Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

Fundacja ZwierzWysokie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla zwierząt. Odwodnienie, poparzenia, udar – to tylko niektóre z zagrożeń wynikających z niewłaściwej opieki nad zwierzęciem latem. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy zwierząt żyjących na uwięzi, pozostawionych samym sobie, często bez kropli wody zdatnej do picia.

Buda, która stoi na otwartym słońcu i jest pokryta blachą, nagrzewa się, a temperatura w środku sięga nawet 70°C. Metalowy łańcuch rozgrzewa się do podobnych temperatur i może powodować poparzenia na skórze zwierzęcia. Dlatego apelujemy – latem zwracajmy jeszcze większą uwagę na zwierzęta!

Nie mamy żadnych wątpliwości, że najlepsze dla zwierzęcia jest towarzystwo opiekuna. Jeśli jednak przebywa ono na zewnątrz, należy zapewnić mu odpowiednie warunki.
Zwierzę musi mieć stały dostęp do wody zdatnej do picia – pamiętaj, by ją regularnie wymieniać. Jeśli pies wylewa wodę, przytwierdź naczynie.
Miejsce do schronienia powinno być zacienione. Jeśli pies przebywa w budzie, powinna być ona odizolowana termicznie, pokryta papą lub drewnem. Blacha i inne metalowe przedmioty nagrzewają się do wysokich temperatur i mogą powodować poparzenia.
Jeśli pies przebywa w ogrodzonej przestrzeni, pamiętajmy, że wielkość kojca powinna być dostosowana do wielkości psa. Zwierzę musi mieć możliwość swobodnego poruszania się i godnego życia.
Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, pies na uwięzi nie może być przetrzymywany dłużej niż 12 godzin na dobę, a długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Nie ma jednak wątpliwości, że najlepszym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z tego typu praktyk.
Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego psa przed upałem oraz brak stałego dostępu do wody zdatnej do picia stanowi wykroczenie. Grozi za to kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).
Jeżeli pies jest stale utrzymywany w warunkach zagrażających jego zdrowiu, a nawet życiu, lub powodujących cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za nie kara pozbawienia wolności do 3 lat (art. 35 ust. 1a w zw. z art. 6 ust. 2 pkt 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).