niepełnosprawność – powiedział nagrodzony odznaką Przyjaciel Niewidomych burmistrz Jerzy Rębek. Zapewnił, że Miasto Radzyń Podlaski nadal będzie wspomagać działalność Związku Niewidomych. - Podjęliśmy i prowadzimy działania, byście Państwo mogli w pełni korzystać z pałacu po jego odrestaurowaniu. Jesteśmy na dobrej drodze do tego, by w korpusie głównym mogły się znaleźć godne siedziby stowarzyszeń działających w Radzyniu i na ziemi radzyńskiej. - Jestem zbudowany programem artystycznym – podkreślił ks. kan. Andrzej Kieliszek. - Usłyszałem w nich słowa: „los nas wybrał” - nie skazał, ale wybrał... To trudne wybranie, trudna łaska. - Przypomniał słowa Jezusa skierowane do pełnosprawnych: „Macie oczy, a nie widzicie”. - Ten, kto ma dobry wzrok, niekoniecznie obiektywnie, przenikliwie patrzy na świat. Może człowiek niewidomy mniej widzi zła, łatwiej dostrzega dobro, ludzką życzliwość, jest bardziej uwrażliwiony na świat niewidzialny, duchowy – na Pana Boga – zastanawiał się proboszcz parafii Świętej Trójcy.
Koło Terenowe Polskiego Związku Niewidomych w Radzyniu Podlaskim powstało w 1967 r. z inicjatywy ówczesnego dyrektor ZOZ-u Henryka Zająca. Pierwszym prezesem była Halina Krupska. Funkcję prezesa kolejno pełnili: Marian Mróz, Jan Cichosz, Alicja Matejek, a od 2007 roku - Iwona Skowron. Wielokrotnie przenosiła się w tym czasie siedziba radzyńskiego PZN – obecnie mieści się ona w Pałacu Potockich.
W ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniła się forma pomocy osobom niewidomym i słabowidzącym. Zadania przekazywania pomocy finansowej oraz materialnej przejęły podmioty i instytucje państwowe (PFRON, PCPR, NFZ), a także wyspecjalizowane instytucje – stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz niepełnosprawnych. PZN skupia się na szeroko rozumianej pomocy, rehabilitacji i integracji społecznej (organizacji szkoleń i warsztatów, np. nauki obsługi metodami bezwzrokowmi czynności dnia codziennego, posługiwania się białą laską, obsługi sprzętu komputerowego, prowadzeniu warsztatów rękodzieła artystycznego).
Koło PZN w Radzyniu Podlaskim zrzesza 57 członków, wśród których najliczniejszą grupę stanowią osoby dorosłe, utrzymujące się ze skromnych rent chorobowych i socjalnych, oraz kilkoro dzieci i młodzieży. Zarząd organizuje spotkania i imprezy kulturalne, wyjazdy integracyjno-turystyczne i wypoczynkowe. Nowo przyjęci członkowie kierowani są na kilkunastodniowe specjalistyczne szkolenia. Koło współpracuje z różnymi stowarzyszeniami i fundacjami działającymi na rzecz osób niewidomych i słabowidzących.