Polish English Hungarian
Dzisiaj jest: 22 Listopad 2017    |    Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

 

zsrUM

 

Biuletyn Informacji Publicznej

"Kołatka" zawładnęła sercami i wyobraźnią

juz konczymy kolatkaSpektakl teatru "Już Kończymy" zatytułowany "Kołatka" zostanie zaprezentowany na Festiwalu Najciekawszych Widowisk Teatralnych w Lublinie. Tak zadecydowali jurorzy Wojewódzkiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych. Przedstawienie skutecznie zakołatało do serc i wyobraźni widowni i oceniających.

Jest to kolejne ambitne, poruszające przedsięwzięcie zespołu kierowanego przez Ewę Śliwińską. Pamiętamy szereg docenionych przez radzyńską widownię i jurorów różnych przeglądów teatralnych widowisk teatralnych, wśród nich : "Baptysterium" zrealizowane w ubiegłym roku z okazji Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, spektakl "44" z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego czy etiudę o historii teatru stworzona na 250. rocznicę teatru w Polsce. Dołączyła do nich również "Kołatka". Spektakl łączy widowiskowość, na którą składają się: ruch, gra światła, ciekawe rozwiązania sceniczne z przenikającą muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza oraz świetną grą młodych aktorów. Tym razem twórczyni spektaklu – Ewa Śliwińska położyła nacisk również na piękne, poetyckie słowo z głębokim przesłaniem.

Spektakl oparty jest na trzech utworach. Są to: „Autoportret odczuwany” Mirona Białoszewskiego, ”Bogaci i szczęśliwi” Rainera Marii Rilkego w przekładzie Jana Lechonia oraz „Kołatka” Zbigniewa Herberta. W przedstawieniu mamy też odniesienia do jego wierszy "Przesłanie Pana Cogito" czy "Pudełko zwane wyobraźnią".

Kołatka to prosty, drewniany instrument muzyczny wydający przy potrząsaniu charakterystyczne dźwięki, który w czasie Triduum Paschalnego zastępuje w czasie liturgii dzwonki, ale też ruchomy uchwyt, służący do "kołatania", czyli pukania do drzwi. Przypomina więc fundament, na którym został zbudowany chrześcijański kodeks moralny oraz stanowi formę apelu o otwarcie umysłów, sumień i serc. - Kołatka tytułowa to serce bohaterki – Pani Cogito, która pojawia się na scenie w „pudełku wyobraźni”, aby przekroczyć granice własnego jestestwa, własnego miejsca na ziemi, żeby iść przez życie„wyprostowanym wśród tych co na kolanach” i aby uzmysłowić widzom ,że „płynąć należy pod prąd, do źródła, bo z prądem płyną tylko śmieci” /Z. Herbert/ – tłumaczy twórczyni spektaklu Ewa Śliwińska. - Cogito zazdrości innym głów pełnych marzeń i wyobraźni /”Są tacy którzy w głowie hodują ogrody”/oraz bicia „dzwonu wolności”. Swoją wyobraźnię porównuje do drewnianej deski. Ale jednocześnie ta "deska" to prostota i jednoznaczność wskazań moralnych pozostawionych przez Jezusa w Ewangelii ("Niech mowa wasza będzie tak-tak, nie -nie, a co nadto jest od złego pochodzi"). Rytm bicia serca "tak-tak/nie-nie" wybijany przez główną bohaterkę oraz pozostałych aktorów to "suchy poemat moralisty" – deklaracja poety, że w swej twórczości ponad wyobraźnię stawia prawdę. - Spektakl zmusza widza do refleksji, co jest lepsze i ważniejsze: czy głos dzwonu, silny, mocno słyszany z daleka czy głos cichej kołatki, która otwiera drzwi? - zastanawia się twórczyni widowiska.

W ostatniej części widowiska padają ważne słowa z wiersza Rilkego, że bogaci i szczęśliwi mogą milczeć, bo niekoniecznie inni chcą wiedzieć, kim są, ale biedni muszą wołać, nie mogą być niemi, aby inni nie przechodzili obok nich jak przedmiotów. - I znów pojawia się dźwięk kołatki, która ma spowodować właściwą reakcję na ludzką biedę – tłumaczy Ewa Śliwińska.

Pani Cogito odpływa do źródła w "pudełku zwanym wyobraźnią", a do końca spektaklu słychać głos kołatki – serca, dochodzący z pudła. Jeden z aktorów zadaje retoryczne pytanie „Jak ona miała na imię, już nie pamiętam? ”, żeby usłyszeć z głębi sceny przesłanie spektaklu: – Cogito, Cogito ergo sum...

W spektaklu wystąpili: Agata Grudzień, Olga Śliwińska, Aleksandra Zbirska, Joanna Matuszewska, Natalia Pawełczak, Weronika Zielińska, Joanna Głodek, Jakub Płecha, Gabriel Krzewicki.

Całość wyreżyserowała opiekunka grupy – Ewa Śliwińska.

MAPA INTERAKTYWNA

Mapa interaktywna

PROJEKTY UNIJNE RPO WL 2007 - 2013

Projekty Unijne 2007-2013

ostrzezenia

KALENDARZ WYDARZEŃ

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Koncert "Szlachetna Paczka"

25 listopad 2017 18:00

Wieczór autorski z Agatą Grzybowską

01 grudzień 2017 18:00

Spotkanie z fantastyką

02 grudzień 2017 14:00

Kiermasz Mikołajkowy

03 grudzień 2017 14:00

GOSPODARKA ODPADAMI

Gospodarka odpadami

PAŁAC POTOCKICH

Palac Potockich

BUDŻET OBYWATELSKI

budzet obywatelski

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej Komórkowy system informowania mieszkańców Telefon dla osób niepełnosprawnych Elektroniczna Skrzynka podawcza Darmowy internet Hotspot Dyżury aptek Zdjęcie Komunikaty Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowegokarta duzej rodzinyjawny rejestr

BIULETYN INFORMACYJNY MIASTA

ZAPROSZENIA

Zaproszenia na Sesje Rady Miasta

SYSTEM INFORMACJI PRZESTRZENNEJ

e mapa radzyn podl

REWITALIZACJA MIASTA

MIASTA PARTNERSKIE

Miasto partnerskie Egyek WęgryMiasto partnerskie Nowy Tomyśl Polska

ŚCIEŻKA ROWEROWA

Trasa ścieżki rowerowej

ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE

Mapa zagospodarowania przestrzennego