O wsparcie działań władz miasta, mających na celu pozyskanie środków europejskich na renowację Pałacu Potockich, zaapelował do osób kształtujących politykę regionalną Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski w przemówieniu wygłoszonym podczas radzyńskich obchodów Święta Narodowego 3 Maja.
- Uczyńmy wszystko, aby najmłodsze pokolenie przejęło po nas całe to dziedzictwo materialne w stanie świetności i zapamiętało nas wszystkich jako tych, którzy dla dobra wspólnego, dla Polski są gotowi porzucić własne ambicje i dać innym cząstkę samego siebie - mówił włodarz miasta. Poniżej całość wystąpienia.
Szanowni Państwo, Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego i Powiatu Radzyńskiego!
Czcigodni Duszpasterze!
Szanowny Panie Pośle, Wojewodo, Starosto, Wójcie!
Kochane Dzieci,droga Młodzieży!
Święto Narodowe, które obchodzimy w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, każe nam zatrzymać się nad znaczeniem takich słów jak wolność i odpowiedzialność. Przede wszystkim w kontekście Państwa i Narodu, ale także naszej małej Ojczyzny – Ziemi Radzyńskiej i samego Radzynia Podlaskiego, którego historia w szczególny sposób odzwierciedla losy naszego państwa.
Świadectwem tego i niezwykłym świadkiem jest Pałac Potockich.
Formułując drugą w świecie i pierwszą w Europie Ustawę Zasadniczą, a następnie z determinacją walcząc o jej uchwalenie przez Sejm, polscy patrioci czynili to, mając nadzieję na zachowanie wolności Ojczyzny, w imię odpowiedzialności za losy Państwa.
Głównymi autorami Konstytucji Trzeciomajowej byli Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic oraz Ignacy Potocki
Konstytucja, uchwalona 3 maja 1791 roku, gruntownie zmieniała ustrój Rzeczypospolitej,
dając podwaliny pod przemiany ustrojowe, które mogły ocalić polską państwowość i suwerenność. Sukces reformatorów, myślących kategoriami dobra wspólnego, przywracał wiarę w ocalenie, mądrość narodu, budził ducha patriotyzmu, ofiary, narodowej dumy, umacniał w próbach naprawy Rzeczypospolitej.
Warto podkreślić, że powstanie i przyjęcie Konstytucji Trzeciomajowej było efektem podjętych wcześniej wieloletnich wysiłków nad zmianą mentalności Polaków przez wprowadzenie śmiałych reform w dziedzinie oświaty.
Wielki udział w naprawie Rzeczypospolitej mieli właściciele dóbr radzyńskich. Marianna i Eustachy Potoccy postawili na patriotyczną, obywatelską edukację swych synów. Efektem było szczególne zaangażowanie Ignacego i Stanisława Potockiego w reformy kraju, czyli budowę nowoczesnych podstaw państwa: edukacji, prawodawstwa, kultury.
Stali się oni filarami polskiego oświecenia. Obaj, jako posłowie na Sejm Wieki, odegrali w nim kluczową rolę. Nie bez podstaw jest więc twierdzenie, że w radzyńskiej siedzibie rodowej dyskutowali nad Ustawą Zasadniczą, być może tworzyli niektóre jej zapisy,
Dlatego z okazji dzisiejszego święta i jego radzyńskich obchodów nie sposób się zatrzymać nadwyjątkowym obiektem, jakim jest Pałac Potockich. Bez wątpienia jest to Pomnik Historii polskiego narodu. Jest on dobrem wspólnym – nie tylko mieszkańców Radzynia i Ziemi Radzyńskiej, ale całego Narodu.
Dlatego mamy wyjątkowy honor, by szczycić się tym zabytkiem, ale i wyjątkowy obowiązek, by o niego zadbać, doprowadzić do rozkwitu, uczynić z niego miejsce edukacji historycznej, kulturalnej i patriotycznej.
Jako dobro wspólne, które wyrastało przez wieki i – mamy nadzieję – trwać będzie przez kolejne pokolenia, powinno jednoczyć wszystkich – bez względu na opcje polityczne - w dziele jego restauracji i zagospodarowania.
Pierwszym etapem w tym procesie jest pozyskanie funduszy europejskich na jego renowację. Starania o ich pozyskanie prowadzimy od roku, lecz - niestety - nasza Perła, nasz Pomnik Polskich Dziejów, nie ma szczęścia do tego. Chyba brak jest zrozumienia znaczenia zabytku i dobrej woli, by doprowadzić nasze narodowe dobro do rozkwitu, aby mogło stać się siedzibą ważnych instytucji, ośrodkiem promieniującym na region, do którego będą przybywać i którym będą się zachwycać przybysze z różnych stron Polski i Europy.
Zwracam się więc z apelem do osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityki regionalnej i mających bezpośredni wpływ na realizację najważniejszych celów naszego regionu o wsparcie działań władz miasta w celu pozyskania środków na realizację zadań bez wątpienia o znaczeniu regionalnym. Uczyńmy wszystko, aby najmłodsze pokolenie przejęło po nas całe to dziedzictwo materialne w stanie świetności i zapamiętało nas wszystkich jako tych, którzy dla dobra wspólnego, dla Polski są gotowi porzucić własne ambicje i dać innym cząstkę samego siebie.
Dziękuję za uwagę.