DSC 001W tym roku Oddział PTTK w Radzyniu Podlaskim ma podwójną okazję do świętowania i podsumowań, prezentacji osiągnięć, nagrodzenia zasług. Podczas uroczystego spotkania 25 lutego obchodzony był jubileusz 45-lecia powstania Oddziału, który został połączony z XIII Zjazdem. Tego dnia wybrano władze na kolejną 4-letnią kadencję.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. sprawowaną w kościele pw. Świętej Trójcy w intencji zmarłych członków i działaczy radzyńskiego Oddziału PTTK.

Dalsza część obchodów odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym. Wydarzeniu towarzyszyły cztery wystawy. Dwie poświęcone zostały wybitnym radzynianom i propagatorom turystyki, związanym z radzyńskim PTTK – Mieczysławowi Stagrowskiemu (w 30. rocznicę śmierci) i Rudolfowi Probstowi (w 2. rocznicę śmierci). Zaprezentowane zostały również kroniki dokumentujące bogatą działalność Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego PTTK nr 21 przy I LO oraz Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim.

Od ostatniego Zjazdu wspaniale rozwinęła się inicjatywa Roberta Mazurka – „Radzyńskie Spotkania z Podróżnikami”. Również ta forma działalności znalazła swe miejsce wśród okazjonalnych wystaw: kolejne edycje „Spotkań” przypominały książki podróżnicze, których autorami byli goszczący w Radzyniu globtroterzy, a także Księga Pamiątkowa cyklu.

Każdy uczestnik spotkania otrzymał m.in. specjalne wydanie „Azymuciaka” - pisma, które ukazuje się od 1996 r. W ostatnim wydaniu aż na 88 stronach przypomniane zostały najbardziej znaczące wydarzenia mijającej kadencji. A było z czego wybierać: w latach 2013-2016 ukazało się aż 16 numerów pisma informujących o działalności radzyńskiego Oddziału PTTK.

Spotkanie jubileuszowe poprowadził prezes Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim Bogdan Fijałek. Wśród gości byli m.in.: Andrzeja Wasilewski – przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego oraz prezes Zarządu Oddziału PTTK w Lublinie, członek Zarządu Głównego PTTK i jednocześnie przewodniczący Porozumienia Oddziałów PTTK Województwa Lubelskiego, Jerzy Rębek – Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski, Adam Adamski – przewodniczący Rady Miasta Radzyń Podlaski, Tadeusz Sławecki – dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, wieloletni członek Zarządu Oddziału PTTK w Radzyniu, Krzysztof Hołowiński – Nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, dyrektorki szkół ponadgimnazjalnych: I LO – Ewa Grodzka oraz ZSP – dr Grażyna Dzida i wicedyrektor Renata Manowiec, ponadto Barbara Szmyt – prezes Oddziału Międzyuczelnianego PTTK w Warszawie, byli prezesi radzyńskiego PTTK-u: Ryszard Mysłowski i Tadeusz Pietras.

Po powitaniu gości przyszedł czas na prezentację dorobku. 45-letnią historię radzyńskiego Oddziału PTTK przypomniał obecny jego wiceprezes Robert Mazurek.

Podczas spotkania wręczono odznaczenia i wyróżnienia. – Działalność radzyńskiego Oddziału PTTK od 20 lat opiera się wyłącznie na pracy społecznej. Działamy głównie w środowisku szkolnym, dlatego na sali, a także wśród wyróżnionych i nagrodzonych znajduje się wielu nauczycieli – podkreślił prezes Bogdan Fijałek. Pamiętano również o samorządach i innych instytucjach wspierających działalność PTTK, bez których pomocy realizacja wielu przedsięwzięć byłaby bardzo utrudniona.

Medale za Pomoc i Współdziałanie otrzymali: Miasto Radzyń Podlaski, Gmina Radzyń Podlaski, Gmina Borki, Starostwo Powiatowe, a także Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski i dwie radzyńskie szkoły – I LO i ZSP. Złotymi Honorowymi Odznakami PTTK zostali wyróżnieni: Dorota Staroń, Małgorzata Mazurek, Hanna Gołoś i Dariusz Walczyna. Z kolei Brązowe Honorowe Odznaki PTTK otrzymali: Dorota Dokudowicz, Agnieszka Szewczyk, Jolanta Szmuniewska, Joanna Baran i Jacek Kowalski. Brązowe Odznaki „Zasłużony w Pracy PTTK wśród młodzieży” odebrali: Adam Kurowski i Tomasz Sobieszek. Wyróżnieni zostali również najmłodsi działacze Oddziału. Odznakę „Orli Lot” otrzymali: Michał Wierzchowski, Mateusz Adamowicz, Rafał Bobruk, Przemysław Musiatowicz , Urszula Malmon, Michał Kołodziej, Adam Kawka i Dominika Gomółka.

Jako pierwszy wśród zaproszonych gości zabrał głos Andrzej Wasilewski, który wystąpił w podwójnej roli: jako przedstawiciel Marszałka Województwa Lubelskiego i jako prezes Zarządu Wojewódzkiego. Odczytał list okazjonalny skierowany do Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim przez Marszałka Wojewódzkiego i od prezesa Zarządu Głównego PTTK. Następnie podkreślił rolę radzyńskich członków PTTK w budowaniu rozwoju turystyki województwa lubelskiego. Andrzej Wasilewski wspominał początek lat 90., gdy na terenie obecnego województwa lubelskiego znajdowały się cztery województwa: bialskopodlaskie, chełmskie, lubelskie i zamojskie. Przyjechali wówczas do Lublina eksperci, którzy opracowywali Strategię Rozwoju Turystyki Regionu Lubelskiego. Warunkiem jej wdrożenia było istnienie tożsamości Lubelszczyzny. Tematem zainteresowali się wojewodowie czterech ówczesnych województw A. Wasilewski jako sekretarz strategii, wciągnął do ruchu PTTK, otrzymał wsparcie regionalistów z terenu wspomnianych województw.

- Gdyby nie Radzyń, gdyby nie to środowisko PTTK-owskie Podlasia, nie byłoby takiego odbioru jedności regionu. Wierzcie mi, że jesteście czytelni – ci, którzy tutaj sprawowali funkcje, wszędzie są rozpoznawalni. W 2000 r., gdy powstawało województwo lubelskie, udało mi się tę strategię rozwoju turystyki wpisać do strategii rozwoju powstającego województwa lubelskiego. W 2016 r. udało się przekonać samorząd, by powstał program rozwoju turystyki, który niedługo będzie przedstawiany komisji sejmiku województwa lubelskiego; jest to program, który ukazuje, że wartością naszego regionu jest jedność, współpraca Południowego Podlasia, Lubelszczyzny, Powiśla – mówił Andrzej Wasilewski.

Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek wspólnie z Przewodniczącym Rady Miasta Adamem Adamskim przekazali na ręce Bogdana Fijałka list gratulacyjny oraz piękny album prezentujący piękno naszego Kraju Ojczystego.

- Wyrazy uznania i szacunku za Państwa pracę, bezinteresowną, szlachetną, pożyteczną dla całego, środowiska – nie tylko dla miasta, ale całego regionu. Ta działalność to nie tylko poznawanie piękna, wartości historycznych i przyrodniczych miasta i powiatu, ale także działalność kulturalna na wielu płaszczyznach – mówił burmistrz Jerzy Rębek. – Bez waszej działalności to środowisko byłoby o wiele uboższe. Dzięki Państwa działalności dokonuje się promocja naszego miasta nie tylko w skali regionu, ale i całej Polski.

W sposób szczególny podkreślił obecność wielu młodych ludzi na uroczystości i we wszelkich inicjatywach prowadzonych przez PTTK. – Ukazujecie młodzieży piękno małej i wielkiej Ojczyzny, przekazujecie tradycje, ale także – szlachetne wzorce, czego przykładem są wystawy poświęcone zasłużonym działaczom radzyńskiego Oddziału PTTK, a towarzyszące obchodom jubileuszu - Burmistrz Jerzy Rębek przypomniał też, że w2017 r. obecny prezes Bogdan Fijałek będzie obchodził jubileusz 25-lecia kierowania Towarzystwem.

- Dzisiejszy jubileusz to 45 lat nie tylko istnienia PTTK w Radzyniu, ale przed wszystkim pięknej pracy i wspaniałej działalności – podkreślił Przewodniczący Rady Miasta Adam Adamski. Wspominał, że jako uczeń brał udział w organizowanych przez PTTK rajdach, dzięki organizacji odbył pielgrzymkę do Ostrej Bramy, obecnie korzysta ze schronisk górskich prowadzonych przez PTTK.

Były Członek Zarządu Tadeusz Sławecki zaznaczył, że Oddział w Radzyniu przetrwał trudne czasy transformacji, bo jego działalność była autentyczna. – W minionym 45-leciu każdy ma swoją cegiełkę: nauczyciele, działacze, kierownictwo. Mam nadzieję, że Oddział będzie trwał i wkrótce świętować będzie 50-lecie.

Głos zabierali jeszcze, gratulując dorobku i wyrażając wdzięczność za ofiarną pracę Nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski Krzysztof Hołowiński oraz wicedyrektor ZSP Renata Manowiec.

Nadleśniczy podkreślił, że współpraca Nadleśnictwa i PTTK jest czymś naturalnym, gdyż np. działalność PTTK jest w pewnych aspektach zbieżna z działaniami edukacyjnymi Nadleśnictwa, choćby w dziedzinie ochrony miejsc pamięci narodowej, ochrony przyrody. Zadeklarował współpracę na przyszłość.

Po okolicznościowym spotkaniu z okazji 45-lecia Oddziału PTTK w Radzyniu Podlaskim odbył się XIII Zjazd. Podczas niego wyznaczone zostały kierunki działań Towarzystwa w kolejnych latach. Wybrano również nowe władze. Prezesem ponownie został Bogdan Fijałek, wiceprezesem Robert Mazurek, sekretarzem Andrzej Prokopiuk, skarbnikiem Małgorzata Mazurek, natomiast członkami Zarządu zostali: Tadeusz Pietras, Dariusz Walczyna, Dorota Dokudowicz, Agnieszka Włoszek i Sabina Sakowicz.