lampa led mZakończona została wymiana oświetlenia ulicznego z sodowego na ledowe. Już są zauważalne, wynikłe z tej inwestycji oszczędności. W pierwszym półroczu 2021 r. na oświetlenie uliczne Miasto wydało 281 629 tys. zł mniej niż w analogicznym okresie 2020 roku. - Zapewne w II półroczu będzie to podobna kwota. Rocznie na oświetlenie uliczne wydamy więc ok. 560 tys. zł mniej. Spodziewaliśmy się takich oszczędności – mówił na sesji Rady Miasta burmistrz Jerzy Rębek.

Włodarz dodał, że są one bardzo istotne wobec wysokich cen energii elektrycznej i zapowiedzi jej dalszego wzrostu. W Polsce od wielu lat  oświetlenie uliczne wymieniane jest na ledowe i takie lampy funkcjonują z powodzeniem,

- Regulacja natężenia światła została przeprowadzona, lampy są ustawione zgodnie z ofertą wykonawcy. Gwarancja na oświetlenie uliczne wynosi 10 lat - informował Krzysztof Bracha - zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju Gospodarczego.

Warto dodać, że energooszczędność to niejedyna zaleta oświetlenia ledowego. Lampy LED cechują się bardzo długą żywotnością, średnia żywotność lampy LED może osiągać wartości od 30 000 do 100 000 godzin, a po tym czasie lampa nie gaśnie lecz zmniejsza swoją jasność o około 30%. Dłuższa żywotność przekłada się również na to, że zredukowana zostaje ilość odpadów. Lampy LED nie posiadają w swojej konstrukcji żadnych szkodliwych substancji, które miałyby szkodliwy wpływ na przyrodę. W przypadku lamp ulicznych sporą zaletą jest wysoka odporność na uszkodzenia, na niskie oraz bardzo wysokie temperatury, a także na wilgotność. Dobrze znoszą wszelkiego rodzaju drgania, wstrząsy czy uderzenia nie sprawiając żadnego zagrożenia dla osób znajdujących się w pobliżu.