Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%
  • HEADER - Nie usuwać!!!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

DSC 0270Po raz kolejny fani Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo wypełnili po brzegi obszerną halę widowiskowo-sportową ZSP – tym razem podczas IV Gali Noworocznej, która odbyła się w sobotę 7 stycznia. Nie zawiedli się – jak zwykle – i za ponad dwugodzinny koncert dziękowali długą owacją na stojąco.

Nie zważając na siarczysty mróz, miłośnicy muzyki akordeonowej oraz naszego zespołu przybyli nie tylko z Radzynia i najbliższych okolic – były też osoby z Lublina, Białegostoku, Białej Podlaskiej, Trzebieszowa, Łukowa, Konstantynowa. Swoją obecnością spotkanie uświetnił Krzysztof Naklicki, nauczyciel akordeonu w PSM I stopnia w Świnoujściu, kompozytor, którego utwory weszły do repertuaru już na początku działalności orkiestry założonej i kierowanej przez Zbigniewa Czuryłę. W gronie szczególnych gości znaleźli się m.in. przedstawiciele radzyńskich samorządów: burmistrz Jerzy Rębek, wójt Wiesław Mazurek, starosta Lucjan Kotwica oraz sponsorzy.

Koncert został zorganizowany przez Stowarzyszenie Melodia Art zrzeszające rodziców członków orkiestry oraz Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia im. Karola Lipińskiego w Radzyniu.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji obszernego fragmentu wydanej w minionym roku płyty „Radzyń Podlaski – Arti Sentemo 2016 zobaczyć, usłyszeć, pokochać”, ukazującej nie tylko dorobek orkiestry, ale także promującej Radzyń - jego walory historyczne, architektoniczne, turystyczne...

Koncert poprowadziła pełna wdzięku Karolina Buziak.

2016 - rok koncertów i sukcesów

Dyrektor Zbigniew Czuryło w kilku zdaniach podsumował działalność Arti Sentemo w 2016 roku: - Orkiestra występowała i promowała Radzyń na ponad 25 koncertach, zachwycała swą grą publiczność w Ustroniu Morskim, inaugurując Ogólnopolski Festiwal Karykatury i Satyry, w Sierakowie Wielkopolskim na Festiwalu Akordeonowym, w Nowym Tomyślu, 3 razy Lublinie, a także w Łukowie, Międzyrzecu,w Świnoujściu, w Stralsundzie w Niemczech. Dawała koncerty wielu świątyniach powiatu, m.in. w Wohyniu i Suchowoli, uświetniała jubileusze – mówił Zbigniew Czuryło. Przypomniał również pamiętny, wspaniały występ na dziedzińcu pałacowym w Radzyniu podczas historycznej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy.

W 2016 roku nagrana została druga płyta zespołu – tym razem DVD, promująca nie tylko orkiestrę, ale także miasto, gminę, powiat. Wraz z wcześniej nagraną płytą CD „Arti Sentemo 2015 LIVE” została przekazana młodzieży przebywającej w naszym mieście w ramach Światowych Dni Młodzieży – w tym gościom z Francji, Portugalii i Białorusi. Uczniowie prezentowali się i zdobywali laury na konkursach akordeonowych o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. - Realizacja projektu wychowawczo-edukacyjnego owocuje tym, że absolwenci kończą szkołę z wyróżnieniem, ale pomyślnie zdają egzaminy, kontynuują edukację w średnich szkołach muzycznych. Orkiestra powiększyła skład, do zespołu został przyjęty przyjęty – najmłodszy akordeonista - Stasio Krupa – mówił Zbigniew Czuryło.

Pod batuta Krzysztofa Naklickiego

W nastrój okresu świąteczno-noworocznego Arti Sentemo wprowadziła słuchaczy pięknymi kolędami. W drugiej części koncertu batutę przejął Krzysztof Naklicki. - Wspaniały, pedagog, akordeonista, kompozytor, którego utwory stanowią dla nas wielką bazę dydaktyczną, a my wykonujemy je z wielką radością – mówił o znakomitym gościu Zbigniew Czuryło.

Nie zabrakło oczywiście wspaniałego wykonania „Trzech bajeczek” autorstwa kompozytora ze Świnoujścia, ale publiczność usłyszała nowe utwory, m.in. „Bicie serca” - tym razem nie o miłości, ale o problemach zdrowotnych z sercem i życiu rekonwalescenta - czy „Suitę kaszubską” w 6 częściach. W przerwach Krzysztof Naklicki opowiadał m.in. o historii swojej przyjaźni z Arti Sentemo

Kompozytor wspominał rok 2013, gdy radzyńska orkiestra zwyciężyła w Lubelskim Przeglądzie Akordeonowym i zachwycony nią zaprosił młodych akordeonistów do Koszalina na Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Akordeonowej. - Tam nie zdobywa się nagród, ale gdy słuchałem, jak grają moje utwory, czułem się, jakbym wygrał ten festiwal – mówił K. Naklicki. Kompozytor wspominał pobyt orkiestry w Świnoujściu i wyznał, że zazdrościł, gdy obejrzał w internecie ubiegłoroczną – III Noworoczną Galę Arti Sentemo.

"Pojedziecie do Chin"

W trzeciej części batutę przejął ponownie Zbigniew Czuryło i publiczność usłyszała brawurowe wykonanie „Salto mortale”, „Sonatinę” oraz wzruszające „Ave Maryja” - w interpretacji Justyny Czuryło (flet). Była również muzyka filmowa: „Polonez” Wojciecha Kilara z „Pana Tadeusza”, melodie z filmu „Piraci z Karaibów”, była klasyka („Nad pięknym, modrym Dunajem" J. Straussa) usłyszeliśmy „Remedium”. Na zakończenie nie mogło zabraknąć „Barki” - ulubionej piosenki Patrona ZSP – św. Jana Pawła II.

Wśród dziękujących za wspaniałe przeżycia koncertowe był przedstawiciel sponsorów - prezes GFN Jan Brożek. Nawiązując do wypowiedzi Krzysztofa Naklickiego o podróżach muzycznych znanych mu zespołów akordeonowych, obiecał Arti Sentemo podróż do …. Chin, gdzie buduje drogę. - Moim marzeniem jest zabrać zespół do Chin. I to się stanie – deklarował Jan Brożek. Tymczasem obiecał również autokar do Koszalina, a Krzysztofowi Naklickiemu nową, porządną batutę. - W GFN robi się nie tylko sękacze – podkreślił prezes, który ofiarował zespołowi kilkanaście tych wyborowych ciast.

Publiczność opuszczała salę z nadzieją na kolejny koncert Arti Sentemo, my zapraszamy już w piatek 13 stycznia na koncert Noworoczny uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej, której dyrektorem jest Zbigniew Czuryło.

© Urząd Miasta Radzyń Podlaski 2018

Projekt i wykonanie: UM | Przewiń do góry ↑