pb300407Zabawą andrzejkową, która odbyła się 30 listopada, zakończyła się pierwsza roczna edycja “Klubu Seniora” działającego w ramach projektu “Czas dla Seniorów”, który jest realizowany przez Miasto Radzyń Podlaski w partnerstwie z firmą Algirtas z Lublina.

Spotkanie otworzyli opiekunowie Klubu: Anna Kaźmieruk powitała przybyłych klubowiczów i gości, a Stanisław Wachnik dziękował uczestnikom - szczególnie za stworzenie miłej, rodzinnej atmosfery. W imieniu burmistrza Jerzego Rębka słowa podziękowań i uznania opiekunom i uczestnikom złożyła Anna Wasak – rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

W imieniu klubowiczów głos zabrali Celina Babicz i Jerzy Sokołowski. - Chcemy podziękować wszystkim, którzy wspierali nas w tym projekcie: Panu Burmistrzowi Jerzemu Rębkowi i pracownikom firmy Algirtas – partnerom projektu „Czas dla Seniorów”, Panu Staroście Radzyńskiemu Szczepanowi Niebrzegowskiem, opiekunom: pani Annie Kaźmieruk i panu Stanisławowi Wachnikowi, dzięki którym było tu swojsko, miło, domowo, mogliśmy zawsze liczyć na pomoc i wsparcie, a także instruktorom prowadzącym zajęcia. Dziękujemy sobie nawzajem: poznaliśmy się tu, dużo czasu spędzaliśmy ze sobą w serdecznej atmosferze.

Panie z projektu wręczyły gościom upominki wykonane podczas zajęć plastycznych: anioły oraz róże. Resztę wieczoru wypełniła zabawa taneczna.

Od grudnia realizowana jest druga – również przewidziana na rok – edycja Klubu Seniora. Uczestniczy w niej – jak w poprzedniej 30 osób „projektowych”, ale, jak zapewniają opiekunowie, drzwi otwarte są dla innych chętnych,

W Klubie Seniora wiele się działo
Klub czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. W każdym tygodniu odbywają się zajęcia  prozdrowotne, z zakresu kultury fizycznej (gimnastyka, pilates, fitness, zumba, nordic walking, zajęcia z samoobrony), rozwijające zainteresowania z rękodzieła artystycznego, artystyczne, wokalne, seniorzy mogli uczyć się obsługi komputera, poznawać historię, korzystać z poradnictwa psychologicznego w ramach zajęć grupowych i na życzenie - z rozmów indywidualnych. Wszystkie prowadzone były przez profesjonalistów, dostosowane do potrzeb i możliwości seniorów. Odbyły się też 4 okolicznościowe imprezy towarzyskie. Były to: Dzień Babci i Dziadka, zabawa karnawałowa, Dzień Seniora, andrzejki, przed uczestnikami I i II edycji jeszcze zabawa sylwestrowa. - W zajęciach uczestniczyła różna liczba osób – zależnie to od rodzaju, tematyki zajęć i zainteresowań seniorzy wybierali sobie zajęcia, które najbardziej ich interesowały, a czasem przychodzili po prostu na kawę, by posiedzieć z nami i porozmawiać, miło spędzić czas – mówi Anna Kaźmieruk.
W ciągu roku projektowego odbyły się 4 wycieczki po Lubelszczyźnie. Klubowicze zwiedzali szczególnie atrakcyjne miejsca w Lublinie, Włodawie, Chełmie, Krasnobrodzie, Zamościu. Byli na seansie filmowym i spektaklu operowym, korzystali ze zdrowotnych walorów groty solnej …

Powód, by wyjść z domu, spotkać się z ludźmi
- Początki projektu były trudne ze względu na problemy lokalowe: trwał remont głównego pomieszczenia Klubu, jego dostosowanie do potrzeb seniorów – wspominają opiekunowie Anna Kaźmieruk i Stanisław Wachnik. Pierwsze zajęcia odbywały się w Urzędzie Miasta, potem w Pałacu Potockich. - Po zakończonym remoncie przenieśliśmy się do właściwej siedziby Klubu na ul. Armii Krajowej 2. Przez rok trwania projektu warunki lokalowe bardzo się poprawiły. Otrzymaliśmy do dyspozycji kilka dodatkowych pomieszczeń, włącznie z salą gimnastyczną, na której prowadzone są zajęcia sportowe, a także organizowane są zabawy dla członków projektu – podsumowuje Anna Kaźmieruk.

Uczestnicy pierwszej edycji projektu podkreślają, że uczestnictwo w zajęciach Klubu Seniora daje okazję do spotkań w życzliwym gronie, codziennego kontaktu z ludźmi, rozmów o problemach, podzielenia się doświadczeniami. - Czas nam upłynął bardzo miło, wiele się działo. Po roku lepiej się czuję i to zarówno fizycznie jak i psychicznie. Zawarłam nowe znajomości, pogłębiłam wcześniejsze, mam większe grono znajomych – podsumowuje Elżbieta Wieprow. Podkreśla, że zajęcia były zaprojektowane dla osób starszych, uwzględniały indywidualne tempo ćwiczeń i przewidywały wsparcie, co było szczególnie ważne np. na wycieczkach.
Zbigniew Przyborowski jest uczestnikiem drugiej edycji, ale jako „rezerwowy” odwiedzał klub i uczestniczył w niektórych zajęciach; mimo początkowej rezerwy, przekonała go miła atmosfera i szeroka oferta zajęć, wśród których były pomagające zachować sprawność fizyczną, ale i rozwijające zainteresowania i talenty – np. wokalne.
Anna Komar i Krystyna Brożek zwracają uwagę na zajęcia usprawniające. Atrakcyjne formy (kijki, pilates, zumba), pokazały, że ćwiczenia fizyczne można uprawiać w przyjemniej formie, a prowadzący uwzględniali różną sprawność uczestników. - Każdy ćwiczył w swoim tempie, z czasem widać efekty w postaci większej sprawności, ale i pewności siebie.

Drzwi otwarte dla seniorów
W listopadzie zakończyła się pierwsza edycja projektu, ruszyła druga. - Ten rok pozwolił nam wszystkim lepiej się poznać, powstały nowe znajomości, a nawet przyjaźnie. Dlatego bardzo nas cieszy, że osoby które uczestniczyły w pierwszej turze projektu "Czas dla Seniorów" wciąż nas odwiedzają i uczestniczą w zajęciach. Teraz dołączyły również osoby, które dostały się do drugiej tury projektu oraz ci, którzy zwyczajnie chcą spędzać z nami czas, powiększając grono naszej projektowej rodziny.
- Przed nikim nie zamykamy drzwi, każdy może przyjść – czy to po to, by uczestniczyć w zajęciach, czy by wypić kawę i po prostu porozmawiać – mówi Stanisław Wachnik sprawujący opiekę nad Klubem.

PB100349
PB300337
PB300338
PB300339
PB300340
PB300342
PB300343
PB300344
PB300345
PB300346
PB300350
PB300351
PB300352
PB300354
PB300356
PB300358
PB300360
PB300361
PB300364
PB300399
PB300400
PB300401
PB300402
PB300403
PB300404
PB300405
PB300406
PB300407
PB300408
PB300409
PB300410
PB300411
PB300417