
To forma upamiętnienia zasług wojennych przodków właścicieli, podkreślenia heroiczności rodu.
Dziadkowie Marianny z Kątskich Potockiej – Stanisław Antoni Szczuka oraz Marcin Kątski brali udział w walkach przeciw Turkom. Marcin Kazimierz Kątski uczestniczył we wszystkich kampaniach Jana Sobieskiego, walnie przyczyniając się do jego sukcesów, m.in. pod Chocimem (1673) i Wiedniem (1683). Pod Wiedniem generał artylerii koronnej Marcin Kazimierz Kątski (1636-1710) został przez aklamację ogłoszony naczelnym dowódcą artylerii sprzymierzonych. Zdołał przeprowadzić działa przez góry Lasu Wiedeńskiego. Ponieważ były za ciężkie, by je wciągnąć w całości, więc kazał je rozebrać na części i na górze złożyć ponownie. Dzięi temu mogły być użyte w bitwie, co walnie przyczyniło się do tryumfu nad Turkami oblegającymi stolicę Austrii. Jego śmiały plan i wykonanie - ostrzału artyleryjskiego obozu wojsk Kara Mustafy ze wzgórza Kahlenberg - wywołały nieopisaną panikę oblegających Wiedeń Turków.
Stanisław Antoni Szczuka wziął udział w odsieczy Wiednia jako rotmistrz husarski. Jako sekretarz Jana III Sobieskiego pierwszy wysłał informację do kraju o wiktorii wiedeńskiej.
Rzeźba tureckiego jeńca w czasie wojny i okupacji zniknęła z radzyńskiego pałacu w nieznanych okolicznościach. Została zrekonstruowana i umieszczona na pałacu przed rokiem, w ramach rewitalizacji zabytku.
Marcin Kazimierz Kątski - generał artylerii koronnej, głównodowodzący artylerią sprzymierzonych, główny autor i reżyser wiktorii wiedeńskiej. Dziadek właścicielki Radzynia Marianny z Kątskich Potockiej.
