Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • HEADER - Nie usuwać!!!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Legionella: Ogranicz ryzyko rozwoju bakteriiPaństwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Radzyniu Podlaskim w związku ze zbliżającym się okresem letnim i mogącymi wystąpić wysokimi temperaturami przypomina o możliwym wzroście ryzyka namnażania się bakterii z rodzaju Legionella w instalacjach wewnętrznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na funkcjonowanie wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej oraz wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Do źródeł zakażenia możemy zaliczyć m.in.: instalacje ciepłej wody (prysznice), instalacje klimatyzacyjne, nawilżacze powietrza, baseny (w tym jacuzzi), wieże chłodnicze, fontanny, kurtyny wodne, urządzenia medyczne (nawilżacze, respiratory, inhalatory, itp.) płukane w niesterylnej wodzie.
Ryzyko zakażenia tymi bakteriami związane jest przede wszystkim z urządzeniami i elementami wewnętrznego systemu wodociągowego, które wytwarzają aerozole wodne. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny radzi:

  • W celu uniknięcia namnażania się bakterii Legionella temperatura wody cieplej w punktach czerpalnych (prysznice, krany itp.) powinna wynosić powyżej 55˚C, a zimnej poniżej 20˚C. Należy ograniczyć stagnację wody poprzez regularne korzystanie z urządzeń.
  • W przypadku posiadania własnych kotłów dwufunkcyjnych zapewniających ciepłą wodę należy ją okresowo przegrzewać do temperatury > 70˚C oraz spuszczać z punktów czerpalnych tak długo, aż wypływająca woda osiągnie maksymalną temperaturę.
  • Po dłuższym przebywaniu poza domem, przed wejściem pod prysznic należy puścić strumień gorącej wody na kilka minut.
  • W przypadku podróżowania i wynajęcia pokoju, który nie był wcześniej użytkowany (lub nie ma o tym informacji), przed pierwszym użyciem wody ciepłej należy odkręcić na kilka minut kran, aby przepuścić przez niego wodę (do osiągnięcia przez nią temperatury 50-60°C).
  • W celu ograniczenia ryzyka związanego z występowaniem bakterii Legionella sp. w wodzie należy wprowadzić następujące działania w swoich budynkach: sprawdzić temperaturę wody ciepłej w instalacji, utrzymywać temperaturę ciepłej wody powyżej 55˚C, natomiast zimnej poniżej 20˚C (wiąże się to z właściwą izolacją rur), nie dopuszczać do stagnacji wody w instalacji lub jej częściach, co wiąże się z zapewnieniem w budynku systemu wody cyrkulującej,
    przepłukiwać nieużywane krany, prysznice co najmniej przez kilka minut raz w tygodniu,
    wprowadzić okresowe przegrzewanie wody (temperatura nie niższa niż 70˚C).
  • W przypadku wewnętrznego systemu wentylacyjno-klimatyzacyjnego należy pamiętać o konieczności przeprowadzania regularnych kontroli technicznych, wymianie uszkodzonych elementów układu oraz okresowym czyszczeniu i dezynfekowaniu urządzeń. Zaleca się, aby przeglądów klimatyzatorów, połączonych z czyszczeniem i odkażaniem, dokonywać co najmniej 2 razy w roku – wiosną i jesienią.
  • Należy też pamiętać, że fontanny uliczne będące elementem architektury miejskiej przeznaczone są wyłącznie do celów dekoracyjnych. Woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym, nie podlega nadzorowi organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz nie nadaje się do picia i kąpieli. Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się względną przeźroczystością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest za wodę czystą, co sprzyja nieprawidłowemu wykorzystywaniu tej architektury miejskiej.

Materiały:
Ulotka informacyjna: Legionella - najważniejsze informacje
Ulotka - czym jest Legionella

© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018

Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑